این مشکل جهانی است

ماجرا از کجا شروع شد؟

 چندی پیش شخصی به نام Naahid طی کامنتی در پیج آقای freedomsquare ادعای بزرگی را مطرح کرد. وی مدعی شد حجاب اسلامی باعث کمبود تابش نور خورشید به بدن و پوکی استخوان در زنان می شود. دلیلشان هم درصد بیشتر پوکی استخوان در زنان نسبت به مردان بود. بنده با توجه به پافشاری ایشان بر ادعای خود یک سری دلایل آوردم که اینطور نیست و در کشور آفتابی ایران نه تنها کمبود تابش آفتاب نداریم بلکه زیادبود آفتاب هم داریم و خیلی مواقع باید با ضدآفتاب و دستکش و کلاه و عینک دودی بیرون بیاییم که پوستمون نسوزه و سرطان پوست نگیریم. در واقع  روزانه 10 دقیقه نور خورشید نیازهای بدن را تامین می کنه و بیشتر از اون می تونه باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست بشه و پوکی استخوان ربطی به مساله حجاب نداره. اما طرف نپذیرفت و گفت که بنده تعصب ورزی می کنم و واقعیت را قبول نمی کنم والا دلیل اینکه زنان بیشتر از مردان پوکی استخوان می گیرند چیست؟ تنها تفاوت زن ایرانی با زن غربی در حجاب است و به همین دلیل نرخ پوکی استخوان در زنان ایرانی بیشتر از زنان بی حجاب غربی است. خب بنده قبول نداشتم که زنان بی حجاب کمتر از محجبه ها پوکی استخوان می گیرند و دلایلی را ارائه کردم. بحث های داغی رد و بدل شد که خالی از تعصب و افراط و تفریط نبود. با توجه به جالب بودن مناظره و علمی بودن موضوع  تصمیم گرفتم خلاصه این مباحثات را به صورت یک پست ارائه کنم.

 

پوکی استخوان چیست؟

 پوکی استخوان که اسم علمی آن استئوپورز (osteo prosis) است یک اختلال اسکلتی است که ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوانبوده و به معنی پوک شدن یا نازک شدن استخوان ها به هر علتی می باشد که اغلب در افراد سالخورده دیده می شود. شکسته شدن استخوان ها، علامت بارز پوکی استخوان است، به خصوص در استخوانهای مچ دست، ستون فقرات و گردن و استخوان ران. بروز بیماری پوکی استخوان بستگی به عواملی چون سن، جنس و نژاد دارد. هنوز هیچ درمانی برای بازگرداندن اثرات سوء پوکی استخوان وجود ندارد.

 

علل بروز پوکی استخوان چیست؟

 این بیماری در دوران یائسگی زنان بسیار شایع است زیرا در این دوران استروژن در بدن زنان کم می‌شود. همچنین کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دی و استعمال دخانیات مانند سیگار باعث پوکی استخوان می‌شود. در شرایط کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی، بدن کمبودش را با برداشت مواد معدنی از بافت‌های استخوانی جبران می‌کند و این کار در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها از لحاظ مواد معدنی و در نتیجه پوکی استخوان می‌گردد. همچنین با بالا رفتن سن میزان تخریب بافت استخوانی بیش از ساخت آن می‌شود و با گذشت زمان و در دوران کهنسالی این عارضه بروز می‌کند. برخی از بیماری‌ها مثل پرکاری تیروئید، کم کاری غدد جنسی، آرتریت روماتوئید، بیماری کوشینگو دیابتو مصرف برخی داروها (مثل کورتن و لووتیروکسین ٬فورزماید، هپارین ٬فنیتوئین) نیز در طول زمان باعث پوکی استخوان می‌گردند. عوامل دیگری نیز مثل کم تحرکی یا کمبود وزن بیش از ۱۰٪ نسبت به وزن دوران جوانی یا بی‌ام‌آی کمتر از ۱۹ ٬عوامل وراثتی و اعتیاد به الکل باعث پوکی استخوان هستند. (منبع: ویکیپدیا- ویتامین دی)

 

چرا زنان بیش از مردان پوکی استخوان می گیرند؟

 دلایل زیادی وجود دارد که بعضی از آنها به شرح زیر می باشند:

 1- تغییرات هورمونی در زنان در دوران یائسگی (کم شدن هورمون استروژن). این اصلی ترین عامل است.

 2- یکی از علل پوکی استخوان کم تحرکی است و مردان با توجه به فعالیت بیشتر، کمتر در معرض این بیماری هستند.

 3- مردان تراکم استخوانشان بیشتر از زنان است و دیرتر پوکی استخوان می گیرند.

 4- متوسط عمر زنان بیش از مردان است و بنابراین درصد مبتلایان در زنان بیشتر خواهد شد.

