Hocaların Hocası Demir Büyüközkaya

Hocaların Hocası Demir Büyüközkaya

satrancokulu
satrancokulu
Aug 8, 2014, 2:32 AM |
2

Demir Büyüközkaya (1945 - 2009) satranç camiasının çok sevilen isimlerinden biriydi. Defalarca İstanbul Şampiyonluğu'nun yanı sıra Milli Takımda da ülkemizi temsil etmişti. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra gençlere satranç öğretmeyi çok severdi. 

Ne zaman yeni bir satranççı İstanbul Satranç Derneği'ne gelse hemen onunla ilgilenir ve ilginç öğretici sorularını sorardı. Taktik bir oyuncuydu. Özellikle vezir fedası yapmayı çok severdi. Hayatta olduğu gibi satranç tahtasında da zoru başarmaya çalışırdı.

Yıldırım oyunu ilerlemiş yaşına göre oldukça kuvvetliydi. Dönemin kuvvetli IM'si ve 5 kez Türkiye Şampiyonu Can Arduman'ı da demette yenmeyi başarmıştı. Hatta yeri gelir Suat Atalık'la da oynardı.

Özellikle babychess oynamayı çok severdi. Belki de orada bol bol vezir fedası yapabildiğindendir :) Babychess'de epey tartışma çıkardı. Onu yap, şunu yapma, hızlı oyna vs. Arada tartışmalar keskin olurdu ama kahkaha da eksik olmazdı. Senelerce Demir abi babychess oynadı. Çok eğlendi ve etrafındakiler de eğlendi.

Çok iyi insandı.

Ruhu şad olsun.

Devamı: http://satrancoyunculari.tumblr.com/