FIRSATÇILAR

FIRSATÇILAR

OZEROZGUR
OZEROZGUR
Aug 10, 2016, 11:13 PM |
0

Bazı şehirlerde darbe girişiminden sonra uygulanan ücretsiz toplu taşıma bazı arkadaşlarımız tarafından mini bir sosyalistik düzen denemesi olarak görülmüş. Bu güzel uygulamalar sevindirirken arka planda bazı uyanık vurguncular vatandaşı perişan ediyor. Doğal afetlerde ve savaşlarda da böyle olur.

Farkındasınız değil mi? Kaç gündür büyük bir siyasi ve iktisadi vurgun başladı. Geçen hafta açıklandı. Tüketici enflasyonu yıllık bazda %8,79'a yükselmiş. Dolayısıyla son 6 ayın en yüksek seviyesine gelmiş oluyor. Tarım yönünden bu kadar talihli bir ülkede Temmuz ayında bu denli yüksek bir pahalılık gerçi daha önce yaşanmadı değil. Mesela yıllar önce Türk Telekom'un satışı konusunda hükumet üyeleri arasında çıkan anlaşmazlıkta... Ama bu durum çok az tekrarlamıştır.

Altın ve döviz fiyatları normal seviyeye döndü deniliyor ama hala arada önemli bir fark var. Özellikle son bir haftadır beklediğimden yüksek seyrediyor, psikolojik eşiği aşamadığımızı gösteriyor.

Fetö gibi cemaatlere para kaptıran firmalar, özellikle gıda sektöründekilerde tedirginlik var haliyle. Bir süredir tekrar tekrar etiketlerin üstünü çizip indirim yapıyorlar. Kimisi Fetö karşıtı ilan-afişleme yapıyor. Tam tersine rakiplerin çekilmesini değerlendirip gıda fiyatlarını şişirenler de var.

Darbe girişimlerinde hayırsever iş adamı Ali Ağaoğlu da genellikle gündeme geliyor. "17 Aralık darbe girişimi"nde de gündem olmuştu. Bir de 19 Martta İstanbul'da meydana gelen bombalı terörist saldırıdan sonra. Saldırıdan birkaç gün sonra Ağaoğlu " Millet fakir, karanfil bırakıyor" diyerek hayatını kaybedenlerle dalga geçmişti.

Şimdi de 239 şehidin ailesine 239 ev vermek istediğini söylemiş. Hem de karşılıksız. Bedavadan, hayrına.

Şaka şaka! Ağaoğlu yalnızca İstanbul Levent'teki 350 dönümcük olan askeri araziyi istiyor. Hani neredeyse bütün askeri arazi ve kışlaları "kapatıyoruz" da bir tek Topçu Kışlasını ihya ediyoruz ya.

Her darbe girişimi kendi zenginini yaratır böyle. Cumhuriyet'in sitesine göre Ağaoğlu, "Cumhurbaşkanımız talimatı versin yarın kazmayı vuralım." demiş. "Levent’teki arazi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü de görüyor. Bu yönüyle de anlamlı. Sitenin adına da '15 Temmuz Şehitler Sitesi' deriz" diyor.

Devamı link...