چگونه از اشتباهات فاحش بپرهيزيم؟ قسمت سوم

(توضيح اينکه متن ترجمه شده به لحاظ حفظ امانت همانگونه که هست ترجمه شده است و تنها مويد نظرات نگارنده مقاله مي باشد)

چگونه از اشتباهات فاحش بپرهيزيم؟

نگارنده:

GM Gserper

مترجم: سعيد رمضاني

دلايل وقوع اشتباهات فاحش:

اکنون به بحثمان در خصوص اشتباهات فاحش در شطرنج ادامه می دهیم و راه هایی را که وقوع آن ها را به حداقل می رساند بررسی خواهیم کرد.

2) اشتباهات فاحش مربوط به احساس برد زودهنگام:

این نوع اشتباه یکی از رایجترین انواع اشتباهات می باشد و بویژه یکی از دردناکترین آنها. این نوع اشتباه زمانی اتفاق می افتد که شما یک موقعیت کاملاً برنده دارید و فکر می کنید که بازی تمام است. سپس اشتباه فاحش خودنمایی می کند. هر بازیکن شطرنج، تجربه مشابهی را در مسابقات داشته است. اشتباهاتی از این دست به قیمت از دست دادن عنوان ملی برای تعدادی از شاگردان جوان من تمام شد. البته گاهی اوقات این قبیل اشتباهات فاحش یک بازی یا یک تورنمنت را خراب نمی کنند بلکه کل حرفه شطرنج را از بین می برند. به دیاگرام بعد نگاه کنید. سفید یک اسب فوق العاده دارد و باید بازی را ببرد. رخ سیاه فقط نظاره گر تهدید است و هیچ گونه آسیبی به شاه سفید نمی تواند برساند. برای یک استاد و به خصوص یک استاد بزرگ شطرنج ادامه بازی فقط مساله ای تکنیکی است. این پوزیسیون در بیست و سومین بازی از مسابقات قهرمانی شطرنج جهان بین استینیتز و چیگورین ایجاد شده است. اگر چیگورین بازی را ببرد(همانگونه که باید) در امتیازات برابر می شوند و تعیین تصاحب تاج قهرمانی به بازی آخر یعنی بیست و چهارمین بازی کشیده خواهد شد. حال ببینیدچه اتفاقی افتاده است:

http://www.chess.com/article/view/how-to-avoid-blunders-part-two

بنابراین چگونه ممکن است که یک استاد بزرگ شطرنج که برای مسابقات جهانی پیکار می کند چنین اشتباه فاحشی را مرتکب شود در حالی که به لحاظ زمانی هم تحت فشار نیست؟ هیچکس از او نپرسید که چه اتفاقی افتاد اما به نظر من طبیعت این اشتباه فاحش، احساس برد زودهنگام است. این یک واقعیت تایید شده است که یکی از داوران پاکتی به چیگورین داد تا حرکتش را نوشته و پاکت را مهر و موم کند.( برای خوانندگان جوان تر در این خصوص ارائه توضیحاتی ضروری است. در زمان های پیشین بازی پس از انجام تعداد حرکات مشخصی متوقف می شد. سپس بازی پس از یک استراحت کوتاه چند ساعته یا استراحت بلند چند روزه از سرگرفته می شد. در طی این دوره استراحت بازیکن مجاز بود تا پوریسیونش را تجزیه و تحلیل کند و از دوستان، اطرافیان و غیره کمک بگیرد. از زمانی که کامپیوترها پبشرفته شذه اند، این وقفه های موقت کنار گذاشته شده است. بنابراین در طی این زمان های استراحت کامپیوتر به یک بازیکن شطرنج کمک می کند تا  در یک موقعیت برنده بازی را ببرد و یا در یک موقعیت مساوی، تساوی را بدست آورد. بنابراین ادامه دادن بازی امری زائد و لازم شده است). بهرحال زمانی که پاکت برای ثبت حرکت و مهر و موم شدن به چیگورین پیشنهاد شد، وی می توانست بسادگی این کار را انجام دهد و پس از اندکی استراحت و پیدا کردن موثرترین روش برای بردن بازی، آن را ادامه دهد، لیکن وی از انجام این کار سر باز زد و به جای آن اشتباه فاحش منحصر به فردش را مرتکب شد. به طرزی آشکارا من درمی یابم که وی چنان از موقعیت برد خود مطمئن بود که نمی خواست بازی را متوقف کند و تصمیم گرفت که هر چه سریعتر امتیاز بازی را کسب کند. در نتیجه وی بازی را باخت، مسابقات به سرعت به پایان رسید و پس از آن بود که در حرفه شطرنج نیز وی در مسیر افول قرار گرفت.

استاد بزرگ شطرنج الکساندر کوتوف در کتابش اصطلاح "گیجی مرتبط به موفقیت" را ابداع کرد که وصف اشتباه فاحش چیگورین است که ما بطور دقیق شاهدش بودیم. کوتوف حتی داستان خودش را هم تعریف می کند. او درحال بازی بود و به پوزیسیون کاملا برنده ای دست پیدا کرده بود. رقیبش علاقه به بازی را از دست داده بود و بیشتر به تماشای بازی سایرین مشغول بود. علاوه بر این حریف کوتوف بر روی برگه نتایج نوشت: "سفید واگذار کرد"، برگه را تا کرده بود و در جیبش گذاشت. کوتوف می دانست که حریفش فقط منتظر یک فرصت مقتضی است تا ساعت را متوقف کند و به شکستش اذعان کند. خوشبختانه چنین لحظه ای خیلی نزدیک بود و کوتوف فیل

سفید را در خانه

f7

گرفت. حدس بزنید بعد چه اتفاقی افتاد:

http://www.chess.com/article/view/how-to-avoid-blunders-part-two

 (پازل اول)

زمانی که حریف کوتوف حرکت برنده اش را انجام داد، او برگه نتایج را از جیبش درآورد، "سفید واگذار کرد" را خط زد و این سیاه بود که بازی واگذار کرد. به نظر من اینکه حریف کوتوف از روی قصد این ترفند(تاکردن برگه نتایج)  را زده بود و یا واقعاً فکر می کرد که بازی تمام است به هیچ عنوان مهم نیست، بلکه نکته اینجاست که هر باری که شما فکر می کنید بازی تمام است و هر لحظه امکان واگذاری بازی از طرف حریفتان وجود دارد، تقریبا ارتکاب اشتباهات فاحش غیرقابل اجتناب است.

ادامه دارد ...

Comments


 • 3 years ago

  nothing-

  agar az babate in maghale tashakor nakonam  adame nasepasi hastam   mamnounam baradar saeed jan

 • 5 years ago

  SaeidR70

  khahesh mikonam omidvaram mofid vaghe besheh

 • 5 years ago

  majid66

  [COMMENT DELETED]
Back to Top

Post your reply: