صدهزار نفر متقاضی سفر بی بازگشت به مريخ

Rihana00
Rihana00
Dec 18, 2013, 10:57 AM |
1

در پی مطرح شدن پروژه شرکت مریخ یک که مدعی ساخت یک پایگاه روی سیاره همسایه زمین تا سال 2022 شده، بیش از 100 هزار نفر برای سفر بی بازگشت به مریخ ثبت نام کرده اند.

هزاران نفر در سفر بی بازگشت به مریخ ثبت نام کرده اند اما از میان این تعداد درخواست تنها 40 نفر انتخاب می شوند و از این 40 نفر تنها 4 نفر اولین مسافران مریخ خواهند بود که می توانند براساس برنامه ریزیهای صورت گرفته در سپتامبر 2022 زمین را به مقصد مریخ ترک کرده و هفت ماه بعد یعنی در آوریل 2013 در مریخ فرود آیند.هیچ کدام از این چهار نفر به زمین باز نخواهند گشت.

این پروژه متهورانه ایده یک شرکت هلندی بوده که مدیریت امور اجرایی علاوه بر تأسیسش برعهده " باس لنسدراپ" بوده است.

براساس اظهارات لنسدراپ مبلغ تعیین شده برای ثبت نام در هر کشور براساس سرانه تولید ناخالص ملی کشورهای مختلف بوده است، برای مثال مکزیکی ها به جای 38 دلار مبلغ 15 دلار پرداخت می کنند. می خواستیم مبلغ به قدری بالا باشد تا افراد پیش از ثبت نام اندکی درباره آن فکر کنند و به قدری پایین باشد که هرکسی استطاعت پرداخت آن را داشته باشد.

نخستین سفر به مریخ 6 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت وی قصد دارد هزینه این سفر را با ساخت یک مجموعه مستند تلویزیونی درباره این مأموریت مستند کردن همه چیز از آموزش فضانوردان روی زمین تا لحظه فرود روی مریخ و زندگی روزمره آنها در سیاره سرخ تأمین کند.

وی اظهار داشت: ما تلاش می کنیم داستان سفر انسان به مریخ را روایت کنیم، این که آنها چه زمانی در مریخ ساکن شدند، یک زمین جدید و یک سیاره جدید بنا کردند. این یکی از مهیج ترین مستندهایی است که تاکنون ساخته شده است و ما می خواهیم داستان آن را با کل جهان به اشتراک بگذاریم.

نخستین چهار ساکن مریخ باید با یک سیاره سرد و متخاصم کنار بیایند و بدانند که هرگز عزیزان خود را نخواهند دید.

چهارنفر دوم قرار است دو سال پس از عزیمت گروه اول راهی مریخ شوند.

وقتی ساکنان جدید مریخ به سرزمین خود برسند هرگز نخواهند توانست به زمین بازگردند

فضانوردان باید یک دوره هشت ساله آموزش و تمرین را بگذرانند. این نامزدها چند ماه طی دو سال در انزوا و در تأسیساتی شبیه سازی شده نگاه داشته می شوند تا نحوه پاسخ آنها به زندگی در فضای بسته همراه با سه نفر دیگر مورد بررسی قرار گیرند.

طی این مدت فضانوردان تمرینهای فیزیکی بسیاری انجام می دهند چرا که طی هشت ماه سفر تا مریخ آنها نمی تواند دوش بگیرند و تنها از غذاهای خشک شده، کنسروی و فریز شده استفاده می کنند از این رو سه ساعت در روز باید ورزش کنند تا بتوانند جرم ماهیچه های خود را حفظ کنند.

هوای مریخ به نوعی است که ساکنان نمی توانند بدون یک لباس فضایی بیرون روند، در این سیاره گیاه رشد نمی کند اما ساکنان محصولات خود را در کابینهایشان رشد می دهند تا غذای آنها تأمین شود.

با شرایط توصیفی بسیاری اظهار می دارند ترجیح می دهند یک پا نداشته باشند تا در چنین سفری قدم بگذارند و در سیاره ای سرد و متخاصم زندگی کنند، برای همیشه از دوستان و خانواده خود خداحافظی کنند، اما در کمال ناباوری 100 هزار نفر تاکنون متقاضی این سفر بی بازگشت شده اند.