وضع زنان در عربستان

وضع زنان در عربستان

DanaAxel
DanaAxel
Nov 11, 2013, 6:25 AM |
579
زنان در کشور عربستان به جهت رواج اندیشه های وهابیت از محرومیت های زیادی رنج می برند تا جایی که حتی دختر پادشاه عربستان از وضعیت زنان در کشور خود بسیار ناراضی بوده و آموزه های وهابی این کشور را بسیار متحجرانه قلمداد می کند و خود در کشورهای اروپایی نیمه عریان در مجالس حاضر شده و در مقابل دوربین های عکاسی و فیلمبرداری خبرنگاران قرار می گیرد.

با هم نگاهی بیندازیم به گوشه ای از محدودیتهای زنان در عربستان.

 

1- حجاب

برداشت علمای سعودی از حجاب اسلامی، پوشاندن تمام بدن از جمله چهره و دست‌هاست. پلیس دینی عربستان همواره بر این نوع پوشش زنان پافشاری داشته و زنانی را که چهره خود را در دیدگان مردم می گشودند، به زندان و تازیانه محکوم ‌کرده‌است و تا به حال برخی از زنان سعودی درس‌خوانده بیرون کشور را برای نداشتن پوشش کامل به تازیانه محکوم کرده‌است.

آموزشگاه‌های سعودی همهٔ دخترانی را که بیش از ده سال سن دارند، مجبور به پوشیدن روبنده می‌کنند. از زنان و دختران انتظار می‌رود هنگام بیرون آمدن از خانه، چهره و دست‌های خود را به طور کامل بپوشانند. پلیس مذهبی عربستان سعودی که مطوعین نام دارد، بر رعایت حجاب نظارت دقیق دارد. نیروهای مطوعین در مرکزهای خرید، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، معابر و گذرگاه‌ها گشت می‌زنند و زنانی را که حجاب موافق مقررات شرعی ندارند، دستگیر می‌نمایند.

تا سال ۲۰۰۴ زنان حتی شناسنامه مستقل نداشتند و تنها نامشان در شناسنامه پدر آورده می‌شد. در این سال زنان دارای شناسنامه‌ مستقل شدند، اما عبدالعزیز الشیخ با پافشاری بر حرام بودن گشودن چهرهٔ زنان، مخالفت خود را با عکس‌دار کردن شناسنامه‌ها اعلام کرد.

پوشش زنان در عربستان چادری است به نام عبایه، روبنده و نقاب. نقاب‌ها در عربستان سعودی به سه شکل هستند:

الف-نقاب کامل که معمولاً به وسیلهٔ یک یا چند پردهٔ نیمه‌شفاف یا مشبک، چشم‌های زن را هم می‌پوشاند.

ب- نقاب درزدار یا نقاب مُشِقّ که یک یا دو شکاف برای چشم‌ها در آن در نظر گرفته شده‌ است.

پ- گونهٔ سوم نیم نقاب است که علاوه بر چشم‌ها، پیشانی و ابروی زن را نیز نمایان می‌کند. علما این نوع روبند را حرام دانسته‌اند (یعنی الان در عکس فوق تصویر پایین وسط که نیمی از صورت زن پیداست این حرام است!!). علمای عربستان سعودی از جمله شیخ ابن عثیمین، شیخ ابن باز، شیخ صالح المنجّد و عبدالعزیز الشیخ اجماعاً باور به واجب بودن پوشانیدن چهره به جز چشم‌ها دارند.

 

2- وضعیت اشتغال زنان در عربستان

زنان می‌بایست پیش از شروع به کار، از وزارت شئون اسلامی اجازه بگیرند. این سازمان، قوانین محدودکننده بسیاری را برای استخدام زنان گذاشته است، از آن جمله استخدام زنان را منوط به پنج شرط کرده است:

شرط 1- زن متقاضی کار باید بتواند ثابت کند که برای گذران زندگی به پول بیشتر نیازمند است.

شرط 2- کار زنان باید تنها در محیط زنانه باشد و مردان نامحرم نباید حق ورود به آنجا را داشته باشند.

شرط 3- کار زنان باید با ویژگی‌های جسمی، روحی و روانی زنان تناسب داشته باشد و تفسیر و تعبیر این شرط بسیار سختگیرانه است و بسیاری از فرصت‌های کار را از زنان می‌گیرد.

شرط 4- کار زنان تنها با اجازه رسمی ولی او ممکن است.

شرط 5- کار زنان نباید با شریعت اسلامی (با تفسیر عربستان سعودی) در تضاد باشد، از آن جمله سفر زنان بدون همراهی محرم و یا چهره نمایی زنان به نامحرم حرام است.


3- تحصیل زنان

در دیدگاه سنتی عربستان سعودی، همواره دختران از آموزش دیدن در مدارس محروم بودند (تا سال 1948). امروزه کلیه مقاطع تحصیلی حتی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و کتابخانه‌ها نیز بر اساس جنسیت جداسازی شده اند.

بر اساس آمار رسمی دولت سعودی، ۵۵ درصد دانش آموزان دبستان، ۷۹ درصد دانش آموزان راهنمایی و ۸۱ درصد دانش آموزان دبیرستان پسر هستند. دیدگاه‌های سنتی در عربستان سعودی باعث شده‌ بسیاری از دختران در سنین پایین مدرسه را ترک گویند.


4- رانندگی زنان

رانندگی زنان از زمان تاسیس عربستان سعودی ممنوع بوده است. هیئت کبار علمای عربستان در سال 1990 با صدور فتوایی رانندگی زنان را به دلیل مخالفت با شرع مقدس حرام اعلام کرد و تلاشها برای لغو این ممنوعیت، به دلیل مخالفت مقامات روحانی این کشور، به نتیجه نرسیده است.

در عربستان به زنان گواهینامه داده نمی‌شود و آنان در صورت رانندگی بدون گواهینامه، توسط ماموران پلیس متوقف و بازداشت می شوند! اخیرا نیز زنی به جهت رانندگی محکوم و روانه زندان شده بود.

عربستان سعودی تنها کشور در جهان است که رانندگی زنان را ممنوع کرده است.

 


یک نکته در خبر بالا: زنی که حق رانندگی نداشته و از قبل رانندگی نکرده چگونه می تواند در موقع ضرورت برای نجات شوهرش به رانندگی بپردازد؟


5- حق رای

زنان حق ندارند در نخستین رأی‌گیری سراسری این کشور که گزینش شورای شهر است، رأی دهند. علما این تصمیم دولت را تأیید و رأی دادن زنان را موجب فساد و خلاف عفت دانستند. عمر هیاج الزین به عنوان رئیس دولت اعلام کرد که زنان فاقد صلاحیت لازم جهت گزینش نامزدهای رأی‌گیری هستند. هر چند برخی دیگر اعلام این ممنوعیت را مشکل هویت زنان می‌دانستند و این که بیشتر زنان کارت شناسایی ندارند.


6- حضور در اجتماع

ورود زنان بدون همراهی محرم به بسیاری از مکان‌های عمومی از جمله بانک‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها ممنوع است.


7- حق سفر

علمای حنبلی سفر زنان را بدون همراهی مردی از محارمش ممنوع می‌دانند. در سعودی این قانون به دقت اجرا می‌شود و به زنانی که محرمی به همراه ندارند، اجازهٔ بیرون شدن داده نمی‌شود. این قانون هم در سفرهای درون کشور و هم در سفرهای برون کشوری انجام می‌شود.


8- ورزش زنان

محافظه‌کاران مذهبی در عربستان می گویند قوانین اسلام ورزش زنان در ملاءعام را حرام کرده‌ است.