DOSTA DÜŞMANA KARŞI

DOSTA DÜŞMANA KARŞI

OZEROZGUR
OZEROZGUR
|
0

DOSTA DÜŞMANA KARŞI 

Anadolu Ajansının dünkü haberine[1] göre Macar Jobbik Partisi Genel Başkanı Vona Gábor[2], Gezi Parkı ve 17 Aralık olaylarını yakından takip ettiklerini belirterek, "Güçlü liderliğe sahip Başbakan Erdoğan'ın, diğer sorunların üstesinden geldiği gibi bu sorunların da üstesinden geleceğini" söyledi. Koskoca Anadolu Ajansı imzasına bakılmadan haberin yalan olabileceği yorumları yapanlar olmuş.

Ya tam tersi olsaydı? Tam tersi olup da, Başbakanı eleştirseydi ne yapacaklardı? Helal olsun diye paylaşacaklar mıydı? Yılmaz Özdil'in "hiçbir Ortadoğu Hacivatı’nın çıkıp Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na hakaret etme hakkı yok. Bu ahlaksız katilden mi öğreneceğiz biz demokrasiyi[3]" sözlerini hatırlayın.

Ozan Arif'in yazdıklarını da hatırlayın: "Kenan Evren'e atılan o yumurta Kenan Evren'den nefret eden yüreğime hala unutamadığım garip bir acı vermişti! Zira O benim görümde eli kanlı zalimdi ama Türkiye Cumhuriyetinin Başkanıydı![4]".

Yine Ozan Arif sürgün döneminde "Ben Devletime laf söyletmem" demiş, Alman memurun kendisine yapılanlardan dolayı Türkiye Hükümetine yüklenmesine izin vermemişti.

Tam tersi olsaydı hiç iyi olmazdı değil mi?

Başka ülkelerin vatandaşlarının Erdoğan'dan, Çiller'den, Özal'dan, Muhteşem Yüzyıl'dan, Polat Alemdar'dan[5], Galatasaray'dan, Fatih Terim'den, Sultanahmet'ten, Kapadokya'dan, Tarkan'dan övgü ile söz etmeleri direkt bunların hayranı oldukları anlamına gelmiyor, daha ziyade Türkiye hayranı ve dostu oldukları anlamına geliyor. Çünkü bu kelimeler başka ülkelerde akla en kolay gelen ve bir kişinin Türkiye dostu olduğunu üçüncü kişilere de en kolay anlatan kelimeler.

Türkçemizde biz bu durumu "dosta düşmana karşı" ya da "ele güne karşı" deyimleri ile ifade ediyoruz. Bir Türk belki K.K.TC.'ye Derviş Eroğlu'ndan, Azerbaycan'a İlham Aliyev'den başka kişi ve grupların daha yararlı olacağını düşünebilir, fakat bunların tartışılacağı ortamlar "kayıt dışı (of-the-record)"  ortamlar olmalıdır. Dosta düşmana karşı Derviş  Eroğlu'nun da, İlham Aliyev'in (İlham Əliyev) de, Gurbanguly Berdimuhamedow 'un posterini asabilmeli, resmini, düşüncelerini, icraatlarını paylaşabilmelidir. Çünkü "dostun düşman"ın dikkati en kolay bu şekilde çekilir.

Fenerbahçeli olabilirsiniz. Ama bir Türkiye dostu Galatasaray'dan, Fatih Terim'den bahsediyorsa, bunu "Türkiye'yi destekliyorum. Dostun düşmanın en etkili bir şekilde dikkatini çekmek için Galatasaray diyorum, Fatih Terim diyorum"  biçiminde anlamalısınız.

 

20 Ocak 2014

Özgür Özer[2] Gábor Vona olarak da geçiyor. Gábor isim Vona soy isimdir. Macarlarda soy isim isimden önce söylenir. Diğer Türk boyları da Macarlar gibi soy ismi önce söylemiştir: Karamanoğlu Mehmet Bey, Hamidoğlu İlyas Bey, Malkoçoğlu Bali Bey. Ancak 21 Haziran 1934'te çıkan yasa ile Türkiye'de soy ismi inkılâbı gerçekleştirilmiştir. Türklerde soy isminin kullanılmadığı asla doğru değildir.

[3] Görüntüler için http://www.hurriyet.com.tr/gundem/24849867.asp 20 Ocak 2014

[4] Ozan Arif web-sitesi: ozan-arif.net

[5] Bazı ülkelerde Murat Alemdar olarak geçmektedir.