
7 важливих принципів захисту
Вміння добре захищатися в шахах - дуже важливий навик, яким нехтують багато шахістів. Як правило, вони фокусуються на атаці, тактиці і жертвах. Без сумніву, це важливі навички, але не менш важливо розуміти, як захищатися і виходити зі складних позицій. Сім важливіших принципів захисту які треба вміти застосовувати в своїх партіях.
1. Визначайте загрози
Хороший принцип - в першу чергу думайте про захист. Після того, як суперник зробив хід, ви повинні оцінити всі зміни на дошці і знайти всі загрози, які створені цим ходом. Для спрощення, можна задати собі три питання:
- В чому полягає ідея цього ходу?
- Противник загрожує або захищається?
- Якою буде найсильніший відповідь на Ваш хід?
На діаграмі Чорні зіграли 1 ... Qb6, захистивши коня. Однак, це не тільки захисній хід, але і в той же час Чорні створили загрозу взяття на f2. Важливо бачити такі загрози і вчасно на них реагувати.
2. Захищайте останню горизонталь
Дуже багато партій закінчилися швидким матом на останнй горизонталі, тому що цього моменту не приділяли належну увагу. Варто завжди пам'ятати про безпеку короля. Чи не захищена остання (перша) горизонталь створює серйозну проблему в обороні.
На діаграмі хід Білих. Пішак на А7 не захищена, і білі можуть забрати її, вторгнутися на 7-ю горизонталь і отримати ініціативу. Але, якщо уважно подивитися на позицію, то ми побачимо, що взяття цієї пішаки, Білим буде коштувати дуже дорого. Після 1. Rxa7 ??, вони отримають мат по першій горизонталі 1 ... Re1 #.
Однак, Білі побачили цю загрозу і зіграли 1. g4 !, зберігши позиційну перевагу.
3. Тримайте всі свої фігури захищеними
Намагайтеся, щоб всі ваші фігури були захищені. Часто, коли ми втручаємося в територію суперника, ми забуваємо про безпеку. Є правило: розставляйте свої фігури таким чином, щоб вони захищали один одного або були під захистом пішаки. Це дозволить Вам звести до мінімуму швидкі програші на качанах, подвійних і наскрізних атаках.
На прикладі нижче, Білим слід подбати про безпеку слона. У Черних є сильний хід Qa5, з подвійною атакою на слона і короля. Білі можуть вирішити дану проблему двома способами.
Просто прибрати слона в безпечне місце на b3.
Зробити рокіровку, не даючи можливості Чорним оголосити шах і забрати слона.
Який шлях краще? Звичайно, рокіровка. Це цілком логічний хід. Ми не тільки усуваємо проблему з подвійним ударом, але і ховаємо короля в безпечне місце, а також з'єднуємо тури. Завжди вибирайте найбільш корисний хід, який вирішує відразу кілька завдань одночасно час.
4. Коли мало простору - спрощуйте позицію
Це здоровий глузд, але багато їм нехтують. Коли у Вас мало простору, то складно маневрувати фігурами. Після кожного розміну, Вам буде легше грати, тому що ваші фігури не будуть заважати один одному, і ви зможете раціонально вибудувати захист, частково нівелюючи перевагу суперника в просторі.
На прикладі нижче, у Білих дуже мало простору. Кращий шлях, це розміняти фігури і спробувати організувати контргру на ферзевому фланзі. Правильний хід в цій позиції - 1. Qxa6.
5. Розмінюватися кращі атакуючі фігури суперника
Розмінюючи сильні фігури суперника, Ви істотно знижуєте його атакуючі можливості. На прикладі, нижче, у Білих сильний чорнопольний слон, який загрожує безпеці короля. Чорні знаходять шлях його форсовано розміняти і зрівняти гру.
6. Уникайте зв'язок і наскрізного нападу
Завжди слід пам'ятати, що фігура на зв'язці або наскрізний атаці втрачає мобільності і свою силу. В ідеалі, їх потрібно не допускати. Але, якщо це сталося, то слід знайти шлях, як можна піти від зв'язки або наскрізний атаки, не втративши фігури. Іноді це вимагає творчого підходу.
На прикладі нижче у Білих проблема. Ферзь під наскрізний атакою, в разі його відходу, загрожує мат. Також Білі не можуть забрати на e7, тому що це матеріально не вигідно. Однак, вони знаходять рятівний трюк, який дозволяє зберегти гру. Білі ставлять шах, граючи 1. Qb2 +, що дозволяє їм уникнути наскрізного нападу і надалі захиститися від мату.
7. Якщо у Вас проблеми - контратакуйте
Це правило особливо важливо. Коли ми знахо-димося постійно під тиском, дуже складно захи-щатися і найменша помилка може призвести до краху.
На діаграмі у Білих проблеми. Вони «сидять» без пішаки і мабуть скоро програють пішака на b3. Біла тура розташована погано і не може захистити свої пішаки. Тому кращим рішенням тут буде контратака на чорні пішаки «с» і «b». Це ускладнить позицію і дозволить залишитися в грі.
Правильний хід 1. Rd7!
Тренер ФІДЕ Антон Ромашов