Alexander Alekhine

Alexander Alekhine

Alekhine-Love
Alekhine-Love
Apr 8, 2016, 10:15 AM |
3

تاریخچه قهرمانان جهان

<< قهرمانان رسمی شطرنج جهان >>

" الکساندر آلخین نابغه دوران "

قهرمان مورد علاقه من

الکساندر آلخین Alekhine(1946-1893 : در روسیه متولد شد ، اما بعد از انقلاب روسیه تابعیت فرانسه را پذیرفت.

در سال ۱۹۲۷ در یکی از طولانی ترین مسابقات قهرمانی جهان پس از ۳۴بازی کاپابلانکا را با نتیجه ۶ برد ،۳باخت و ۱۵ تساوی شکست داد .
آلخین عنوان خود را تا سال ۱۹۳۵ حفظ نمود در این سال به ایوه باخت اما ۲ سال بعد در مسابقه انتقامی عنوانش را پس گرفت .
خلاق ترین شطرنج باز تاریخ در سال ۱۹۴۶ در لیسبون و در کنار صفحه شطرنج از دنیا رفت ! سبک بازی دینامیک گری کاسپاروف و میخائیل تال بیش از هر شطرنج بازی به آلخین نزدیک است .
دکتر الکساندر الکساندرویچ آلخین در ۳۱ اکتبر ۱۸۹۲ در مسکو متولد شد ، منزل آلخین ها به خانه شطرنج معروف بود ، برادرش ارشدش الکسی یکی از شطرنجبازان قوی به شمار می رفت.
الکساندر ۷ ساله بازی شطرنج را از مادرش آموخت . در سال ۱۹۰۸ در مسابقه قهرمانی مسکو شرکت کرد و مقام نخست را به دست آورد همین کامیابی موجب شد که سال بعد به مسابقه سراسری روسیه به پترزبورگ دعوت شود.
نخستین رویارویی های آلخین در خارج از کشور در سال های ۱۹۰۸ - ۱۹۰۹ که چندان هم موفقیت آمیر نبود روی داد اما این مرحله بر تجربه آلخین افزود که بدون آن پیشرفت آلخین امکان نداشت.
سال ۱۹۱۴ برای آلخین بسیار مهم و در عین حال دشوار بود، امتحانات پایانی دانشکده حقوق با برگزاری مسابقات بین المللی پیترزبورگ که نامداران و استادان زمان منجمله :لاسکر،کاپابلانکا،روبینشتین،تاراش،مارشال،مانوفسکی و دیگران در آن شرکت داشتند،آغاز شد.آلخین در این تجربه بزرگ پس از لاسکر و کاپابلانکا مقام سوم را احراز نمود.
تجربه بعدی آلخین در مسابقات مانهایم رخ داد که این مسابقه با آغاز جنگ جهانی اول مصادف شد و به پایان نرسید اما چون آلخین همه حریفان را پشت سر گذاشته بود و از یازده بازی ممکن - بدون باخت ۹.۵ امتیاز به دست آورده بود از جانب هیئت داوران برنده شناخته شد.
از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۷ حتی خبرگان شطرنجی که سرد و گرم روزگار را چشیده بودند در اروپا از ترکیب های زیبا ،تخیلات غنی، ذائقه ظریف هنری و آگاهی های ژرف تئوری های آلخین در امان نبودند و در این سالها الکساندر از ۲۲ مسابقه مهم در ۱۳ مسابقه به مقام نخست و در ۶ رویارویی دیگر رتبه دوم را احراز کرد.
در خاطرات آلخین یک مسابقه دلسردی او را تا حدی موجب گردید .مسابقه مذکور در سال ۱۹۲۴ در نیویورک انجام شد و آلخین پس از لاسکر و کاپابلانکا در مقام سوم قرار گرفت. تا آن زمان حمله و قربانی های ناگهانی سوگلی و کمال آلخین بودند اما واقع بینی وی باعث شد که متوجه گردد که شطرنج تنها در این دو قضیه محصور نیست.
آلخین دارای مدرک دکترا در رشته حقوق بود
آلخین درسال۱۹۳۳ موفق شد با ۳۲ نفر یک مسابقه سیمولتانه ( همزمان ) چشم بسته را بازی کند . ( بدون اینکه به صفحه نگاه کند با ۳۲ نفر بر روی ۳۲ صفحه مسابقه داد ) که در آن زمان یک رکورد محسوب می شد .
( رکورد مسابقه سیمولتانه چشم بسته متعلق به یانوش فلش از مجارستان است که در سال ۱۹۶۰ با ۵۲ نفر به طور همزمان مسابقه داد ) کتاب بهترین بازیهای من نوشته آلخین به فارسی ترجمه شده است .