Lekcje

Aktywizowanie figur

Wyciśnij jak najwięcej z każdej figury!

Przełom

Często sposobem na wygranie partii jest wypromowanie piona. Nowy hetman jest niezwykle wartościowy, więc zazwyczaj warto poświęcić jedną, lub dwie figury, aby ten cel osiągnąć.
7 minut
6 zadań

Piony w Grze Środkowej

W grze środkowej często jesteś w stanie ustalić gdzie należy atakować, dzięki sprawdzeniu, w którą stronę "zerkają" Twoje piony, lub gdzie masz przewagę w ilości pionów. Jedną z opcji jest maszerowanie tam gdzie masz przewagę ilościową, aby wytworzyć wolniaka w końcówce. Jeżeli masz mniej pionów w danej części szachownicy, to możesz je powymieniać, aby wytworzyć przeciwnikowi izolaka. Taki atak nazywamy atakiem mniejszościowym.
7 minut
5 zadań

Blokowanie Pionów

Wolne piony mogą być zabójcze, więc najczęściej musisz je blokować. Skoczki świetnie się nadają do tego zajęcia, ponieważ mogą przeskakiwać nad pionem i dalej pozostać aktywne. Jeżeli pozwolisz wolnemu pionowi daleko pomaszerować to często będziesz musiał oddać materiał, aby nie pozwolić przeciwnikowi na dorobienie kolejnego hetmana!
5 minut
5 zadań

Izolowane i Wiszące Piony

Doszlifuj swoje umiejętności ataku i obrony, dzięki poznaniu tych dwóch kluczowych struktur. Izolowane piony są łatwe do atakowania, ponieważ nie mogą być obronione pionem. Często izolowany pion jest jedynym pionem w centrum, więc strona z izolakiem ma dobre szanse na atak w grze środkowej. Wiszące piony powstają, kiedy dwa piony stoją obok siebie i nie sąsiadują z innymi pionami. Takie piony często dają możliwości na atak, ale mogą też być słabością!
7 minut
6 zadań

Placówka

Placówka to pole dla figury, które nie może zostać zaatakowane przez przeciwnego piona. Taki punkt jest szczególnie przydatny, kiedy figura jest broniona przez jednego z Twoich piechurów i dodatkowo kontroluje kluczowe pola w obozie przeciwnika. Skoczki są największymi fanami placówek!
6 minut
5 zadań

Wykorzystanie Pary Gońców

Gońce są silne w otwartych pozycjach, a szczególnie dobrze sobie radzą współpracując w parze. W takiej sytuacji kontrolują czarne i białe pola - przydaje się to zarówno w końcówkach, jak i przy atakowaniu. Jeżeli przeciwnik ma parę gońców to szukaj możliwości wymiany jednego z nich!
8 minut
5 zadań

Goniec vs Skoczek

Rywalizacja gońców ze skoczkami jest jedną z najważniejszych batalii w szachach. Gońce są szybkie i potężne w otwartych pozycjach, kiedy nie można ich zablokować. Skoczki mogą kontrolować białe i czarne pola, dominują w zamkniętych pozycjach.
8 minut
5 zadań

Baterie

Odblokuj pełny potencjał dalekosiężnych figur poprzez zgrupowanie ich na jednej linii. Bateria formuje się wtedy, kiedy mamy dwie (lub więcej) figur współpracujących po linii, lub przekątnej. Baterie często przydają się przy zdobywaniu materiału, lub matowaniu.
9 minut
5 zadań

Wieże na siódemce

Jedną z najpotężniejszych baterii jest ustawienie dwóch wież na siódmej linii. W takiej sytuacji często możesz pozgarniać mnóstwo pionów i stworzyć groźby matowe!
5 minut
6 zadań

Młynek

Młynek jest rzadko spotykanym, ale potężnym motywem, który polega na kilkukrotnym powtórzeniu szacha z odsłony. Możesz wykorzystać taką sytuację, aby zbić kilka figur, co często prowadzi do ogromnej przewagi materialnej.