!!!خرد انسانی

 • kharabati
 • | Sep 28, 2013 at 6:21 AM
 • | Posted in: Motahari
 • | 1009 reads
 • | 6 comments

(فَتَمَنَّوُاْ الْمَوْتَ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ(بقره۹۴

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام دوست


آخه آدم به کجا میتونه برسه که برگرده  خدا رو کژ پندار و ساخته ذهن رسول گرامیش قلمداد کنه!!! رسولی که عزیزترین و پاک ترین بنده خدا، صاحب جمیع اوصاف جمال وکمال الهی، و در یک کلام حبیب خالق هستیست؛ و قرآنی  رو که سر تا پاش اکرام و تجلیل از زن هست رو محکوم به تبعیض بین زن و مرد و کوچک شمردن زن بکنه!!!

ذیلا مطلب نابخردانه و توهین آمیزیه که در بلاگ این عزیز( که دیگه اسم نمیارم چون همه خودتون می دونید که راجع به کی دارم حرف می زنم) قرار داده شده:

ه "" ... در نهایت و خلاصه شده دسته بندی انسانها برای برتری بر اساس دیدگاه الله که در واقع همان محمّد بن عبدالله است، در دو بند میتواند خلاصه شود.
 ا- برتری مردان مسلمان بر زنان مسلمان
 و 2- و برتری کل مسلمانان بر همه کافران ( حربی و یا کتابی)، اسیران، بردگان، غلامان و کنیزان

...

آیا هرگز از این زاویه به این الله کژ پندار ساخت ذهن محمّد اندیشیده اید؟ اگر نه، به خِرد انسانی خود رجوع کنید زیرا هرگز برای بازنگری دیر نخواهد بود.!!! .""ا

اصلا شما خیلی اشتباه بی جایی   کردی که خودت رو در حدی دانستی که بخواهی با  جسارت کردن به ساحت خدا و رسولش، مومنین رو وادار به فکر کردن درباره دینشون کنی!؛ رسولی که جانه و عزیزتر از جان. و خیلی دچار توهم  شدی که درباره نحوه مسلمان بودن و مسلمان شدن ایرانی ها قضاوت کردی. با اطمینان به شما میگم که هوشمند ترین و بهترین مردم دنیا ایرانی ها هستن . بله، باز هم در ادامه گوشه ای از متنیه که این آقا در بلاگش قرار داده:

ه"" من اینجا سعی میکنم که شخص رو با باورهای   خودش روبرو کنم و از اونجاییکه مطمئنم اکثر قریب به اتفاق ایرونیها نه به جهت تفکر و تامل در دین بلکه به سبب مسلمان زاده بودنشون،مسلمان هستن،اونا رو تحریک  و ترغیب   میکنم که لا اقل یه   بار کتاب قرآن رو از رو طاقچه بردارند و ببینن که به  چی ایمان  آوردند،اگه در پی  این بازنگری  مجدد به اسلام تسلیم شدند به آیه قرآنی عمل کردند(ای کسانیکه ایمان آورده اید ایمان بیاورید) و اگه دچار تردید شدند راه برای مطالعه بیشتر باز هست و خواهد بود. ""

من به تو توصیه می کنم که کار اشتباهت رو اصلاح کنی چرا که همونطور که خودت هم در بلاگت گفتی (گفته این آقا در یکی از  کامنت هاش: چیزی که من میخوام بگم اینه که شما فقط جنبه رحمانی دین اسلام رو میبینی  د و عامدانه چشم خودتون رو بر روی برخی دیگر از آیات و روایات بستید) خدا فقط جنبه رحمانی نداره بلکه در عین حلیم بودن و تواب بودنش شديد العقاب هم هست.

بگذریم.

