TRT'DE NELER OLUYOR

TRT'DE NELER OLUYOR

OZEROZGUR
OZEROZGUR
Jan 17, 2017, 4:10 AM |
0

PKK terör örgütü 5 Ocak'ta İzmir Adliyesine büyük bir bombalı saldırı girişiminde bulundu. Teröristler bomba yüklü bir aracı Adliye'nin C Kapısı önünde infilak ettirmeye çalıştılar.

Güvenlik personeli ile çatışmaya giren terör örgütü elemanları, otomatik silahlarıyla gelmişti. İki terörist ölü ele geçirildi. Çatışmada trafik polisimiz Fethi Sekin şehit oldu.

TRT görevlileri 6 Ocak'ta Şehit Fethi Sekin hakkında skandal bir mesaj yayınladı: "Kürt polis memuru Fethi Sekin, Türkiye'nin İzmir saldırısından sonra bir kahraman olarak anılıyor".

Yeniçağ gazetesinin iki çalışanı, Batuhan Çolak ve Selcan Taşçı konuyu köşelerine taşıdılar. TRT'den ise bugüne kadar hiçbir düzeltme geldiğini duymadım.

“Bu millet”in, çok daha doğrusu Türk Milletinin, parasıyla yayın yapan kurumun personeli üstelik densiz mesajı "Kurdish police officer" şeklinde İngilizcesine çevirip, bir de TRT World sosyal medya sayfasından yayıyor. Bütün dünyaya açık ediyor.

Bu şuursuz mesajı yayınlarken personelin hangi kesimden cesaret veya talimat aldığını tahmin etmek zor değil. Hani her hâdiseden sonra "bu bundan talimat alıyor, şu şundan talimat alıyor" diyen kesim var ya, işte "oklar onları gösteriyor".

Mesela milletvekili ve aynı zamanda siyaset bilimci Ahmet Davutoğlu'nun mesajını gördünüz mü bilmiyorum. Davutoğlu kişisel Twitter sayfasında şehit polisin fotoğrafının altına Kürtçe mesaj yazıp yayınlamış.

Yine "Davutoğlu siyaseti"ne yakın bir isim, sosyoloji profesörü kendisi. Mazhar Bağlı, bir Ekşi Sözlük yazarı ona "Türk Aynştaynı" diyor. Profesör Bağlı, "TRT World'un dünya kamuoyuna, PKK terör örgütünün Kürtlerle alakasının olmadığı mesajından rahatsız olanlara bakar mısınız: Dr. Sinan Oğan" şeklinde bir mesaj girmiş.

Bu tip kişiler hep böyle davranırlar. "Dediğim laf yarın nereye gider, peki öbür gün nereye gider?" demezler. Ellerindeki sözde matematik formüllerle siyasetin her sorununu çözeceklerine inanırlar.

"Avrupalı devletler arkamızdan iş çeviriyorlar, PKK ile Kürtleri bir tutan açıklamalar yapıyorlar" diyerekten, "Türk askeri""Türk jandarması" ve "Türk polisi" gibi tabirleri aşındıracaklar haberleri yok.

Şunu ayırt etmekte fayda var. "Kürtler bir saldırı gerçekleştirdi" gibi yayınlar hükumetler tarafından değil, her zaman basın kuruluşları tarafından yapılıyor.

Üstelik Avrupa ile de ilgisi yok. Japonya'dan İngilizce yayın yapan NHK World televizyonu haftalardır söylüyor bunu. Zaten Papua Yeni Gine'de bile bu iş böyle yapılıyor. Yoksa onların da mı Anadolu üzerinde emperyalistik emelleri var?

Dahası, ülkemizde de birçok saygın insan dünyada, çeşitli yörelerdeki çatışmaları değerlendirirken mutlaka etnik yakıştırma yapmıştır. Dünyanın her yerinde Çeçen olsa da –Türkiye dâhil–, Çeçen deyince ilk olarak Rusya'da hükümet güçleriyle çatışmalara giren grup akla gelebilir yani (Buradan PKK'nın Kürtlere esasında kötülük ettiği anlaşılmalı).

Bir defa Kürtlerin ya da başkalarının PKK terör örgütünün eylemleri ile bağlantısı varsa vardır, yoksa yoktur, bağlantısı olan er veya geç muhakkak cezasını çekecek.

İllâ Türk Hükumetine bağlı güvenlik güçlerimizi hatta kamu görevlilerimizi söz gelimi "Arap sahil güvenlikçi""Rus istihbaratçı""Rum Astsubay", "Hırvat General""Arnavut Belediyeci""Gürcü siyasetçi""Bulgar milletvekili""Ermeni çevik""Boşnak müdür""Çerkez başkan" diye mi ifade etmeniz gerekiyor?

HDP'lilerin bile kaç defa yurt dışında "Türk parlamenter" şeklinde takdim edildiklerini izledim. Kimse itiraz edemedi. Çünkü hangi ülkede olursa olsun, kimse Türkiye'nin egemenlik haklarına aykırı tutum sergileyemez.

Bilinir ki, Türk Hükumetine bağlı bütün kurumlar Türk'tür: Türk Ordusu, Türk Donanması, Türk Maliyesi, Türk Borsası...

Yargı dahi tüm kararlarına "Türk Milleti Adına" diye başlar.

Türkiye'de Türk Hükumetinden başka vergi toplayan, askere alan, yasa çıkaran başka hükumet olmadığına göre Türkiye'nin egemenlik haklarını tanımaktan başka bir yol yoktur.

"Aklı başında başka bir ülkede böyle tuhaf bir söz edilmiş mi?" diye de sormazlar.

Sahi, Amerika Birleşik Devletleri Parlamentosunda "İtalyan senatör" mü vardır yoksa "Amerikan senatör" mü? Fransa ordusunda görev yapan askerlere "Cezayirli piyade, Vietnamlı pilot" mu denir, yoksa "Fransız askeri" mi? Bir Alman polisine "Alman polisi" mi dersiniz yoksa "efendim Alman ama Bavyeraca konuşuyor" mu dersiniz?

İtalyan güvenlik güçlerini Kuzey İtalyalı Güney İtalyalı diye ayırmak mümkün müdür? Tabii, size "deli" denmesini istemiyorsanız.

 

 

Göreleden'de yayınlanmıştır. Link http://www.goreleden.com/ozgur-ozer.html