Türkiye'de Satranç Takımlarının Kısa Tarihi

Türkiye'de Satranç Takımlarının Kısa Tarihi

satrancokulu
satrancokulu
Aug 9, 2014, 7:45 AM |
4

Satranç takımı denince standart olarak aklımıza Staunton Satranç Takımları gelir. İşte aşağıdaki takım ilk Staunton Takım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Günümüzde turnuvada oynanan takımlar ufak değişikliklerle bu şekilde. Bu takımı dizayn eden kişi ise Nathaniel Cook.

Peki neden Staunton Takımı adını almış? Ünlü İngiliz oyuncu bu takımları yaptırmış. Büyük olasılıkla da tarif etmiş ve üretilen 500 takımı tek tek imzalamış.

Eh tabii günümüzde değişik figürlü takımlar var ama bu şekildeki takımlar turnuva oyuncularının gözünü en az yorandır.

Türkiye'de de satranç takımları üretilmekte ve en önemli değişiklik Şahın üzerindeki hacın budanması ve düz çıkıntı halinde bırakılması.

Türkiye'de ilk satranç takımı üretne firmayı bilemiyorum ama Gambit Satranç Merkezi ve Satranç Geliştirme Merkezleri öncüler arasındaydı. Gambit içinde vida olan daha kaliteli takımlar yaparken, SGM ise daha hafif ama ekonomik taşlar üretirdi.

İzmir'de bulunan Düşün Satranç Merkezi ise üretimi üst bir aşamaya getirdi. Taşların kütle merkezi dikkate alınarak yapılan üretim ile taşların devrilmesi epey zordu. Adeta hacıyatmaza benzeyen taşlar özellikle yıldırım oyunlarda oyuncuların işlerini kolaylaştırıyordu. Ne var ki Düşün Satranç Merkezi artık faal değil ve bu takımlara ulaşamazsınız.

Satrancın yaygınlaşmasıyla Staunton benzeri pek çok takım üretiliyor. Ne var ki bu taşlar genelde hafif ve figürler güzel değil. Uygun fiyata aldığınızı düşündüğünüz taşlar elinize oturmuyor ve bir süre sonra dağılabiliyor. Hafif taşlar muşamba zeminde sağlam durmuyor vs.

Eh biraz reklam gibi olacak ama size şu Satranç Takımlarını önereceğim. E4 Satranç üretimi bu takımlar Düşün Satranç Merkezi takımlarının yerini tutmasa da diğerlerinden kalite olarak çok önde. Bir satranç sevdalısı Ali Ekber Gökay tarafından yapılan bu takımları öneririz.

Yine ilginizi çekebilecek iki adres ise Satranç Kitapları ve Bahçe Satrancı