من شما  و همه عزیزان رو ارجاع میدم و دعوت می کنم به مطالعه کتاب "نظام حقوق زن در اسلام" نوشته شهید عزیز و    بزرگوار  شهید مطهری؛ بویژه بخش پنجم این کتاب و به طور اخص دو قسمت "مقام زن در جهان بینی اسلام" و قسمت " تشابه نه و تساوی آری". .و صرفا جهت اطلاع چند جمله ای رو از این کتاب اینجا می نویسم . در مورد بند دوم حرفی هم که این عزیز زده  (: 2- و برتری کل مسلمانان بر همه کافران ( حربی و یا کتابی)، اسیران، بردگان، غلامان و کنیزان.    ر.ک به پاراگراف دوم)  این مطلب خیلی پر از شبهه  و عدم  دقته و  لازمه اش  یک بحث  مفصل  و طولانی تر هست  با روشن شدن برخی سوالات. برای مثال اینکه در این جمله منظور از برتری چه نوع برتری ای است؟ یک برتری ای مشابه برتری و  تبعیض نژادی؟ که اگر این  باشد کلا به خطاست. و یا یک  برتری ای از جنس تقوا؟ که در اینصورت کاملا بدیهی و عقلانیست که کسی که  خود را بیشتر  وقف خدا می کند جایگاه بهتری هم نزد او خواهد داشت .

و سوال  دوم  اینکه منظور  و دیدگاه  این  شخص از مسلمان و کافر چه بوده. اگر منظور یک مسلمان واقعی و حقیقیست که در مسیر صحیح خدا قرار دارد و اگر منظور از کافر انسان از خدا بریده ایست که هیچ  تقیدی به  هیچ  چیز ندارد باز هم بدیهیست  که چنین مسلمانی  بر تمام عالم ارجحیت دارد و چنین کافری تا زمانی که توبه نکند و باز نگردد  تصور نمی کنم جایگاهی  نزد خدا داشته باشد. و در یک کلام  ان اکرمکم عند الله اتقاکم. ( این دیگه یه چیز کاملا بدیهی و روشنه بچه دوم ابتدائی هم اینرا درک میکند.)
ولی در کنار این باید به این مفهوم هم  توجه کنیم که خدا رئوف است بسیار بیشتر از آنچه من و شما تصورش را می کنیم.  خدا به  دنبال بهانه می گردد  که  بنده اش را نجات دهد.  تصدیق این حرف آیه زیر است:

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ


(سوره 16 نحل۹۷)

دقت کنید که در این آیه نمیگه   کسی که ایمان بیاورد و اعمال صالح بسیار انجام دهد بلکه میگه کسی که ایمان بیاورد و عمل صالحی انجام دهد( به ظن من منظور این آیه اینه که اگر کسی یک عمل صالح برای رضای خدا، و به قول خودمون قدمی ولو کوچک برای رضای خدا بردارد خدا به  او  حیات و زندگی  طیبه عطا میکنه . و  این زندگی  طیبه در اون دنیا مفهوم بسیار بزرگی داره).ا

از این هم بگذریم.

اگر حوصله  خواندن کامل متن زیر رو  ندارید  توصیه میکنم فقط پنج شش خط اول را بخوانید تا حدودی کفایت می کند:

گزیده ای از کتاب "نظام حقوق زن در اسلام" نوشته شهید مطهری

اسلام اصل مساوات انسانها را درباره زن و مرد نيز رعايت كرده است .
اسلام با تساوی حقوق زن و مرد مخالف نيست ، با تشابه حقوق آنها مخالف‏
است .
اسلام نظريات تحقير آميزی كه نسبت به زن وجود داشته منسوخ كرده است .
قرآن در داستانهای خود توازن را حفظ كرده ، قهرمانان داستانها را منحصر
به مردان نكرده است .
زن اگر بخواهد از حقوقی مساوی با مرد بهره‏مند شود بايد مشابهت حقوقی‏
با مرد را از ميان بردارد .

...

مقام زن در جهان بینی اسلام

 يكی ديگر از نظريات  تحقير آميزی كه  نسبت به زن وجود داشته است ،   مربوط  است  به رياضت جنسی و تقدس تجرد و عزوبت ، چنانكه ميدانيم در برخی آيين‏ها رابطه جنسی ذاتا پليد است ، بعقيده  پيروان آن آئين‏ها تنها  كسانی بمقامات  معنوی نائل ميگردند  كه همه عمر مجرد زيست كرده باشند  يكی  از پيشوايان معروف  مذهبی جهان ميگويد : " با تيشه بكارت درخت‏
ازدواج را از بن بر كنيد " همان پيشوايان ازدواج را فقط از جنبه دفع افسد به فاسد اجازه ميدهند يعنی مدعی هستند كه چون غالب افراد قادر نيستند با تجرد صبر كنند و اختيار از كف‏شان ربوده ميشود و گرفتار فحشا ميشوند و با زنان متعددی تماس پيدا ميكنند ، پس  بهتر است ازدواج كنند
تا  با بيش  از يك زن در تماس  نباشند ،  ريشه  افكار  رياضت  طلبی و طرفداری از تجرد و عزوبت بدبينی به جنس زن است ، محبت  زن را  جزء مفاسد بزرگ اخلاقی  بحساب  مياورند

