Upgrade to Chess.com Premium!

خصوصیات باور نکردنی شهر سوخته!!

شگفتیهای شهر سوخته-در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود.

شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است.


- نخستین چشم مصنوعی جهان در شهر سوخته

 رای نخستین بار در شهر سوخته یك چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش كشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.

-جراحی مغز در شهر سوخته

کی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های شهر سوخته، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سال پیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است.

-خط کش 5 هزار ساله در شهر سوخته

در طی کاوش های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شد. دکتر سید منصور سید سجادی، سرپرست هیات باستان‏شناسی شهر سوخته درباره خط کش کشف شده گفت: این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند.

قدیمی ترین تخته نرد جهان در شهر سوخته

از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان به همراه 60مهره ی آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.

-نخستین انیمیشن جهان در شهر سوخته

باستان شناسان هنگام کاوش در شهر سوخته ، در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركتو از برگ آن تغذیه می کند.

از دیگر اشیای مهم از میان هزاران شی یافت شده، می‌توان از سفال با امضای سفال‌گر بر روی آن، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همه‌گانی هم‌چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بندکفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و ... نام برد.و اینکه حتی اونها گورستان هم داشتندر 3200 سال قبل از میلاد زندگی کردن!!!! 

Comments


 • 16 months ago

  setareye69

  eshghast sistan

 • 17 months ago

  chessman1518

  افسوس که از آن تمدن دیرینه و از آن فرهنگ غنی هم اکنون چیزی نمانده و بایستی بسیاری فضایل اخلاقی را در کشور های دیگر جستجو کرد. هم اکنون هم که ادعا می کنیم ما ایرانیها برترین دین را داریم متاسفانه از صفات والای انسانی چیزی نمیدانیم!

 • 18 months ago

  dodge_viper_2011

  dorood bar iran

 • 19 months ago

  taashaar

  تمدن جغرافیای خاصی ندارد تمدن نیتجه کنش و واکنش های همه انسانها ست

 • 19 months ago

  novin1

  همون طور که از اسمش معلومه مال دوره اشکانیانه

 • 19 months ago

  sanaz70

  man ke etelati nadaran rajebesh !! mage che batri?

 • 19 months ago

  novin1

  تا حالا چیزی درباره باتری تیسفون یا باتری اشکانیان شنیدین؟

 • 20 months ago

  salar2532

  فکر میکنم علت نابود شدن این شهر فوران آتش فشان کنار این شهر بوده به همین خاطر نامش شهر سوخته هست.

 • 20 months ago

  sanaz70

  rastesh nemidonam chera in esmo gozashtan! vali search mikonam age fahmidam migam beheton

 • 20 months ago

  AhmadRezaRazi

  خیلی جالب بود. ولی چی شده که بهش گفتن شهر سوخته؟؟

  نکنه قوم مغول اتیشش زده هان

 • 20 months ago

  sanaz70

  100%

 • 20 months ago

  mka_majid

  از معرفی آثار با ارزشمون ازتون تشکر میکنم

  درست تمدن مهمه ولی اگه نتونی از اون استفاده کنی در این صورت، بود و نبودش زیاد فرق نمی کنه. یادتون باشه ما بین مدارکمون یه حمام داریم (شاید بهتره بگم داشتیم) که سوختش از چاه ها تامین میشد ولی خواستیم ازش سر در بیاریم زدیم خرابش کردیم. داشتن مهمه اما نگه داشتنش مهم تر از اونه

 • 22 months ago

  tehrooon

  Khahesh

 • 22 months ago

  sanaz70

  babate aksaton mamnon aghaye tehroon

 • 22 months ago

  tehrooon

  ma eslataemun vase sistane

  aksaye bishtar o tu in link has

  http://www.chess.com/photos/view_album/tehrooon/burnt-city-in-sistan-iran

 • 22 months ago

  tehrooon

  in aksa marbut be shahre sukhteye sistane 

 • 22 months ago

  tehrooon

 • 22 months ago

  salar2532

  این هدارک و بسیاری مدارک دیگر که کشف شده در ایران و متعلق به ما ایرانی هاست اثبات میکنه که ما پدر تمدن جهان هستیم.

Back to Top

Post your reply: