نیروگاه هسته ای میخواهید چکار؟

نیروگاه هسته ای میخواهید چکار؟

DanaAxel
DanaAxel
|
28

بعضی وقتها  توی نت یک حرفهایی می خوانیم که سرمان سوت میکشد

Yell

میگویند اگرمیخواهی دروغ بگویی آن قدر بزرگ بگو که باور کردنی به نظر بیاید و کسی شک نکند. دیده اید توی نت گاهی نظراتی میدهند که 1000% با بقیه فرق میکند و همه چیز را وارونه نشان می دهند؟

چندی قبل یکی از دوستان مخالف با داشتن انرژی هسته ای، در مورد عدم نیاز کشور ما به نیروگاه هسته ای نظری نوشته بودند به این مضمون

 " تا وقتی که شما داشتن انرژی به اصطلاح صلح آمیز رو که الان خیلی از کشورها به خاطر مسائل زیست محیطیش دیگه نمیخوان ازش استفاده کنن رو به رفاه و امنیت و آزادی ترجیح بدی بهتره به خاطر عدم وجود این موارد ناراضی نباشی"

 در پاسخ باید بگویم این یکی از همان حرفهاست که گفتم سر آدم سوت میکشد از بس که غیرمنطقی است! توضیح خواهم داد.

 آینده انرژی دنیا از آن انرژی هسته ای است. توجهتان رو به این نمودارها جلب می کنم:

مقایسه میزان انتشار آلاینده ها توسط انواع نیروگاه ها
Power Plant Emissions

می بینیم که نیروگاه هسته ای آلایندگی اش در این زمینه صفر است.

 

مقایسه میزان انتشار CO2 توسط انواع نیروگاه ها

می بینیم که باز هم نیروگاه هسته ای کمترین آلایندگی را دارد و آلایندگی اش در حد نیروگاه بادی و آبی است.


 ظرفیت اضافه شده به تاسیسات هسته ای امریکا

می بینیم که ایالات متحده از سال 2000 تا 2013 ظرفیت را حدودا 4 برابر کرده است.

 

این هم جدول چشم انداز هسته ای جهان
NCO table

در جدول فوق برای سال 2050 و 2100 برنامه هسته ای بعضی کشورها ذکر شده. می بینیم که کشورهای مختلف می خواهند تا سال 2050 و 2100 ظرفیت نیروگاه های هسته ای شان را مرتبا بالا و بالاتر ببرند.

در پایان باید به افرادی که چنین نظراتی را پخش می کنند باید گفت تا کی می خواهید مردم ایران را جیگر فرض کنید و از این حرفهای بیهوده بزنید؟چرا تمام آمارها خلاف نظرات شما را نشان می دهند؟این کشورهایی که فرمودید دیگر نمیخواهند از انرژی هسته ای استفاده کنند کدام کشورها هستند؟

اینها تبلیغات مسموم غرب است که میگوید شما ایرانیها نفت و گاز دارید نیازی به انرژی هسته ای ندارید. یا میگوید انرژی هسته ای مسائل زیست محیطی خیلی خیلی خفن دارد که بهتر است شما ایرانیها از آن پرهیز کنید! جالب اینجاست که این تبلیغات فقط برای مردم عامی مطرح می شود و هدف آن فریب دادن افکار عمومی است.

ناگفته نماند انرژی هسته ای چالش های زیست محیطی دارد اما نسلهای جدید و جدیدتر نیروگاه های هسته ای مرتبا بر این مسائل غلبه کرده و پیشرفت می کنند. فعلا 2 نسل از نیروگاه ها را پشت سر نهاده ایم و در نسل 3 هستیم. در نسل 4 (که پیش بینی شده از 17 سال دیگر بر سر کار بیایند) نیروگاه ها بسیار اقتصادی تر، ایمن تر و با زباله های کمتر خواهند بود. به این نمودار نگاه کنید:
4th generation nuclear power

بله نیروگاه های هسته ای یک مشکلی دارند و آن محدود بودن اورانیوم است و ان شا الله پس از اتمام ذخایر اورانیوم نیروگاه های خورشیدی و بادی یا .... جایگزین خواهند شد.