ABD KOLOMBİYA OLABİLİR

ABD KOLOMBİYA OLABİLİR

OZEROZGUR
OZEROZGUR
|
0

Dün akşam Amerika televizyonlarında başkan adayları Cumhuriyetçi Donald Trump ve Demokrat Hillary Clinton arasındaki büyük münazara vardı. Canlı yayınlandı.

Amerikalılar gördüğüm kadarıyla münazarayla çok ilgilenmediler. Gözleri kulakları Kolombiya'daki tarihi imza töreninin yankılarındaydı zira. Keşke bizde de olsa dediler, kıskandılar.

Dün Kolombiya hükumeti güçleri ile FARC-EP terör örgütü arasındaki savaşı bitirecek imzalar atıldı. Bu savaş 260 bin insanın ölümüne yol açmıştı. Hükumet güçlerini miting meydanlarında "altına yapacak kadar" ateşli nutuklar atmasıyla bilinen Juan Manuel Santos temsil ederken, törende örgüt adına terörist başı Timoleon Jimenez (Rodrigo Londoño Echeverri) hazır bulundu.

Bir ara Jimenez'e kürsüdeyken F-16 jetlerinin havalanması epey sürpriz oldu. Çaktırmadan etrafı süzdü. Baktı askerî hareketlilik yok, bozuntuya vermemek için konuşmasına "artık uçaklar savaş için değil barışı selamlamak için uçuyorlar" karşılığında bir şeyler söyleyerek devam etti.

Hazır sırası gelmişken ABD vatandaşları da üzülmesinler, geleceğe umutla baksınlar. Ona göre oy kullansınlar. Kolombiya başardı, ABD de başarabilir (!). Hiçbir şey için geç değil. El-Kaide örgütü ile anlaşma sağlayabilir. Taraflar bu anlamsız savaşa son verebilir.

Belki de daha önceden yapılmalıydı. Dünya Ticaret Merkezindeki 3 bin kişi boşuna öldü.

Bilindiği gibi ABD'de oylama başladı. 

Yeni seçilecek başkan içi boşaltılmış bir Kalaşnikof fişeği kovanından bozma kalemle anlaşmaya imza atabilir. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da hazır bulunabilir. 

Devamı... http://www.goreleden.com/ozgur-ozer/2505-abd-kolombiya-olabilir.html