Hej. Många svenska spelare har låg eller ingen rating alls. Kanske är du en utav dem? 249 svenska spelare har lägre rating än 1200 eller saknar rating. Jag vet att många skulle kunna förbättra sin rating ganska rejält. En utmaning, inte sant?Ett bra sätt att komma igång, är att delta i nästa team-turnering för alla som har en rating <1250: http://www.chess.com/tournament/team-sweden-tournament-okt2009-lt1250
MVH Johan Palmaer
PS! Såhär ser det ut lite mer i detalj just nu: <!-- BODY,DIV,TABLE,THEAD,TBODY,TFOOT,TR,TH,TD,P { font-family:"Arial"; font-size:x-small } -->
OBS Turneringen är inskriven för spelare över 1250.
Nej, inte alls. Max är satt = 1250 och ingen undre gräns finns, dvs den är öppen för alla svenska spelare som har lägre rating än 1250 (eller ingen rating alls).
Detta öppnar för den intressanta frågan: ....
"Hur beräknas egentligen den nya ratingen för de 2 spelarna i en match, då den är klar?"
(Dvs, blir det skillnad på att vinna/förlora mot spelare med liten/stor skillnad i rating, blir det skillnad på hur många drag som görs i spelet, blir det skillnad på hur många/vilka pjäser man tagit/förlorat, eller nåt annat som påverkar? ... jag har inte hittat några regler som säger hur beräkningen går till!)
Det är bara resultatet som påverkar, liksom motståndet. Ratingtalet är dock väldigt lättpåverkat i början. En faktor jag vet inverkar, för alla, är hur många partier som man själv och motståndaren nyligen avslutat.
Join Chess.com for free to add your comment! Already a member? Then login now to comment.