|
23

Ahoj všichni, jmenuji se Kamča Steinová (@Kamilotka), je mi 14 let a pro Team of the Czech Republic budu psát čtvrtletníky. Dozvíte se, co se dělo za šachovnicemi v uplynulých měsících, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí, a především v našem týmu.

TEAM OF THE CZECH REPUBLIC

V BLITZ Divize 2 jsme skončili na pěkném druhém místě. V této soutěži jsme neodstartovali nějak dobře. Na úvod jsme prohráli tři zápasy. Pak jsme se však vzchopili a ve druhé polovině turnaje jsme porazili všechny své soupeře. Jen na suverénní Francii jsme nestačili.

BLITZ U1600 (soutěž pro všechny hráče, kteří mají ELO pod 1600) jsme obsadili 7. místo z 12 týmů, což lze považovat za průměrný výsledek.

Od února do dubna probíhá Rapid pohár, kde 16 týmů je rozděleno na dvě divize. My hrajeme v první divizi.

Zde jsou všechny odkazy na tabulky z různých soutěží, které hrajeme:

V korespondenčním šachu teď hrajeme s těmito týmy. S Team USA už jasně vyhrajeme a s Team Australia také. To jsou takové dva důležité zápasy. Česká republika je prostě nejlepší!  Zde uvádím partii našeho hráče @jiritesar. Vemte si z této partie ponaučení!

ČESKÁ REPUBLIKA

Leden

V lednu se hrál OPEN Praha, kde v turnaji A zvítězil Evgeny Postný, druhý skončil Nikolozi Kacharava a třetí byl Artur Frolov. Z Čechů si nejlépe vedl Petr Červený, který obsadil 17. příčku. V turnaji B první místo ukořistil Peter Mock, na druhé místo se vyšvihl Jonathan Chen a na třetí pozici dosáhl nejlepší Čech ze skupiny B, Jáchym Němec. V rapid šachu se nejvíce dařilo Miezskomimu Mis. Druhý skončil nejlepší Čech v tomto turnaji, a to Jakub Půlpán a třetím místem se blýskl Artur Frolov. V bleskovém turnaji dominoval Ziji Zhang před Xiaoperengem Zhangem a Miloszem Szparem. Nejlepším českým hráčem se stal Josef Přibyl.

Mládež odehrála v lednu druhou část extraligy a z východních a západních Čech postupovaly do finálových bojů pouze čtyři družstva. Zde jsem si zahrála i já. Náš tým TJ Spartak Vlašim do finále postoupil, a tak se od 12. do 14. dubna popereme o medaile. Z východu postoupila tato družstva: 2222 ŠK Polabiny, BŠŠ Frýdek-Místek A, ŠK Staré Město a TJ Spartak Vlašim. Ze západu postoupila tato družstva: Šachklub Sokol Klatovy, ŠD AD Jičín, ŠK PORG Praha a Klub šachistů Říčany 1925. Nyní uvádím svoji partii z extraligy.

Další soutěže mládeže a dospělých si můžete prohlédnout tady:

Extraliga dospělých má za sebou osm kol. Zatím je nejlepší Výstaviště Lysá nad Labem s 22 body. Papírově nejsilnější tým této soutěže 1. Novoborský ŠK je s 21 body na druhém míste a za Novým Borem je GASCO Pardubice také s 21 body. Já jsem vždy fandila Novému Boru, takže doufám, že i tento rok se mu podaří vyhrát tuto prestižní soutěž.

ÚNOR

V únoru proběhl turnaj pro všechny dívky do 18 let, CHESS LADY. Královnou tohoto turnaje se stala Anna Tůmová se 7 body, druhá skončila Anna Vavřínková s 5,5 body a třetí místo obsadila Blanka Brunová s 5 body.

BŘEZEN

V březnu si 97 šachistů zahrálo OPEN Liberec, v němž si první místo vybojoval Taron Shagbazian. Za ním skončili Filip Dowgird a Tymon Ochedzan. Jiří Víták se pak stal nejlepším čaským hráčem. Umístil se na 6. pozici.

Dobrovický rapid open vyhrál Vojtěch Plát před Vojtěchem Zwardoněm a Kirillem Burdalvem. Nejlepší dívka Miroslava Čejková obsadila 10. místo.

V turnaji „O Frymíkův pohár,“ který je určený pro děti, se hned pět dívek dostalo do TOP 10 hráčů. Vítězkou se stala Valérie Bartečková, druhá byla Viktorie Buchtová a třetí Hynek Létal. Třetí nejlepší dívka, Veronika Vančáková, obsadila pátou příčku. Tobias Milek si vysloužil druhé místo mezi chlapci a k třetímu místu mezi chlapci se dopracoval Tadeáš Grešl.

