Milstolpe: Vi är nu näst största nationsteam på chess.com!
Alldeles nyligen passerade vi Team Philippines som det näst största nationsteamet på chess.com. Vi har nu 467 medlemmar medan Team Philippines har 466. Kolla läget:
http://www.chess.com/chessgroups?sortby=member_count&show=&page=3
Nu är det bara Team England som har fler medlemmar än vi.
Såhär ser 10-i-topplistan ut just nu:
1. Team England 581 medlemmar
2. Team Sweden 467
3. Team Philippines 466
4. Indian Marauders 435
5. Team Greece 404
6. Team Australia 396
7. Team Canada 384
8. Team India 383
9. Team Italia 349
10. Team Malaysia 345
Vårt team har en utav de bästa “organisationsgraden” på chess.com. Det finns många andra länder som har fler chess.com medlemmar, men det är inte så många som är med i deras nationsteam. Detta gäller exempelvis de amerikanska teamen.
Totalt finns det 645.517 chess.com medlemmar. Av dessa är hela 44% från USA, men inget av de amerikanska lagen finns med på 10-i-topp-listan ovan. Om man slog ihop de amerikanska lagen så skulle dock USA haft det största laget.
Lilla Sverige har 3.679 chess.com medlemmar, och ligger på 22a plats bland länderna. 13% av de svenska chess.com är medlemmarna i Team Sweden, medan många av de andra större länderna bara har 1-5%. Ni vet kanske om att ni kan bjuda in vänner och kompisar till chess.com? Här är en bra länk som gör att du lätt kan bjuda in fler: http://www.chess.com/home/invite_friends.html . Om ni gör det så kommer de flesta nya svenska spelare på chess.com sedan få en inbjudan till Team Sweden. Tipsa gärna andra svenska spelare om att Team Sweden finns.
Om vi ska ha chans att få vara med i Grupp A i World League, eller Division 1 i European League, så måste vi se till att vara bland de 10 största teamen, och målsättningen är därför att finns med på 10-i-topp-listan så att vi får vara med i de bästa grupperna och möta de bästa lagen. Även du alltså inte deltar i alla våra team matcher, all vote chess, eller turneringar, så gör ditt medlemskap att vi kan vara med och slåss i toppen.
Som ni känner till så tillhör vi inte de team som har bäst snitt-rating, snarast tvärtom tyvärr. En stor utmaning för oss alla är därför att förbättra våra individuella ratingar.
Jag hoppas att Team Sweden kan bidra till detta framöver. Låt oss fundera lite på hur vi skulle kunna göra det. Kom gärna med förslag.
Vi hörs, och till dess – lycka till i era partier här på chess.com!