جمعه بریم کوهنوردی

DanaAxel
DanaAxel
Aug 4, 2013, 1:47 PM |
10

وقتی به قله کوه می رسی به آسمان نزدیکتری. آنجا کمی بیندیش، شاید راز ایستادگی و بزرگی کوه را بیابی. کوه در دامن خود کسانی را به اوج اندیشه ها رسانده و می رساند.

 

از کوه ها چه می دانی؟

"الم نجعل الارض مهادا و الجبال اوتادا" – نبا 7

آیا زمین را مهد آسایش خلق نگردانیدیم و کوهها را میخهای آن قرار ندادیم؟

جبال جمع جبل و به معنی کوه است و اوتاد نیز جمع وتد به معنی میخ بزرگ است. سوالی که پیش می آید این است که کوه و میخ چه شباهتی با هم دارند؟

 کمتر از یک قرن است که زمین‌شناسان به این حقیقت پی‌برده‌اند که قسمت کوچکی از پیکره هر کوه در بیرون قرار دارد و قسمت اعظم کوهها در زمین قرار دارد. در علم زمین شناسی زمین از لایه های متفاوتی درست شده که عبارتند از: 1- پوسته   2- گوشته  3- هسته 

 

 

پوسته قشر جامد و نسبتا نازکی دراطراف کره زمین است که ضخامت آن در نقاط مختلف زمین بین ۵ تا ۷۰ کیلومتر است. زیر پوسته گوشته قرار دارد. لایه بالایی گوشته (استنوسفر) خمیری شکل است و جریان دارد. این بخش منشاء بسیاری از فعالیتهای زمین شناسی است مانند فعالیتهای ماگمایی، زلزله های عمیق و تغییر مکان قاره ها. پوسته جامد زمین قطعه قطعه است مانند موزاییک و البته با اندازه های مختلف. تصویر زیر صفحات اصلی تشکیل دهنده پوسته زمین رو نشان می دهد:

این قطعات همچون مسافرانی بر استنوسفر سوارند و با جریان خمیری استنوسفر قطعات پوسته هم حرکت کرده و به هم برخورد می کنند و زلزله و آتشفشان و کوه ها پدید می آیند. کوه ها همچون میخ پوسته را به گوشته چسبانیده اند.

ژرژ گاموف در کتاب  ماده، زمین، آسمان می نویسد: در زیر هر کوهی که بر سطح زمین سر برافراشته، یک کوه منفی وجود دارد که از مواد خارایی تشکیل یافته و در لایه‌های زیرین بازالت نیمه مذاب پیش رفته است.

***

شگفت اینکه قرآن حرکت صفحات پوسته زمین (تکتونیک صفحه ای) را نیز به زیبایی بیان نموده:

"وَ تَرَى الْجِبالَ تَحْسَبُها جامِدَةً وَ هِی تَمُرُّ مَرَّ السَّحاب" - نمل 88

و كوهها را بینى، پندارى كه برجاى ایستاده‏ اند و حال آنكه همچون ابر می روند.

در تصویر زیر (تکتونیک صفحه ای زمین) می بینیم که صفحات پوسته در حال حرکتند و بعضی جاها به هم نزدیک و بعضی جاها از هم دور می شوند. درست مانند حرکت ابرها! در گذشته تمام قاره ها به هم چسبیده بوده اند و همین تکتونیک صفحه ای قاره ها را به صورت امروزی در آورده.

 

اعجاز قرآن در تشبیه کوه و میخ فقط نکته بالا نیست و می تواند تفسیرهای دیگری هم داشته باشد.

کوهها همچون دیوارهاى بلندی هستند که طوفانها را منحرف کرده و زمین را برای ساکنانش قابل حیات ساخته اند. اگر کوهها نبودند چه شهرها و روستاها که با طوفانهای شدید از جا کنده نمی شد و هیچ جا پناه و امانی نبود. ضمنا کوهها سبب ریزش نزولات آسمانی هم می شوند. چرخه آب در طبیعت امکان حیات در کره خاکی را به وجود می آورد.

علاوه بر همه اینها در اطراف كره زمین اتمسفر یا هواکره وجود دارد. كوه‏ها مانند دنده‏ هاى یك چرخ دنده، پنجه در این قشر عظیم جو افكنده‏ اند و آن را همراه زمین حركت مى‏ دهند. دانشمندان مى‏ گویند اگر سطح زمین صاف بود و کوه نداشت، قشر هوا به هنگام حركت زمین روى آن مى‏ لغزید، و طوفانهاى عظیم ایجاد مى‏ شد، و شاید هم اصطكاك دائمى هوا سطح زمین را داغ و سوزان و غیر قابل سكونت می کرد.


ای كاش قرآن رو این طوری دنبالش می رفتیم. با نگاه علمی گاهی یک آیه برای ایمان آوردن کافیست. نمونه بیاورم؟

سرهنگ ریچارد فیرلی (Colonel Richard Fairley) افسر پلیس بریتانیا که یک مسیحی بود با آیه"والجبال اوتادا" مسلمان شد. وی درباره نحوه اسلام آوردن خود گفت: کنجکاوی و علاقه به دین اسلام سبب شد تا قرآنی با ترجمه انگلیسی را بگشایم، تا این‏که آیه "والجبال اوتادا" را دیدم. در این حال به فکر فرو رفته، تمام دانسته ‏های علمی خود را به عنوان متخصص زمین‏ شناسی با این آیه مقایسه کردم. یک سئوال ذهن مرا به خود مشغول کرد: چگونه ممکن است کسی 1400 سال قبل به این مطالب دقیق علمی رسیده باشد الا این که قدرتی ماوراء طبیعت در اختیار داشته باشد؟

 به جز قرآن در نهج البلاغه هم بارها می بینیم که امیرمومنان در مورد کوهها جملات معناداری می فرمایند. حضرت علی (ع) در نخستین خطبه نهج البلاغه می فرماید: «و وتد بالصخور میدان ارضه» زمین را با کوه از لرزش باز داشت. همچنین در خطبه 170 آمده‌است: «و رب الجبال الرواسی التی جعلتها للارض اوتادا» ای پروردگار کوههای پابرجا و استوار که آنها را برای زمین همچون میخ‌ها گردانیدی. رواسی جمع «راسیه» به معنی لنگر است .امیر مؤمنان کوهها به لنگر کشتی نیز تشبیه نموده چنانکه می فرماید: «و عدل حرکاتها بالراسیات من جلامیدها» حرکات زمین را به وسیله لنگرهائی از سنگ تعدیل نمود.

 در انتها بد نیست جوکی هم از وهابی ها بشنویم: مفتی اعظم سابق عربستان عبدالعزیز بن عبدالله بن باز طی فتوایی اعلام نمود: اعتقاد به چرخش زمین باطل است و کسی که به این فرضیه باور داشته باشد، کافر است چون این فرضیه با بیانات قرآن کریم "والجبال اوتادا" و "و الی الارض کیف سطحت" منافات دارد! وی گفت: تفسیر روشن آیه این است که زمین کروی نیست و نمی‌چرخد و این روشن است، اما البته تنها در صورت غضب خداوند، می‌تواند چرخش یا حرکت داشته باشد. "وقد ذكر الله سبحانه أن الشمس والقمر یجریان فی فلك" یعنی خداوند از حرکت خورشید و ماه خبر داده است و اگر زمین نیز بر محور خود می‌چرخید، خداوند از آن خبر می‌داد، اما خداوند از حرکت کردن زمین خبری نداده است!

لول

:D

;D

اینم عکس بن باز که از اكابر علماى معاصر عربستان سعودى بود و بیش از 16 سال از سال های پایانی عمرش به عنوان مفتی بزرگ عربستان مطرح بود با 60 کتاب و دهها مقاله.

 

او از جمله علمای وهابی بود كه حكم كافر بودن شیعیان را صادر كرد كه به دنبال این حكم، شاهد كشته شدن شیعیان توسط پیروان بن باز یعنی وهابیت تندرو تا حال هستیم.

وی نود سال عمر کرد (تا سال 1999) و از 26 سالگی نابینا بود. بن باز گفته بود اگر قرار است حضرت علی چشمهایم را شفا دهد اصلا نمی خواهم این چشم ها بینا شود. این قدر بغض اهل بیت در دل این مفتیان وهابیت هست. همین بن باز گفته بود چهل سال در مسجدالنبی نماز خواندم ولی هنوز به پیامبر سلام نداده ام.

 

یه خاطره شیرین از ضایع شدن بن باز

آیت الله سیدمحسن حكیم که مرجع شیعیان و بزرگ حوزه علمیه نجف بود در سفر به عربستان در جلسه اى با بن باز مفتی كشور مواجه شد. بن باز ظاهرا به دیدن آقاى حكیم رفته بود ولى در واقع قصد داشت به ایشان گیر دهد و افكار وهابیگرى خود را مطرح نماید. بن باز از آیه الله حكیم پرسید: شما شیعیان چرا به ظاهر قرآن عمل نمى كنید؟ آیه الله حكیم در جواب گفتند: این دیدار جاى چنین صحبت هایى نیست. بن باز سماجت كرد و خواستار دریافت جواب شد. آیه الله حكیم، ناچار به بن باز گفتند: اگر قرار باشد به ظاهر قرآن تكیه كنیم و همان را معیار عمل به آن قرار دهیم ، باید معتقد شویم كه شما به جهنم خواهید رفت.

بن باز، با تعجب پرسید چرا؟

آیه الله حكیم گفتند: چون قرآن مى فرماید: "و من كان فى هذه اعمى فهو فى الاخره اعمى و اضل سبیلا"؛ سوره اسراء، آیه 72 كسى كه در این جهان )از دیدن چهره حق) نابینا باشد، در جهان آخرت هم نابینا و گمراه تر خواهد بود. و شما كه از دو چشم نابینا هستید، طبق ظاهر این آیه باید در آخرت هم نابینا باشید و در زمره گمراهان كه اهل جهنمند، قرار بگیرید!

آقا بن باز رو میگی کاردش می زدی خونش در نمی آمد. خیلى از آیات قرآن ظاهرشان مقصود نیست.

تا گفتار بعدی

موفق و پیروز باشید.