یادی از بزرگان -کامران شیرازی

یادی از بزرگان -کامران شیرازی

mohajeri
mohajeri
Nov 20, 2013, 7:08 AM |
0

استاد کامران شیرازی در ۲۰ آبان ۱۳۳۱در تهران به دنیا آمد. در سال 1351 در مسابقات قهرمانی شطرنج ایران به قهرمانی رسید و در سال 1357 موفق به کسب عنوان استاد بین المللی شطرنج شد. پس از انقلاب ایران را ترک کرد و در  آمریکا اقامت گزید.در آمریکا به سرعت به یکی از بازیکنان فعال شطرنج در این کشور تبدیل شد و به پیروزی‌های متعددی دست یافت.از آن جمله میتوان به قهرمانی در تورنمنتهای زیر اشاره کردSouthern California Open (five times)

The World Open (tied for first in 1983)

The National Open (tied for first in 1985)

The Memorial Day Classic (tied for first in 1986)

ریتینگ شیرازی به سرعت افزایش یافت و او به یکی از بالاترین ریتینگ داران فدراسیون شطرنج امریکا تبدیل گشت اما در سال ۱۹۸۴ هنگامی که وی برای مسابقات قهرمانی شطرنج آمریکا دعوت شد تنها توانست ۱ تساوی بدست آورد و در کوتاهترین بازی با مهرهٔ سفید مغلوب جان پیترزشد

1.e4 c5 2.b4 cxb4 3.a3 d5 4.exd5 Qxd5 5.axb4?? Qe5+ 0-1.

اگر چه در خصوص نتایج ضعیف کامران شیرازی در این مسابقات  برخی فدراسیون شطرنج آمریکا به ایجاد جو منفی و فشار روانی به وی متهم نموده وبازی با پیترز را نوعی اعتراض شیرازی به این فشارها دانسته اند ولی خود استاد از او از اظهار نظر صریح در این مورد اجتناب کرده است.

به هر حال شیرازی از سال 2006 به فرانسه رفت. و هنوز هم در سن  61 سالگی یکی از فعالترین شطرنجبازان جهان است و در ده ماه اول سال میلادی جاری 176 بازی! رسمی انجام داده است ریتینگ وی در حال حاضر 2392 میباشد.

کامران شیرازی شجاعانه بازی میکند واز گشایشهای نامتعارف و شاخه های تند وتیز و گاه خطرناک ابایی ندارد.

جای بسی تاسف است که سایت رسمی فدراسیون شطرنج ایران در اقدامی بیشرمانه نام این استاد را از لیست قهرمانان ایران حذف کرده است.

http://www.ircf.ir/Default.aspx?tabid=375


چند بازی تحسین شده از کامران شیرازی

و بازی شیرازی با امیر باقری