Nejvýznamnější akcí, která proběhla od 9. do 16. března, se stalo Mistrovství České republiky do 16 let v Koutech nad Desnou. Můžete si prohlédnout výsledky jednotlivých kategorií. Já jsem hrála v kategorii D16 a můj brácha @misa2009 v kategorii H10. Mně se turnaj nevyvedl, ale Míša podal solidní výkon. Pro nás oba to byl první start na republikové úrovni. Můžete se kouknout na jednu Míšovu partii:

ŠACHY V ZAHRANIČÍ

LEDEN

Turnaj ve Wijk aan Zee, kde se nominovalo 14 nejlepších šachistů, vyhrál Magnus Carlsen s 9 body. O půl bodu za Carlsenem se na druhé pozici umístil Anish Giri. S bodovým odtupem za Girim skončil na třetím místě Ian Nepomniatchi.

V OPENu Mariánských Lázních si ve skupině GM A1 vybojoval vítězství Rudík Makarián před Vojtěchem Plátem a Szymonem Gumularzem. V turnaji GM A2 dominoval Guanchu Liu a za ním skončili Mishra Swayams a Tadeáš Kriebel.

ÚNOR

Na Gibraltaru 2019 zvítězil Vladislav Artemiev. Náš nejlepší český hráč, David Navara, se umístil na výborném šestém místě. Vyzdvihnout musím ještě 51. místo Van Nguena.

V Champions Showdown 2019 se Davidu Navarovi podařilo v rapidu proti Wesley So uhrát 8 bodů. Bohužel So získal bodů 16. V bleskovce Navara držel se Soem krok a zápas skončil 12:12. Když to sečteme, tak So vyhrál nad Davidem 28:20.

GRAZ OPEN 2019 vyhrál slovenský talent Viktor Gažík před Dmitryem Kryakvinem a Maximem Turovem.

BŘEZEN

Mistrovství Evropy jednotlivců vyhrál Vladislav Artemiev. Mohli jste sledovat skvělou hru našeho hráče Zbyňka Hráčka, který se umístil na 62. příčce, avšak určitě pomýšlel na vyšší pozice. I tak se mu ale turnaj vyvedl. Jeho partie měly smysl, bránil se a útočil, jak nejlépe mohl. Podařilo se mu získat 6,5 bodu z 11 kol.

Už jen dvě kola v U.S. Champions zbývají k tomu, abychom znali vítěze tohoto turnaje. Průběžné první místo dělí s 6,5 body Dominguez Perez Leinier s Hikaru Nakamurou. Vítězem turnaje se stále může stát nasazená jednička, totiž Fabiano Caruana. Odkaz na onliny: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/us-championship-2019/1/1/6

CHESS.COM

Dne 18. 3. 2019 jsem dostala trofej od Chess.com. Proč? Protože od mého založení účtu na Chess.com uplynul celý dlouhý rok, a tak mi přišla trofej „Vše nej k výročí.“ Proč tohle zmiňuji? Za ten rok jsem stihla udělat hodně věcí. Zřídila jsem si blog, klub (Kamilotka´s club), do PRESS´S CLUB a Team of the Czech Republic mě admini těchto klubů povýšili na správce a hlavně jsem si nasbírala ELO body. Můžete vidět, že i ňoumovi, jako jsem já, se může stát tolik úžasných věcí.

Na Chess.com jsou asi od prosince rychlé úlohy. Nově tam je přidána výuka, kde si můžete vybrat jakoukoli svoji poziční slabinu a tu pak procvičovat. Ikonka s názvem  "S ratingem“ jsou normální taktické úlohy. Čím dříve úlohu vyřešíte, tím více ELO bodíků dostanete.

OSTATNÍ

Chcete vědět, co se dělo v předešlých měsících za šachovnicemi? Tak to jste na správné adrese! Můžete se kouknout na pořad „V šachu“. Každý měsíc vychází jeden díl, jen v prosinci se dělá ještě hodinový speciál. Jedna epizoda trvá 30 minut. Shrnou se tam vždy výsledky z důležitých turnajů a analyzují se partie. Můžete také soutěžit o šachové knihy. Jak? Moderátor se na konci pořadu zeptá na nějakou otázku a vy na ni musíte do měsíce přes e-mail odpovědět.

Pokud si nechcete ujít žádnou šachovou novinku, přejděte na stránky Novoborského šachového serveru. Pro mě osobně je lepší si přečíst článek než koukat na televizi.

UPOZORNĚNÍ

Na Chess.com stále přibývá více a více hráčů, kteří porušují zásady fair play. Myslím si, že se domnívají, že na to Chess.com nepřijde. Proto upozorňuji i já vás: Nikdy neporušujte zásady fair play. Lepší je prohrát 10 partií poctivě než vyhrát 20 partií s tím, že jste si nechali radit od počítače.

PODĚKOVÁNÍ

Chtěla bych moc poděkovat všem adminům Team of the Czech Republic za jejich poctivou práci. Dále děkuji všem hráčům, kteří hrají týmové zápasy. Zároveň prosím ty šachisty, kteří jsou v tomto klubu skoro neaktivní, aby se také někdy připojily k zápasům. Jestliže prohrajete, nikdo vám za to hlavu neutrhne.

Závěrem vám dám jednu taktickou úlohu. Správné řešení můžete napsat do komentářů.

Jak se vám článek líbil? Co bych měla příště v článku dodat a změnit? Napište mi to do komentářů.

Autorka článku: Kamča Steinová (@Kamilotka)