تفاوت چیست ؟

میتوان لامذهب بود ولی اخلاقیات و وجدان قویتری داشت..... درست مثل ژاپنی ها!

"کامران فرزان"

در فرهنگ ژاپنی مفهومی به نام گناه وجود ندارد

می گویند در فرهنگ ژاپنی مفهوم گناه وجود ندارد. اصلا” مردم با این مفهوم هیچ آشنایی ندارن. تنها مفهوم بازدارنده در اونجا،”شرمندگی” است.

واسه همینه که اگر کسی درست کارش و انجام نده ، پیش مردم شرمنده میشه، حتی ممکنه که برای این شرمندگی نیز دست به خودکشی بزنه، چون دیگه چیزی برای از دست دادن نداره…

“شرمندگی” مفهوم زمینی و “گناه” مفهوم آسمانی است.

“شرمندگی” بین شخص و اطرافیانش اتفاق میفته، اطرافیانی که شخص همیشه اونها رو میبینه، ولی “گناه” بین شخص و خدا هست …. و نتیجه این ۲ باور رو ببینید!

بی‌دینان ژاپنی ، آزاده !

بعد از آنکه خواندیم که چطور در اثر زلزله و سونامی چند وقت پیش در ژاپن، وقتی برق شهر قطع شد، مردم داخل سوپر مارکتها و فروشگاههای بزرگ به آرامی و در تاریکی همه چیزهایی را که در سبد خریدشان قرار داده بودند سرجایشان برگرداندند و به آرامی از فروشگاهها خارج شدند.

چیزی نگذشت که تمیزی و نظم کمپهای مردم سیل زده که توی ورزشگاههای شهر بنا شده بود توجه همه را جلب کرد ، بعد دیدیم که مسئولان شهر جلوی مردم سُجده میکنند و معذرت میخواهند بخاطر اینکه سونامی شده و ما نتوانستیم بهتر ازاین از شما مراقبت کنیم.

چیزی نگذشت که عکس مدارس صحرایی شهر فوکوشیما منتشر شد ! با نهایت شرمندگی سالن ورزشی رو پارتیشن زده بودند و بصورت کلاسهای مجزا با حداکثر۱۵ دانش آموز در آورده بودند . نکته اش هم اینکه همه کلاسها یک ال سی دی۳۲ اینچی داشت.

وزیر آموزش و پرورششان هم توی رسانه ها ضمن کلی عذرخواهی قول داد که بزودی حداقل امکانات را برای دانش آموزان مهیا خواهد کرد.

یعنی این چیزها را تازه زیر حداقل میدانند! محاسبه کنید حداکثر را. حتی در زمانی که مشکلی برای نیروگاه اتمی پیش آمد، پیرمردهای ژاپنی

” سپاه مهندسین پیر” تشکیل دادند و داوطلب اینکه بروند فوکوشیما و در مهار نیروگاه کمک کنند تا جوانترها در معرض تشعشعات نیروگاه و مرگ قرار نگیرند!

چرا؟

چون نسبت به جوانها کمتر از عمرشان باقی مانده و اثرات ناگوار رادیواکتیو زمان کمتری در کشورشان باقی خواهد ماند و خودشان هم زمان کمتری رنج و دردش را تحمل خواهند کرد! همینقدر منطقی و بشر دوستانه.

حالا هم که این خبر پایین در آمده که بزرگواری میفرمایید و میخوانید:

بازگرداندن میلیاردها ین پس از سونامی: بگزارش خبرگزاری آلمان، مردم ژاپن، که در ماههای گذشته، بحران سیل ، سونامی و نشت مواد رادیواکتیو را پشت سر گذاشته‌اند، بیش از سه و نیم میلیارد ین ( بیش از ۴۵ میلیون دلار) پول را که در مناطق سیل زده یافته اند به دولت بازگردانده اند.

همچنین ۵۷۰۰ گاوصندوق پیدا شده پس از سیل که حاوی بیش از دو میلیارد ین بوده، به دولت داده شده است.

سخنگوی پلیس ژاپن اعلام کرد مردم و داوطلبان همچنان کیف پولهای پیدا شده را تحویل میدهند و تا کنون ۹۶ درصد مبالغ پیدا شده، به صاحبانشان بازگردانده شده است.

اونوقت فکرشو بکنید خدا ما رو ببره بهشت، اینا رو ببره جهنم

Comments


 • 5 months ago

  Farrokh47

  درود بر تو حمید خان

  مطالبی که مطرح میکنی بسیار جالب است.  این ملت همان ملتی است که بعد از جنگ جهانی دوم ، بسیاری از امکانات و زندگی و ثروتشان از بین رفت

  چندی پیش یک آمریکائی به یک ژاپنی همکلاسش در دانشگاه آمریکائی گفت: کشور شما شکست خورد وشما ملت شکست خورده هستید

  دختر خانم ژاپنی در پاسخ گفت ما پیروز شده ایم و این شما هستید که شکست خورده اید، به سل فونی (تلفن موبایل) که دست رئیس جمهور اوباما هست دقت کن، سامسونگ است و ساخت ژاپن یعنی کشور ماست

 • 5 months ago

  Free-iran

  حمید جان ممنون از بابت باز نشر این مطلب زیبا

  به نظرم در دنیای مدرن برای انسان بودن و داشتن جامعه ی بهتر دینداری مقوله لازمی نیست

  عقل و وجدان میتونه پیامبر و چراغ زندگی انسان باشه

 • 5 months ago

  sanazstar

  بسيار عاليي! ممنون حميد..... اگه ادما اينو از خودشون بپرسند ايا در وجدان خود احساس شرمندگي كردي؟ اونوقت عجب دنيايي خواهيم داشت

 • 5 months ago

  rooshansol45

   حمید جان  سلام  و آفرین به یاد آوری این مطلب مهم و وجدانی ، موفق  باشید

Back to Top

Post your reply: