مدیرعامل سایپا: پراید مثل هندوانه دربسته است

Free-iran
Free-iran
Nov 11, 2012, 12:55 AM |
2
مدیرعامل سایپا: پراید مثل هندوانه دربسته است خوب و بد دارد
مدیرعامل سایپا مطرح کرد
پراید مثل هندوانه دربسته است/عدم رعایت کیفیت در خط تولید

خبرگزاری فارس: مدیرعامل سایپا با بیان اینکه می‌گویند کیفیت پراید مانند هندوانه دربسته است، گفت: این مسئله نشان‌دهنده عدم رعایت کیفیت در خطوط تولید این خودرو است.

خبرگزاری فارس: پراید مثل هندوانه دربسته است/عدم رعایت کیفیت در خط تولید

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سعید مدنی در مراسم رونمایی از تمبر شرکت پارس خودرو، اظهار داشت: می‌گویند خودروی پراید مانند هندوانه سربسته است که ممکن است دارای کیفیت خوب یا بد باشد، این مسئله نشان‌دهنده نبود نظارت و کنترل کیفی در فرآیند تولید این محصول است.

وی ادامه داد: در هیچ جای دنیا خودروها تا این اندازه در انتهای خط تولید کنترل نمی‌شود، بنابراین رعایت مسائل کیفی توسط کارگران و سرپرستان هر بخش باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا ایرادات محصول در طول خط تولید برطرف شود و به انتهای خط موکول نشود.

وی با بیان اینکه در دهه 70 نیز که کیفیت پراید در سطح بالایی قرار داشت، صدای تمام قطعات آن از دو کیلومتری شنیده می‌شد، تصریح کرد: بسیاری از مشکلات کیفی تولید ناشی از عملکرد کارگران است والبته 50 تا 60 درصد مشکلات کیفی نیز به خودروسازان و بقیه آن به قطعه‌سازان مربوط می‌شود.

مدنی با بیان اینکه قیمت خودرو باید با کیفیت آن متناسب باشد، گفت: با رعایت کیفیت در تولید محصولات، امکان برندسازی در صنعت خودروسازی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه امروز خودرو با ارز ارزان تولید می‌شود و واردات قطعات نیز صورت نمی گیرد، گفت: قطعه سازان نمی توانند بهانه واردات قطعات چینی را برای بی کیفیت بودن قطعات مطرح کنند بلکه این امر باید باعث بهبود کیفیت تولیدات شود.

وی با بیان اینکه نوسان نرخ ارز و واقعی شدن قیمت آن، فرصت مناسبی را برای رشد صادرات ایجاد کرده است، تأکید کرد: تقاضا برای محصولات سایپا افزایش یافته که باید از این مسئله جهت توسعه صادرات استفاده کنیم.

مدنی افزود: قبلاً به دلیل آنکه محصولاتمان گران به دست مصرف‌کننده می‌رسید صادرات به صرفه نبود اما امروز نرخ محصولات ما معقول شده و باید با اعمال تغییراتی بر روی پلت فرم‌های فعلی به سمت تولید محصولات جدید حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: کشورهای همسایه ما در تولید خودرو عقب هستند و ما رقیب چندانی در این بخش نداریم.

وی با بیان اینکه باید ارز مورد نیاز خود را از صادرات محصولات تأمین کنیم، گفت: ایران خودرو و سایپا می‌توانند با صادرات 25 درصد محصولات خود،‌3 میلیارد دلار ارزآوری داشته باشند.

مدیرعامل سایپا افزود: از سال 75 به بعد بومی سازی پراید در دستور کار قرار گرفت اما روند انجام کار بسیار کند بود.

وی ادامه داد: در دهه 80 با افزایش تولیدات، برنامه‌ریزی کیفی برای ارتقای کیفیت این محصول انجام شد و امروز در جایگاه قابل قبولی قرار داریم و تقاضاهایی نیز که از کشورهای همسایه وجود دارد که نشان دهنده رشد کیفیت محصولاتمان است.

به گزارش فارس، در حالی که سؤالات زیادی مانند دلیل عدم پیش‌فروش محصولات سایپا و پارس خودرو با وجود تعیین قیمت‌های جدید این محصولات و همچنین دلیل فروش برخی محصولات پارس خودرو با قیمت بالاتر از نرخ‌های مصوب مطرح است، مدیران عامل سایپا و پارس خودرو در انتهای مراسم حاضر به پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران نشدند و خیلی زود سالن مراسم را ترک کردند.