Aktualności
Film z powitania w szkole mistrza świata juniorów do lat 16 Jakuba Seemanna bije rekordy popularności
Z powrotem w szkole. Zdjęcie: Zrzuty ekranu z nagrania wideo.

AnthonyLevin
| 2 | Szachiści

Po weekendzie wracasz do szkoły. Otwierasz drzwi. Na korytarzu rozlegają się gromkie brawa koleżanek, kolegów i nauczycieli, a wszyscy są z Ciebie dumni.

Większość nastolatków może tylko pomarzyć o takiej sytuacji, jednak dokładnie tak wyglądało wejście do szkoły 15-letniego IM Jakuba Seemanna. A wszystko dlatego, że Jakub zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów w kategorii do lat 16.

W zdobywającym niezwykłą popularność filmiku opublikowanym w poniedziałek, kamera podąża za ubranym w granatową kurtkę świeżo upieczonym mistrzem świata przez dwa piętra wypełnione klaszczącymi i wiwatującymi kolegami i koleżankami z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. Na koniec swojej podróży, uśmiechnięty mistrz międzynarodowy dostaje w prezencie mały tort.

these are some of the very best moments in chess 🫶

♬ original sound - Chess.com

Turniej, który odbywał się w dniach 13-24 listopada w Montesilvano, we Włoszech, wyłonił indywidualnych mistrzów świata w sześciu kategoriach: Open do lat 18, Open do lat 16, Open do lat 14, Dziewcząt do lat 18, Dziewcząt do lat 16 oraz Dziewcząt do lat 14.

W 11-rundowym turnieju szwajcarskim Seemann zdobył 9,5 pkt. i zajął pierwsze miejsce spośród 138 zawodników z 71 krajów.

Klasyfikacja końcowa grupy Open do lat 16 | Najlepsza 20

Miejsce Nr start. FED Tytuł Nazwisko, imię Ranking Pkt.

(Pełne wyniki można zobaczyć tutaj.)

Polak zdobył złoty medal w pięknym stylu, wygrywając swoją ostatnią partię dzięki efektownemu poświęceniu hetmana, a po zdobyciu piona, sprawnie zrealizował przewagę.

Kolega Jakuba, IM Jan Klimkowski, zajął w tej samej kategorii drugie miejsce, a FM Paweł Sowiński zdobył złoto w kategorii Open do lat 14. Polska zdobyła również złoty medal w klasyfikacji drużynowej mistrzostw.

Polska zdobyła łącznie dwa złote medale i jeden srebrny. Zdjęcie: Przemek Nikiel/FIDE.

„Mieliśmy trochę czasu, żeby się przygotować....Jestem naprawdę zaskoczona, nie sądziłam, że ten filmik zyska tyle polubień” – powiedziała dyrektorka szkoły, Magdalena Kaernbach-Wojtas.

Mijający rok był dla Seemanna niesamowity, ponieważ oprócz tego, że zdobył tytuł mistrza świata, triumfował także w Mistrzostwach Europy Juniorów. Pierwszym i jedynym do niedawna Polakiem, który w jednym roku skompletował taki dublet, był GM Radosław Wojtaszek, który dokonał tego 19 lat temu.

Seemann wygrał również w tym roku Mistrzostwa Europy Juniorów w Mamaji, w Rumunii. Zdjęcie: European Chess Union.

Seemann skomentował swój sukces w następujący sposób:

„Wygranie mistrzostw świata to dla mnie fantastyczna sprawa. To spełnienie marzeń i nagroda za naprawdę ciężką pracę! No i jest to oczywiście także motywacja do dalszego treningu. Przed zawodami nie myślałem o tytule, miałem cel, by skupiać się na każdej kolejnej partii. Chciałem zagrać najlepiej, jak potrafię. W ósmej rundzie zostałem samodzielnym liderem zawodów. Wtedy adrenalina już urosła, pojawił się stres przed kolejnymi ruchami, ale myślę, że poradziłem sobie z tym bardzo dobrze i bez większych przygód dowiozłem prowadzenie do końca”.

To spełnienie marzeń i nagroda za naprawdę ciężką pracę!

—Jakub Seemann

NM Anthony Levin

NM Anthony Levin caught the chess bug at the "late" age of 18 and never turned back. He earned his national master title in 2021, actually the night before his first day of work at Chess.com.

Anthony, who also earned his Master's in teaching English in 2018, taught English and chess in New York schools for five years and strives to make chess content accessible and enjoyable for people of all ages. At Chess.com, he writes news articles and manages social media for chess24.

Email:  anthony.levin@chess.com

więcej od NM AnthonyLevin
Chess.com Classic 2024: Duda awansuje do półfinału drabinki wygranych dzięki wygranej z Firouzją w armagedonie

Chess.com Classic 2024: Duda i Iljic z awansem do Dywizji I turnieju Chess.com Classic