STAR OKUYOR MUSUNUZ?

STAR OKUYOR MUSUNUZ?

OZEROZGUR
OZEROZGUR
Aug 29, 2014, 11:04 PM |
1

STAR OKUYOR MUSUNUZ?

 

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinde okuyan ve L'université de Lausanne Ecole de Sciences Sociales et Politiques'ten mezun olan Nazlı Ilıcak 29 Haziran 2014 Pazar günü Bugün gazetesindeki yazısına şöyle başlamıştı[1]:

 

"Ünlü Fransız yazar Kafka’nın 'Metamorfoz' (Dönüşüm) isimli eserinde, romanın kahramanı bir sabah kendisinin örümceğe dönüştüğünü görür."

 

Anadili Almanca olan Franz Kafka[2] Avusturya-Macaristan egemenliğindeki Prag'da doğmuştur. En meşhur eserleri Dava, Şato ve Dönüşüm'dür. Buraya kadar belki dizgi hatası olabilir diyebilirsiniz. Ancak Dönüşüm[3] romanının kahramanı Gregor Samsa böceğe dönüştüğü halde Ilıcak örümceğe dönüştüğünü yazıyordu. Yazının başlığı da "Örümcek, Tahta Kurusu ve Böcek".

 

Stan Lee ve Steve Ditko tarafından 60'lı yıllarda yaratılan Örümcek Adam[3] çizgi romanında Peter Benjamin Parker karakteri örümceğe dönüşüyordu. Fransız Yazar Maxime Chattam'ın 2004'te yayınladığı Kara Büyü romanındaki seri katil de örümceğe dönüşüyor. İnsanın örümceğe dönüşmesini konu alan başka eserler de olabilir. Ama Gregor Samsa örümceğe dönüşmedi.

 

Bu hatalar alay konusu olmuş, söz gelimi bir internet sitesinde T. Kara isimli yorumcu Ilıcak'a cevap vermişti:

 

"Ünlü Japon piyanist Leonardo Da Vinci'nin son filmi Baba harikaydı."

 

***

"Abdullah Öcalan’ın Kenya’da derdest edilip ülkeye getirildiği 1999 yılı başında MHP koalisyon ortağı olarak hükümetteydi."[5]

Fehmi Koru, Duayen Gazeteci.

 

Terörist Abdullah Öcalan 15 Şubat 1999'da Kenya'da paketlendi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 57. Hükûmeti [6] 28 Mayıs 1999 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı ve 9 Haziran 1999 tarihinde TBMM'den güvenoyu aldı. 19 Kasım 2002'de Abdullah Gül'ün 58. hükûmeti kurmasıyla 57. hükûmet sona erdi[7].

 

Koru, bu yazıyı âkil adamlara yöneltilen artist, dönek, bölücü, terörist stepnesi, yandaş, menfaatperest, fikirsiz, vicdansız, batı beslemesi, 63 karanlık yüz suçlamalarına cevap mahiyetinde yazmıştı. Şimdi Habertürk'te yazıyor.

 

***

 

Savunduğu âkil adamlardan biri olan Ahmet Taşgetiren ise halen Star'da.

 

"En doğru yol Türkiye'ye gelmeli ve yargılanmalı." (Hocaefendi için söylüyor)

Ahmet Taşgetiren, 30 Nisan 2014, Kanal 24

 

Buna göre âkil Taşgetiren'in de geçmişi pek masum değil:

 

 

"Ülkeye bir şeyler verebilmek için çırpınacaksınız, hayatınızı adayacaksınız, insanları ele tutuşturacaksınız, ama sizin kişiliğiniz bir türlü meşruiyet hüviyeti kazanamayacak. Üzerinizde "devlet" diye son derece kapsayıcı bir kurumun derin kuşkusu, derin gözetimi, derin denetimi olacak ve siz bir gün bunalıp, doğduğunuz toprakları terketmek[8] zorunda kalacaksınız. Bunun adı dramdan başka bir şey değil, ya da trajedi."


Taşgetiren'in Bir Gönül İnsanı kitabı


 

Bu bir önsözden. Taşgetiren'in 2004'te yazdığı, Gazeteci ve Yazarlar Vakfından[9] çıkan "Aydınların Dünyasında Fethullah Gülen Bir Gönül İnsanı" isimli kitaptan. Kitapyurdu sitesinde 5 adet satmış. Ama Taşgetiren'in kendisi ile çelişmesinden olsa gerek, birçok yerde alıntılanıyor. Belki de fotokopi ile çoğaltılmıştır, bilemem.

