Ranking chess.com dla opornych

Ranking chess.com dla opornych

BartoszChyc
BartoszChyc
Sep 20, 2016, 12:28 PM |
0

Jako że w dziedzinie szachów jestem amatorem do sześcianu, zacząłem w pewnym momencie uzupełnić swoją wiedzę ogólną w tej dziedzinie co by nie wychodzić przed innymi na ignoranta, ... no przynajmniej nie na totalnego ignoranta. Jednym z pytań które chodziło mi po głowie to, dotyczące sposobu obliczania rankingu gracza. Ze względu że wzory matematyczne do mnie nie przemawiają w dodatku gdy są opatrzone komentarzem w obcym języku, zebrałem to co dało się ogarnąć na poziomie Kubusia Puchatka, czy jak kto woli to co da się ogarnąć umysłem humanisty,

Mamy do czynienia z dwoma systemami obliczania ratingu ... ELO (sposób naliczania punktacji FIDE) a funkcjonującym na CHESS.COM systemem GLICKO (system który funkcjonuje m.in. w Australii)

ELO - Im silniejszy przeciwnik tym więcej zyskujemy wygrywając, i tym mniej tracimy. Im słabszy przeciwnik tym więcej tracimy przegrywając i tym mniej zyskując wygrywamy. Proporcje stałe.

GLICO - W skrócie mówiąc to ile punktów upolujemy czy też stracimy po partii zależy nie tylko od tego o ile nasz przeciwnik jest silniejszy, bądź słabszy, ale od tego ile mamy dotychczas rozegranych partii, z jaką częstotliwością gramy --- a przede wszystkim jaką przerwę mieliśmy od poprzedniej partii szachów na chess.com (poprawka na to że w tej przerwie gracz mógł ostro trenować, albo się uwstecznić, zakłada się więc weryfikację ratingu)

 óżnicę doskonale zaobserwowałem na przykładzie paru moich ostatnich partii w blitza. Gram w niego od wielkiego dzwonu, w sumie kilkanaście partii, co sprawia że mój wzrost ratingu sięgną powyżej 30 po wygranej z przeciwnikiem gorszym o 200 .... w korespondencyjnych szachach w które gram regularnie i to po kilkanaście partii przyrostu ponad 30 punktów nie zaliczyłbym pewnie wygrywając z przeciwnikiem o 300 lepszym.

I to by było na tyle nie wdając się w cyferki w algorytmie.

Znalazłem w miarę czytelne wyjaśnienie także w wersji angielskiej. Mam nadzieje że zbyt bardzo go nie przeinaczyłem, czy też nie spłaszczyłem.

Instrukcja po Angielsku

 

Grafika ze strony

wallpapercave.com ... i coś tam dalej