Захист Тарраша. Слон за два пішаки

fed4ev
fed4ev
Jun 1, 2012, 12:45 AM |
2
Перший запис блогу. Створюю його на добру пам’ять про цікаву гру з martinreese в турнірі 15th Chess.com Thematic Tournament - Tarrasch Defense (1401-1600). Я коментував раніше дві свої партії, але ті записи зникли разом з іграми, не знав, що місткість архіву = 10 файлів.

Отже, до п’ятого ходу граємо симетрію: 4. e3 Nf6 5. Nf3 Nc6, на шостому слон чорних проходить на клітинку далі 6. Be2 Bd6. В принципі, якби білі затіяли атаку в центрі, вони мали б шанс виграти пішака d5, але зрештою цей хід зіграв іншу важливу роль.

Наступний хід білих 7. Kf1 американець визнав помилкою, цитую:

"Thanks. I made a major mistake when I tried to castle and hit the submit button too soon. Good game."

ну то й очевидно, але вважаю, більшою помилкою став інший хід.

Не робив нотаток по ходу, але напевне пам’ятаю, що вихід ферзя 8... Qb6 переслідував меншою мірою ціль атакувати пішака b2, а головне мав на меті створити напругу на діагоналі а7-h1. Тій же цілі підпорядкований хід тури 10... Re8: вона б мала підтримати атаку на поле е3 (я передбачав хід слона білих на це поле і подальший його розмін). А от чого я не передбачив, то це ходу 11.c5. "Напоротися на виделку" завжди неприємно, я не роздумуючи забрав пішака слоном, а потім другого - ферзем, і задумався. В теорії, два пішака і слон мають рівну цінність, але ж я не просто мав два зайвих пішака! Це - пара центральних пішаків, один з яких ще й прохідний. Тут я вже остаточно повірив у перемогу.

Отже, вважаю це рішення мого суперника атакувати чорних слона й ферзя ключовою помилкою в грі. Міркування щодо причин помилки наступні: просте незнання цінності фігур (повторю, вага слона не більша ніж два пішаки), нерозуміння позиційних переваг чорних після розміну, бажання швидко отримати перевагу (принаймні психологічну, якщо не матеріальну). Якщо вдаватися в більш абстрактні міркування, американець ради отримання сумнівної переваги порушив саму філософію дій білих у захисті Тарраша: шляхом розмінів ізолювати пішака d5, тиснути на нього аж до виграшу, отримати таким чином перевагу в центрі дошки.

Натомість, тиск чорної піхоти в центрі став вирішальним для решти партії. Хоча був іще виграш фігури під час невдалої флангової атаки білих, була стрімка і хоробра атака білих на тому ж фланзі (зараз не буду докладно розбирати гру). Але "зробив" цю перемогу саме розмін слона на два пішаки та подальший наступ центральних чорних пішаків.

Я не маю справжньої шахової освіти, тому буду радий почути відгуки спільноти і саме на аналіз партії, а не на гру в цілому.

Дякую, перемог вам!