هدف جدید کاربران ایرانی: رعنا الحربی

هدف جدید کاربران ایرانی: رعنا الحربی

Kiarash_tab
Kiarash_tab
Jan 4, 2016, 6:44 AM |
1

 

این روزها همه از اعدام شیخ نمر در عربستان و تسخیر کنسولگری این کشور در مشهد توسط معترضین به سیاست های عربستان می گویند اما اشاره به یک نکته در مورد پیامدهای این حادثه خالی از لطف نیست. 

بعد از پایان تمام این حوادث،‌ رعنا الحربی که یک دختر خبرنگار لبنانی است به شوخی دراکانتش در یکی از شبکه های اجتماعی در مورد کسی نوشت که در تصاویر مخابره شده از مشهد، مشخص بود پرچم عربستان را از بالای ساختمان کنسولگری به زیر کشیده و در دست دارد: "من این مرد را پیدا می کنم و با او ازدواج می کنم!"

ولی او نمی دانست که وارد شدن به مسئله ای که یک پای آن کاربران ایرانی هستند، اصلا شبیه به سایر ماجراجویی های سایبری نیست! از لحظه ای که این پست در شبکه های اجتماعی ایران منتشر شد (و حتی به خبرگزاری های معتبر ایران هم رسید!) کاربران ایرانی هدفی جدید برای بمباران سایبری پیدا کردند. 

حالا اکانت های شخصی الحربی در شبکه های اجتماعی مملو از پیام ها و پست های مختلف کاربران ایرانی است و او در یک پست جدید به این هجوم عجیب اشاره کرده و گفته است "ایرانی ها شوخی سرشان نمی شود!" 

شاید اسم رعنا الحربی برای شما آشنا باشد. او همان خبرنگاری است که با انتشار خبر علاقه حیدر مصطفی، کودک یتیم لبنانی، به کریس رونالدو باعث شد این خبر با هشتگ  #CristianoMeetHaidar در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود و در نهایت رونالدو به دیدار این پسربچه لبنانی برود. حیدر پدرومادر خود را در  بمب گذاری های انتحاری لبنان از دست داده بود و آرزویش دیدار با کریس رونالدو، ستاره پرتغالی باشگاه رئال مادرید اسپانیا بود. الحربی هم به کمک امواج اینترنت و برد شبکه های اجتماعی توانست این آرزو را به واقعیت تبدیل کند.

اما حالا او می داند که شبکه های اجتماعی همیشه هم مفید و رویاساز نیستند. گاهی باعث می شوند اسم شما مقصد جدیدی باشد برای گروهی از کاربران که گویی هیچ مشغله و تفریحی جز حمله به صفحات و اکانت های مختلف در شبکه های اجتماعی ندارند. برای آنها مهم نیست موضوع یک نظرسنجی اینترنتی است یا حمله به صفحه والیبالیستی که باعث شکست تیم ملی والیبال شان شده یا حتی لیونل مسی! آنها شیفته حضور پرشور و حداکثری هستند و هر روز رکوردی نو و ماجرایی تازه خلق می کنند. 

کاش در میان کاربران ایرانی هم به دفعات شاهد مواردی چون داستان رعنا الحربی و حیدر مصطفی باشیم و از برد شبکه های اجتماعی و دنیای اینترنت برای اهداف بشردوستانه و کمک به انسان ها استفاده کنیم. وگرنه، هجوم کاربران اینترنتی به اکانت های مختلف در شبکه های اجتماعی از قدیم الایام در کشورهای مختلف بوده و برای هیچ کس سودی نداشته است.