هنرمندی که منش کردهای اصیل در او تبلور یافته است/ در ستا

هنرمندی که منش کردهای اصیل در او تبلور یافته است/ در ستا

hiva2000
hiva2000
Jan 5, 2014, 10:10 AM |
0

اول:پنج شنبه گذشته، به همت سایت موسیقی ما جمعی کوچک، وصمیمی گرد هم آمدند تا سالروز تولد استاد شجریان را گرامی بدارند. خبر این نشست را حمید منبتی عزیز(سردبیر سایت) به من داد و از من خواست تا یادداشتی از  هزاران فرسنگ دور از ایران به این مناسبت بنویسم.حضور استاد شهرام ناظری در این جمع به نوعی پاسخی بود به لطف و مهربانی چند سال قبل استاد شجریان در جشن خانه موسیقی. آن روز را همه به یاد دارند، چرا که نام ناظری از تریبون خوانده شد تا جایزه ویژه را برای عمری فعالیت در آواز از دست شجریان بستاند، اما بیش از ده دقیقه زمان برد تا ناظری به صحنه بیاید. جمعیت در همان ده دقیقه گمانه هایی را در ذهن آوردند و از جمله اختلاف نظرات بین این دو چهره نامی آواز ایران که شاید در آخرین لحظات ناظری را به جمع بندی رسانده باشد که در جمع حضور نیابد و عطای جایزه را به لقایش ببخشد. اما این گمانه ها باطل بود، چرا که اصل ماجرا این بود که  یک ناهماهنگی در برنامه ریزی دست اندرکاران خانه موسیقی برای جشن سبب شد تا ناظری که در طبقه هفتم تالار وحدت سرگرم تمرین با گروه برای اجرای پایان برنامه بود، باخیالی راحت به تمرین بپردازد، غافل از این که نامش از تریبون اعلام و برای جایزه ویژه دعوت شده است. صبوری و پایداری استاد شجریان در صحنه ستودنی بود که ده دقیقه ای ماند تا ناظری با شتاب و نفس بریده به صحنه برسد و جایزه را از دست استادی بگیرد که، چنانکه خود هم گفت: برای او افتخاری بزرگ و فراموش نشدنی بود.

دوم: اکنون و بعد از گذشت چند سال مراسمی برای استاد شجریان و تولدش برگزار می شود و ناظری در زمره دعوت شدگان به این مراسم است.  ناظری به محض ورود به صحنه ترانه معروف «تولد،تولد، تولدت مبارک» را برای استاد شجریان خواند.این ترانه را استاد انوشیروان روحانی در سال 1350 و به بهانه سالروز تولد شرکت خودروسازی پیکان و روی شعری از زنده یاد پرویز خطیبی ساخت، که در کتاب خاطرات آن مرحوم هم به چگونگی ساخت آن ترانه اشاره شده است. ترانه ای که اکنون به دلیل ملودی ساده وروان به یکی از ماندگارترین ترانه ها تبدیل شده و به معنای دقیق کلمه جانشینی پر و پیمان برای قطعه بدیل خارجی اش(Happy birthday) به حساب می آید. آنهایی که دستی درکار موسیقی دارند و روابط بین هنرمندان را در همین ظواهر امر نمی دانند، قطعا بر این مناسب خوانی استاد ناظری درود و تحسین خواهند فرستاد. چرا که این ترانه علاوه بر این که مناسب چنین نشستی است، به دلیل همنشینی شجریان با آقای روحانی در ینگه دنیا (آنها در یک شهر زندگی می کنند) در چند سال گذشته، برای او خاطره انگیزتر شده است.

سوم: آنچه شهرام ناظری را برای راقم  این سطور بیش از هر موزیسین و خواننده دیگری قابل احترام و تقدیر می کند، نه خوانندگی او ( که تنها آوازخوان صاحب سبک و شیوه  منحصر به خود در سه دهه اخیر است)،نه صدای منحصر به فردش(که در تاریخ موسیقی آوازی برای چنین جنس صدایی نظیری نمی توان یافت) و نه حتی تمرکزش روی اشعار مولانا و اخیرا فردوسی. که ضمیر صافی اعتقاد و کودکی درونش است. او به معنی دقیق کلمه هنرمندی است که نه خود را فریب می دهد و نه دیگران  را و در کار خد صادق و جدی است و آن منش کردهای اصیل در او تبلور و بروزی یافته که در کمتر هنرمندی دیده شده است. این نکته را از آن جهت می گویم که در 5 سال گذشته  رابطه با اقای ناظری از رابطه دو هم پیشه و در کار موسیقی، به دو دوست تبدیل شد و بارها و بارها ، در سفر و حضر این کودکی درون او برای من تجسم یافت و به صحنه آمد. این نوشته را با بیتی از مثنوی مولوی به پایان می برم که وصف الحال استاد ناظری است. عمرش ایدون باد.

بوی لطف او بیابان ها گرفت
ذره های ریگ هم جان ها گرفت
نویسنده: سید ابوالحسن مختاباد