Upgrade to Chess.com Premium!

اصل مسوولیت پذیری
سال 1973 من مدیر پروژه برنامه ساخت و پرتاب ماهواره هند شدم. هدف ما قرار دادن ماهواره هند در مدار تا سال 1980 بود. به من بودجه و نیروی انسانی لازم داده شد و صراحتاً به من گفته شد که تا سال 1980 باید ماهواره را به فضا پرتاب کنیم. هزاران نفر با هم در تیم های علمی و فنی برای دستیابی به هدف کار می کردند.
ماه آگوست سال 1979، ما اطمینان داشتیم که برای پرتاب آماده هستیم. به عنوان مدیر پروژه، من به مرکز کنترل پرتاب رفتم. چهار دقیقه قبل از پرتاب، کامپیوتر شروع به تست موارد تنظیم شده در چک لیست کرد. یک دقیقه بعد، برنامه کامپیوتری تست را متوقف کرد؛ نمایشگر خبر از اشکال در برخی از مولفه های برنامه می داد. متخصصان همراه من گفتند که جای نگرانی نیست؛ آنان محاسباتی انجام دادند و گفتند که می توانیم ادامه دهیم. بنابراین برنامه کامپیوتری را متوقف کردم و وضعیت را به حالت دستی تغییر دادم و دکمه پرتاب راکت را زدم. در مرحله اول همه چیز خوب کار کرد. در مرحله دوم اشکالی پیش آمد و راکت به جای اینکه به سمت فضا حرکت کند در خلیج بنگال سقوط کرد. این یک شکست بزرگ بود!!
پرتاب ساعت 7 صبح انجام شده بود و رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند ساعت 7 و 45 دقیقه صبح یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی ترتیب داد و خود پشت تریبون قرار گرفت و گفت که مسئولیت این شکست را به عهده می گیرد. او گفت که تیم تحت رهبری او در این مدت سخت کار کرده اند اما پشتوانه فنی بیشتری نیاز بوده است. او به رسانه ها اطمینان داد که سال بعد یک پرتاب موفق خواهند داشت. من مدیر پروژه بودم و این شکست، به دلیل کوتاهی و اشتباه من بود، اما او به عنوان رئیس سازمان، مسئولیت شکست پرتاب را به عهده گرفته بود.
سال بعد، در جولای 1980، دوباره پرتاب ماهواره را اجرا کردیم و این بار موفق شدیم. مردم همه خوشحال بودند. دوباره یک کنفرانس خبری برگزار شد. رئیس سازمان تحقیقات فضایی من را به کناری کشید و گفت: «امروز تو کنفرانس خبری را برگزار میکنی.»
آن روز یک درس خیلی مهم یاد گرفتم. وقتی خطایی پیش آمد، رهبر سازمان آن را به عهده گرفت. وقتی موفق شدیم، آن را به تیمش نسبت داد. بهترین درس مدیریتی که یاد گرفته بودم از خواندن کتابها بدست نیامده بود بلکه از آن تجربه حاصل شده بود.

Comments


 • 22 months ago

  kiarash_mt

  alliyee big like

 • 23 months ago

  nimaaaa1000

  عالیه دوست عزیز

 • 23 months ago

  robert8867

  ممنون از نظرات دوستان

  همگی‌ موفق و پیروز باشید

 • 23 months ago

  nimaaaa1000

  عالیه

 • 3 years ago

  Free-iran

  زیبا بود و تحسین برانگیز

 • 3 years ago

  reconabas

  مطلب پر معنایی بود 

  ممنون برای یاد آوری برخی مسائل فراموش شده

 • 3 years ago

  mmbb2107

  ممنون خیلی جالب ومفیدبود.انشالله مدیران ماهم یادبگیرند.

 • 3 years ago

  robert8867

  khahesh mikonam

  khoshhalam ke in matn morede pasande doostan gharar gereft

  movafagh va pirooz bashid

 • 3 years ago

  The_final_move

  بسیار زیبا بود. منو تحت تاثیر قرار داد. خیلی ممنون

 • 3 years ago

  CaspianSea

  وحید جان بسیا زیبا بود

 • 3 years ago

  rainychess

  سلام آقا وحید گل

  ممنون بابت این مطلب زیبا و پر معنا

 • 3 years ago

  robert8867

  ممنون از شما جناب قاسمی لطف دارین. واقعیت امر اینه که واقعا تلاش دوستان و همکاری و همفکری همه دوستان باعث شد از خیلی‌ چالش‌هایی‌ که وجود داشت فرار کنیم.. و به نظرم یک اشتباه بزرگ داشتم که من هنوز هم حسرت میخورم و اون بازی با روسیه بود.. سابقه نداشت به روسیه اینجوری ببازیم با اختلاف ۱۲۴ امتیاز. ۲۰۸ به ۸۵. حتا ۱۰۰ امتیاز هم نگرفتیم از ۱۴۷ نفر شرکت کننده. و اون یه تصمیم اشتباه بود که پیشنهاد اولیه با من بود که گفتم با تعداد زیاد شرکت کنیم.. همین کار هم کردیم و شد اون چیزی که نباید میشد.. و هنوز که هنوزه خودم رو سرزنش می‌کنم.. اونقدری که از اون باخت ناراحتم از باخت به آلمان ناراحت نیستم.. چون باخت به آلمان واقعا بدشانس بودیم ولی‌ باخت به روسیه بدشانسی‌ نبود. استراتژی و تصمیم اشتباه بود

 • 3 years ago

  robert8867

  ممنون

  بله درسته.. فکر کنم همیشه انسان‌های موفق یه شخصیت خاص هم دارن که اونها رو متمایز میکنه از دیگر افراد

 • 3 years ago

  BackLight

  خیلی زیبا بود وحیدجان

  چندی پیش هم گواردیولا مربی بلندآوازه و اسبق بارسلونا نیز این متد را به زیبایی نشان داد

Back to Top

Post your reply: