فدراسیون جهانی والیبال در زمین روحانی آبشار زد

Free-iran
Free-iran
Nov 3, 2014, 1:13 PM |
1

 

در حالی که غنچه قوامی، به خاطر تلاش برای تماشای بازی والیبال تیم ملی مردان جمهوری اسلامی به یک سال حبس محکوم شده، کنگره فدراسیون جهانی والیبال خواستار آزادی این شهروند ایرانی-بریتانیایی شده است.

نزدیک به سه هفته از ارسال نامه رئیس فدراسیون جهانی والیبال به رئیس جمهوری ایران برای آزادی غنچه قوامی می‌گذرد اما این نامه، تا کنون با هیچ پاسخی از سوی حسن روحانی روبه‌رو نشده است. این سکوت باعث نشد تا فدراسیون جهانی والیبال، مساله ممنوعیت حضور تماشاگران زن ایرانی در ورزشگاه‌ها و همچنین در بند بودن غنچه قوامی را به فراموشی بسپارد. 

مقاومت جمهوری اسلامی در برابر حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌تواند به قیمت عدم انجام رقابت‌های جهانی در ایران بشود. غنچه‌ قوامی نیز که از ۱۲۸ روز پیش زندانی شده است، تبدیل به سوژه اصلی کنگره فدراسیون جهانی والیبال شد. زندانی بودن قوامی که جزو هواداران روحانی محسوب می‌شد، از جمله زنانی است که تلاش کرده سد ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌های ایران را بشکند.

دکتر سعید بشیرتاش، یکی از فعالان سیاسی خارج از کشور نیز که در طول‌ ماه‌های اخیر برای جلب توجه مجامع جهانی به مساله ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران فعالیت کرده، در فیس‌بوک خود نوشت: «در اين مدت حسن روحانى، بر خلاف هرگونه ادب و احترامى، حتى يك پاسخ ساده، كه حاوى هيچگونه تضمينى هم نباشد، به رييس فدراسيون جهانى واليبال نداده است. در كشورهاى اروپاى غربى، هر شهروند ساده‌اى نيز كه به رييس جمهور يا نخست وزير كشور نامه‌اى بنويسد، دست كم از طرف دفتر رييس جمهور يا نخست وزير نامه‌اى دريافت مي‌كند كه در آن ضمن سپاسگزارى پاسخ مي‌دهند كه نامه شما دريافت شد و بررسى خواهد شد. ظاهرا اين بى‌احترامى در عصبانيت آرى گراچا نقش داشته است، به طوريكه، در سخنرانى خود در نشست سالانه رييسان فدراسيون‌هاى واليبال جهان، مهمترين هدف كنونى فدراسيون جهانى واليبال را «آزادى غنچه قوامى» و «حضور برابر زنان در ورزشگاهها در سراسر جهان» اعلام كرد. در پى اين سخنان، همه ٢١٠ رييس فدراسيون واليبال در جهان به پا خاستند و به مدت ٢ دقيقه آرى گراچا را تشويق كردند؛ اتفاقى كه هرگز در تاريخ نشست هاى ساليانه فدراسيون‌هاى واليبال جهان رخ نداده بود.
من احتمال مي‌دهم كه اگر حتى احمدى‌نژاد هم رييس جمهور بود، اين‌چنين خلاف عرف و بى‌ادبانه رفتار نمي‌كرد.»

در هنگام سفر روحانی به نیویورک، برادر او از رئیس دولت خواستار توجه به وضعیت خواهرش شد، اما روحانی تنها پاسخی که داد، دعوت برای حضور در مهمانی شام بود.