اسلام با اين خرافه سخت نبرد كرد ، ازدواج را مقدس ، و تجرد را پليد شمرد ، اسلام دوست داشتن زن را جزء اخلاق انبيا معرفی كرد و گفت : « من اخلاق الانبياء حب النساء » . .

...

از آنچه گفته شد معلوم  شد اسلام از  نظر فكر  فلسفی و از نظر تفسير خلقت‏ نظر تحقيرآميزی نسبت به زن نداشته است  بلكه آن نظريات را مردود شناخته‏ است اكنون نوبت اينست كه بدانيم فلسفه عدم تشابه حقوقی زن و مرد چيست‏ ؟ .

تشابه نه ، تساوی آری

  گفتیم  اسلام در روابط و حقوق خانوادگی  زن و مرد فلسفه خاصی دارد كه با آنچه در چهارده قرن پيش  ميگذشته مغايرت  دارد و  با  آنچه  در جهان امروز ميگذرد  نيز مطابقت  ندارد  .
گفتيم  از نظر اسلام اين  مسئله هرگز  مطرح  نيست كه آيا زن و مرد دو انسان‏  متساوی  در انسانيت هستند يا نه ؟ و آيا حقوق خانوادگی آنها بايد ارزش‏ مساوی با يكديگر داشته باشند يا نه ؟ از نظر اسلام زن و مرد هر دو انسانند و از حقوق انسانی متساوی بهره‏مندند . آنچه از نظر اسلام مطرح است اينست كه زن و مرد بدليل اينكه  يكی زن‏ است   و ديگری مرد ، در جهات زيادی مشابه يكديگر نيستند ، جهان  برای آنها يكجور نيست ، خلقت و طبيعت آنها را يكنواخت نخواسته است . و همين‏ جهت  ايجاب ميكند كه از لحاظ بسياری از حقوق و تكاليف و مجازاتها وضع‏ مشابهی نداشته باشند

...

