انگیزه واقعی خشم مردم ایران که طی دو روز گذشته شاید فقط

انگیزه واقعی خشم مردم ایران که طی دو روز گذشته شاید فقط

Kiarash_tab
Kiarash_tab
Jan 4, 2016, 6:51 AM |
1

انگیزه واقعی خشم مردم ایران که طی دو روز گذشته شاید فقط اندکی به اوج خود نزدیک شد و به بهانه اعدام شیخ نمر تنها نمودی از ان را شاهد بودیم را باید بیش از هر چیز بر اصرار مسیولین کشور بر ادامه روابط با عربستان سعودی به روال گذشته و به رغم وقایعی که طی سال گذشته ، تجاوز به دو جوان ایرانی و حادثه منا که تعداد زیادی از حج گزاران ایرانی را عزا دار کرد - هنوز خانواده هایی از سرنوشت عزیزان خود بی خبرند و بسیاری همچنان داغدار هستند - و همچنین نقش و تلاش مستمر عربستان سعودی در ایجاد بحران و انزوای ایران ، و .... جستجو کرد.
شاید در هیچ کجای دنیا مردمی به اندازه مردم ما از میزان مخرب بودن اقداماتی نظیر هجوم به سفارت خانه کشورهای دیگر با خبر نبوده و هزینه نداده باشند. اگر پاسخ عرف ، قوانین و سازمان های بین الملل است، این عوامل تا کنون عربستان سعودی را تا این لحظه وادار به پذیرش مسیولیت خود در این حوادث نکرده است و این کشور همچنان حتی از همدردی با قربانیان این حادثه نیز خودداری می کند.
سیاست خارجی منفعل ایران در برابر سعودی ها داستان تکراری جهان اسلامی دیدن منطقه ماست که در این مختصر حال و حوصله پرداختن به آن نیست، در عین حال قصد دفاع از اقدام احساسی مردم را هم ندارم ، از این دست اقدامات احساسی در عالم مجازی و بویژه همین فیس بوک خودمان هم فراوان هست.... با این تفاوت که اغلب نقش این جو سازی ها را در ایجاد حوادثی مانند آنچه برای سفارت عربستان افتاد ، نادیده می گیریم.
به جای این همه پاراگرافی از مطلب پیش را تنها برای ایجاد تصویری از شرایط منطقه ذکر می کنم : " در این واقعیت که دوران تمرکز قدرت قومی یا مذهبی به پایان تاریخی‌اش نزدیک شده است، بحث چندانی وجود ندارد. ملی‌گرایی‌های مسلط ترک و عرب به بن‌بست رسیده‌اند و شانس بازسازی آنها حتی در پوشش ایدئولوژی دیگر امکان ندارد. بنابراین، دو راه‌حل اجتناب‌ناپذیر در مقابل ساختارهای قدرت متمرکز قرار گرفته‌اند: توزیع قدرت و تجزیه قدرت. "
در مصاف میان ایران و سعودی ، سیوال این است که کدام یک شهامت و توانایی پذیرش داوطلبانه تغییرات ساختاری را خواهد داشت و به توزیع قدرت تن می دهد و کدام یک لاجرم دچار تجزیه قدرت ، کشور، خواهد شد، حوادث و تصمیمات روزهای آتی ایران بسیار 
سرنوشت ساز خواهد بود...