روند مذاکرات هسته ای

aliiranian
aliiranian
Dec 13, 2013, 10:09 PM |
46
بعد از حرفها و ایرادات بسیاری که مقامات امریکا و اروپا و صهیونیستی بعد ار توافق نسبی ژنو داشتند که حاکی از رضایت نداشتن از دادن حتی حقی اندک به ایران بود اما گفتیم حتما حرفه و پای اونچه که نوشتند و قرار کردند خواهند ماند....اما خبر آمد:آمریکا تعداد دیگری از شرکت‌ها و شخصیت‌های ایرانی و غیر ایرانی مرتبط با آنچه فعالیت‌های هسته‌ای ایران خوانده‌ است را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز،  مقامات وزارت خزانه داری و خارجه آمریکا مدعی شده‌اند این اقدام نشان می‌دهد توافق اخیری که در ژنو درباره برنامه هسته‌ای ایران به دست آمد در تلاش های مداوم ما برای افشا و مختل کردن اقدامات کسانی که از برنامه هسته ای ایران حمایت می کنند یا به دنبال دور زدن تحریم ها هستند، خللی ایجاد نمی‌کند و نخواهد کرد.

این بار اولین بار است که چنین اقداماتی پس از توافق ماه گذشته شش قدرت جهانی و ایران در ژنو بر سر برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند این تحریم‌های جدید کسانی و شرکت‌های را هدف قرار داده است که به جای شرکت‌ها و افرادی که قبلا در لیست تحریم‌های قبلی آمریکا قرار گرفته‌اند فعالیت می‌کنند.

از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت نفت مید آسیا، سینگا تانکرس، سیکیریا مارتیمت، فرلند و ویتالی سوکولنکو نام برد.

آمریکا همچنین نام پنج نهاد ایرانی را که مدعی شده است به طور مستقیم به توانایی ایران
برای غنی سازی اورانیوم کمک می‌کنند را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.
واکنش ایران
به نقل از تابناک ؛یک مقام مسئول، ترک کردن مذاکرات کارشناسی با 1+5 از سوی هیات ایرانی را ناشی  اقدام آمریکا در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران خواند.

یک مقام مسئول در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ترک کردن مذاکرات کارشناسی از سوی هیات ایرانی در وین به دلیل اقدام آمریکا در تصویب تحریم‌های یک جانبه جدید علیه ایران بوده است.

وی اظهار کرد: مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 به خوبی در وین پیش می‌رفت و دو طرف توانسته بودند به نقاط مشترک خوبی برسند اما با اقدام یک جانبه آمریکا در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران که بر خلاف روح توافق ژنو و حسن نیت دو طرف است، مذاکرات پایان یافت و هیات ایرانی برای برخی مشورت‌ها به تهران بازگشت.

به گزارش ایسنا، مذاکرات کارشناسی هیات‌های ایران و 1+5 که با حضور ناظرانی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در حال انجام بود، پنج شنبه شب و در حالی که قرار بود این مذاکرات امروز جمعه نیز ادامه یابد تحت تاثیر اقدام یک جانبه آمریکا در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران متوقف شد.

ایران و 1+5 از 18 آذر ماه مذاکرات کارشناسی در راستای رسیدن به درک مشترک از بندهای توافق ژنو را آغاز کردند که تا پنج شنبه شب به طول انجامید.

بر اساس توافق ژنو در بخش مقدمه‌ی آن آمده است که 3 کشور اروپایی به اضافه‌ی آمریکا، روسیه و چین و ایران مسئول نهایی کردن و اجرای قدمهای مورد توافق میان مدت و راه حل جامع با حسن نیت خواهند بود.

در بخش دیگری از این توافق آمده است: در دوره‌ی زمانی 6 ماهه که گام اول قرار است به اجرا درآید همه‌ی اعضا با حسن نیت در جهت حفظ فضای سازنده در مذاکرات فعالیت خواهند کرد.

از این رو اقدام یک جانبه آمریکا در اجرای تحریم‌های جدی علیه تعدادی از شرکتهای ایرانی خلاف حسن نیت و حفظ فضای سازنده در مذاکرات است.

همچنین این مقام مسئول از احتمال گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه‌ کشورمان با کاترین اشتون در این رابطه خبر داد.

به نظر می‌آید خروج هیات مذاکره کننده ایران از مذاکرات کارشناسی با 1+5 اولین واکنش ایران به اقدام آمریکا در اجرای
تحریم‌های جدی بوده است.

و اما حرف بنده حقیر :ما خواستار ایجاد رابطه و بهتر شدن وضعیت هر دو سمت هستیم...اما این تحریم یکجانبه خلاف تعهد چه معنی میدهد؟؟

 

البته ما باز هم منتظریم که برگردند به توافق ...اما برای خوشبینان چطور باید ثابت شود که عقب نشستن موجب عقب نشستن طرف مقابل نشده و نمیشود...بلکه او را حریصتر کرده و منافع بیشتر و زورمندانه میطلبد.این یک حقیقت واضح است