كلمه " تساوی حقوق " يك   مارك   تقلبی   است  كه‏ مقلدان غرب بر روی اين ره آورد غربی چسبانيده‏ اند . اين بنده   هميشه در نوشته ‏ها و كنفرانس ها و سخنراني های خود از اينكه  اين‏
مارك تقلبی را استعمال كنم و اين فرضيه را كه جز ادعای تشابه و تماثل‏ حقوق زن و مرد نيست بنام تساوی حقوق ياد كنم ، اجتناب  داشته‏ام . من نميگويم در هيچ جای دنيا ادعای تساوی حقوق زن و مرد  معنی  نداشته و   ندارد و همه قوانين گذشته  و حاضر جهان حقوق زن و مرد را بر مبنای ارزش‏ مساوی وضع  كرده‏اند و فقط مشابهت را از ميان  برده‏اند . خير .  چنين ادعائی ندارم . اروپای قبل از قرن بيستم بهترين شاهد است . در اروپای قبل از قرن بيستم زن قانونا و عملا فاقد حقوق انسانی بود . نه‏ حقوقی مساوی با مرد داشت و نه مشابه با او . . . در نهضت عجولانه‏ای كه‏ در كمتر از يك قرن اخير بنام زن و برای زن در اروپا صورت گرفت ، زن كم‏
و بيش حقوقی مشابه با مرد پيدا كرد .  اما با توجه بوضع طبيعی و احتياجات جسمی و روحی زن ، هرگز حقوق مساوی با مرد پيدا نكرد ، زيرا زن‏ اگر بخواهد حقوقی مساوی حقوق مرد و سعادتی مساوی سعادت مردپيدا كند راه منحصرش اينست كه مشابهت حقوقی را از ميان بردارد ، برای‏ مرد حقوقی متناسب با مرد و برای خودش حقوقی متناسب با خودش قائل شود .  تنها از اين راه است كه وحدت و صميميت  واقعی  ميان مرد و زن برقرار می‏شود ،   و زن از سعادتی مساوی با مرد بلكه بالاتر از آن برخوردار خواهد شد ، و مردان از روی خلوص و بدون شائبه اغفال و فريب كاری برای زنان حقوق‏ مساوی و احيانا بيشتر از خود قائل خواهند شد.
.
و همچنين من هرگز ادعا نميكنم حقوقی كه عملا در اجتماع بظاهر اسلامی ما نصيب زن می‏شد ارزش مساوی با حقوق مردان داشته است . بارها گفته‏ام كه‏ لازم و ضروری است بوضع زن امروز رسيدگی كامل بشود و حقوق فراوانی كه اسلام‏ به زن اعطا كرده و در طول تاريخ عملا متروك شده به او باز پس داده شود ، نه اينكه با تقليد و تبعيت كوركورانه از روش مردم غرب كه هزاران‏ بدبختی  برای خود  آنها بوجود آورده  نام قشنگی روی  يك فرضيه  غلط بگذاريم و
بدبختيهای نوع غربی را بر بدبختی‏های نوع  شرقی زن بيفزائيم . ادعای ما اينست كه عدم تشابه حقوق زن و مرد در حدودی كه طبيعت زن و  مرد را  در وضع نامشابهی قرار داده است هم با عدالت و حقوق  فطری بهتر تطبيق می‏كند .  و هم سعادت خانوادگی را بهتر تأمين می‏نمايد ، و هم اجتماع را بهتر به‏ جلو می‏برد .
كاملا توجه داشته باشيد ، ما مدعی  هستيم كه  لازمه عدالت و حقوق فطری و انسانی زن و مرد عدم تشابه آنها در پاره‏ای از حقوق است.

...

مطلب کمی طولانی شد ولی لازم بود که این مطالب رو خدمتون عرض کنم.لطفا اگر کسی خطایی، مطلبی ، شبهه ای راجع به متن دید، حتما تذکر بدید. ممنون .

با تشکر از صبر و حوصله تون.

یک لینکی هم در اینترنت دیدم که مرتبط با حضرت محمد (ص) بود متن جالب و دلنشینی بود صلاح دیدم شما هم بخونیدش.البته مسوولیت حرف هاش با خودشه چون همه مطلب این لینک رو نتونستم کامل بخونم اما به نظرم رسید مطلب صادقانه و با احساسیست. امیدورام شما هم بتونید ازش استفاده لازم رو ببرید.

(http://www.vqh.blogfa.com/post-9.aspx).

والسلام

چهارم فروردین 1392 ساعت 12:14ظهر

 

 

Comments


 • 3 years ago

  aliiranian

   مطالب خوبی بود.امیدوارم همه تعصب رو کنار بذارن .چراکه نه دین تعصبی بدرد میخوره نه مخالفت با دین!!!! بخصوص افرادی که کورکو.رانه با دین مخالفت میکنند و جواب برای دلایلی که براشون میاری نمیدن و مخالفتشونو ادامه میدن.  

   

   

   

   

  تعصب  تبلور جهل است

  خودم!!Wink

 • 3 years ago

  ali__master

  کار خوبی کردی که دوباره این پست رو قرار دادی خراباتی عزیز

  صادق جان اونهایی که دم از حقیقت جویی میزنن و عملا حماقت رو به اخر رسوندن بالاخره جواب کاراشونو پس خواهند داد از قدیم گفتن چوب خدا صدا نداره  

 • 3 years ago

  Masoud333

  عالی بود

 • 3 years ago

  sadeghsarbaz

  دستت درد نکنه دوست عزیز خیلی عالی بود

  بالاخره یکی پیدا شد جواب بعضی از افرادی که به خودشون اجازه میدن هر حرفی رو بزنن رو بده

 • 3 years ago

  kharabati

  این پست رو بنا به دلایلی پاک کرده بودم. اما احساس کردم که اشتباه کردم. فکر می کنم دوباره قرارش بدم، بهتر باشه.

  شنبه 6 مهر 1392، ساعت 5:10 عصر

Back to Top

Post your reply: