1 mule
1 sheep
2 goats
1 pig
The average price of the animals per head can be found through the equation:
(50m + 40s + 25g + 10p) / (m + s + g + p)
Since this equals 30,
50m + 40s + 25g + 10p = 30m + 30s + 30g + 30p
4m + 2s = g + 4p
We can then easily see that 4*1 + 2*2 = 4 + 4*1 and (50*1 + 40*2 + 25*4 + 10*1) / (1 + 2 + 4 + 1) = 30
Therefore, the farmer bought a mule, two sheep, four goats and a pig.
By the way, I think this has more than one answer.
mule= 1*50= 50
sheep= 1*40= 40
goat= 2*25= 50
pig= 1*10= 10
avg. price = 150/5= 30
now tell me no. of points i've gotten
A farmer bought some mules at Rs.50 each, sheep at Rs.40 each,goats at Rs.25 each, and pigs at rs.10 each. The average price of the animals per head worked to Rs.30.
How many animals of each kind did he buy??
NOTE-Rs is nothing but Indian currency.
Get
15 points.!!