 

" Fethullah Hoca'yı mahkeme huzuruna çıkarsak, yargılasak ve o çok katı cezalarımızdan biri ile cezalandırsak, Türkiye'ye iyilik mi yapmış oluruz? Yoksa onulmaz bir yara daha mı açmış oluruz?"

" Fethullah Hoca çeteci ise ben de şimendiferim."

" Fethullah Hoca'yı yargı huzuruna çıkarıp çetecilikten hesaba çekeceğiz. O da kan ter icinde, coşkun vatan sevgisi çerçevesinde bugüne kadar yaptıklarını anlatacak." [10]

 

***

 

Yine Kanal 24, yine bir Star yazarı.

 

 “Sezer cumartesi ve pazar günleri tatil yapıyordu. Çankaya'yı kapatıyordu. Deprem olmuş, 10 binlerce insan ölmüş, Gölcük depreminden bahsediyorum. cumartesi pazar diye dışarıya çıkmıyor. Çıkmıyor yani. Bir siyasetçiyi ara, bir depremzedeyi ara, olay yerine git.”

28 Ağustos 2014 Perşembe, Kanal 24

Star denen gazetenin Ahmet Kekeç denen yazarı

 

1999 Marmara Depremi 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de Kocaeli Gölcük merkezli olarak gerçekleşti. Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanlığı görevini 16 Mayıs 2000'de Süleyman Demirel'den devraldı. Star Gazetesi yazarları Kanal 24'e pek sık çıkıyor. Kekeç bu sözleri söyledikten sonra kendi kendine "yok artık" demiş olmalı. "O zaman Cumhurbaşkanı mıydı? Daha sonra tabi. Yani…" diyerek pişkince devam etti. Kekeç iki gün sonra, bugünkü yazısında "İki saniye sonra düzelttim nasıl yalancı oluyorum?" demiş. Yalnız dikkat edin, bir kelimeyi, bir siyasetçinin ismini yanlış söylemiyor, bir tarihi yanlış söylemiyor. Üst üste on tane cümle kuruyor. Her birinde hayal mahsulü birer iddia var.  Fazla abarttım demiyor da.

 

 

***

 

Tekrar Haziran ayına gidersek, 17 Haziran 2014 Çarşamba tarihinde, Ülke TV'de bir başka Star yazarı Orhan Miroğlu "IŞİD bir terör örgütü değildir. Pekeke de bir terör örgütü değildir, politik harekettir" dedi. Miroğlu HADEP, DEHAP, DTP gibi alfabenin muhtelif harflerinden müteşekkil bölücü partilerin yöneticiliğini yaptı.

 

 

O günkü Star Gazetesi görmemişti ama diğer gazeteler birinci sayfalarında PKK'lı teröristlerin Tunceli Pülümür'de 5 mikseri yaktığını, 5 şoför ve bir işçiyi kaçırdığını yazıyordu[11]. Yine Duygu Güvenç'in Cumhuriyet'in birinci sayfasındaki haberine göre Telafer sokaklarında yüzlerce ölü vardı. Hatta Yenişafak "Telafer'de katliam korkusu", Takvim "Telafer'de can pazarı" ifadelerini kullanıyordu.


Yeniçağ'ın 27 Ağustos 2014 Çarşamba tarihli manşeti


 

Politik hareket buysa batsın bu politika…

 

Star'ın başka bazı yazarları ile eminim birçoklarınız sosyal medyada onlarla epey vakit geçiriyor. Siz anladınız kim olduklarını. Ama çok uzatmak istemiyorum.

 

Sormak istedim. Star Gazetesi okuyor musunuz?

 

Özgür Özer

30.08.2014

 

NOTLAR:

[1]Fethullah Hoca'ya, Kafka'ya, adı geçen diğer yazar ve yayınlara bir yakınlığım bulunmamaktadır.

[2] Yahudi asıllı.

[3] Orijinal adı Die Verwandlung.

[4] Orijinal adı Spider-Man. Beyaz perdeye de uyarlandı.

[5] Star, 6 Nisan 2013 Cumartesi, "Bu Üslup Hiç Yakışıyor mu?" başlıklı yazı.

[6] Doğru yazılışı hükûmettir. Hükûmet dilimize Arapça hukûmâ kelimesinden geldiği ileri sürülmektedir. Ancak h-k-m mastarının Arapça'ya Öntürkçe'den geçmiş olduğu konusunda ciddi iddialar vardır.

[7] Başbakanlık websitesi.

[8] Terk etmek normalde ayrı yazılır.

[9] Hizmete bağlı bir vakıf.

[10] Aktaran: esezen.blogspot.ca (Engin Sezen'in blog sayfası).

[11] Milliyet, 17 Haziran 2014 Çarşamba.


İNDİR