 
 

 خمیدگی پشت که اغلب ناشی از پوکی استخوان است (منبع: ویکیپدیا)

 

نقد و بررسی مقاله ارائه شده: تفاوت بین متن رفرنس با نقل قول ناهید

 وقتی از ناهید خانم خواستم برای اثبات ادعای خودشان به مقاله معتبر بین المللی استناد کند ابتدا اظهار داشتند که محققان می ترسند این قضیه را در مقالاتشان بیاورند! (احتمالا منظورشان ترس از تکفیر و حکمی مشابه حکم سلمان رشدی بوده است! در صورتی که دنیای علم و آزمایش که این حرفها را ندارد و ضمنا سلمان رشدی تحقیق علمی ننوشته بود). مدتی بعد ایشان در ادامه مدعایشان پستی با عنوان "حجاب و آفتاب" ارائه کردند با ذکر 41 منبع که 38 منبع آن در مورد نقش ویتامین د و عوارض کمبود آن بود و هیچ ربطی به مساله حجاب نداشت و فقط در سه منبع 18 و 19 و 20 اشاره به حجاب شده بود، بخصوص منبع 18 به صراحت به این موضوع اختصاص داشت. بیایید رفرنس 18 را بررسی کنیم. ابتدا ادعای ذکر شده در بلاگ ناهید به نقل از رفرنس 18 را ببینیم:

 زنان عرب – امریکایی: "بررسی جمعیت عرب –امریکایی در (Dearborn) در ایالت میشیگان امریکا نشان می دهد که زنان عرب امریکایی دارای کمبود ویتامین D هستند و میزان ابتلا به ام اس در آنها بیشتر از بقیه زنان امریکایی است. زنان با حجاب بدترین میزان ویتامین D و زنان بی حجاب بهترین میزان ویتامین D را داشتند."(18)


مقاله مربوطه را به دقت مطالعه کردم و دیدم نتایجش با ادعاهای بالا متفاوت بود. نگاهی به این مقاله بیندازیم:

 Severe Vitamin D Deficiency in Arab-American Women Living in Dearborn, Michigan

Results: Eighty-seven women participated. Serum 25-hydroxyvitamin D levels were uniformly low, with the highest levels in the unveiled group (median [interquartile range]) (8.5 ng/mL [5.75-13.5 ng/mL]) followed by the veiled, supplemented group (7 ng/mL [4-11.5 ng/mL]) and the veiled, unsupplemented group (4 ng/mL [2-6.8 ng/mL]). 25-Hydroxyvitamin D levels were lower in women with less experience in the United States and in those with less education. Vitamin D—fortified orange juice consumption had a greater positive predictive effect on serum 25-hydroxyvitamin D levels than either milk or vitamin pills and may possibly serve as a surrogate marker for vitamin D awareness.

 Conclusions: Vitamin D deficiency, as assessed by 25-hydroxyvitamin D concentrations, is endemic in a sample of Arab-American women living in Dearborn, Michigan. These findings potentially identify an important health problem in the largest, most-concentrated Arab-American population in the United States.

 

این تحقیق در شهر Dearborn که بزرگترین و پرتجمع ترین مرکز زندگی اعراب در آمریکاست انجام شده. محققان از 87 زن بالای 18 سال (هم عرب و هم امریکایی) تحقیق به عمل آوردند و از آنها در مورد نوع پوشش، سابقه درمانی، درمانهای فعلی، علائم کمبود ویتامین د (مانند درد مفاصل، درد استخوان و ضعف ماهیچه ها) و رژیم غذایی آنها (بخصوص شیر و آب پرتقال و ...) سوالاتی پرسیدند. سپس نمونه خون آنها گرفته شد و غلظت بعضی ترکیبات و ریزمغذی ها به خصوص (25-hydroxyvitamin D) اندازه گیری شد. زنان را از نظر حجاب به دو گروه باحجاب و بی حجاب تقسیم کردند و از نظر میزان دریافت ویتامین د به 3 گروه تقسیم کردند. نتایج نشان داد:

سطح (25-hydroxyvitamin D) در خون همه زنان مورد تحقیق (با حجاب و بی حجاب) به طور یکنواخت پایین است.

 Serum 25-hydroxyvitamin D levels were uniformly low

 

همه زنان مورد تحقیق آنها از نظر ویتامین د کمبود داشته اند و پایین تر از حد مجاز بوده اند. این مساله در نتیجه گیری (Conclusions) مقاله آمده و اظهار داشته اند در کل نمونه 87 نفری از زنان عرب و امریکایی ساکن شهر دیربورن میشیگان کمبود ویتامین د تشخیص داده شد و این را یک مساله برای سلامت مردم آنجا گزارش کردند.

 اما نکته ای که ناهید خانم به آن استناد کرده تفاوتهای جزیی بین زنان بی حجاب و باحجاب بوده است. سطح ویتامین د در زنان بی حجاب دارای مقادیر بین [5.75-13.5 ng/mL] با مقدار میانه 8.5 ng/mL بوده، در زنان باحجاب با پشتیبانی خوب (میزان دریافت ویتامین د مناسب) مقدارش در رنج [4-11.5 ng/mL] با میانه 7 ng/mL و بین زنان باحجاب با پشتیبانی ضعیف مقدارش در دامنه [2-6.8 ng/mL] متغیر بوده و میانه آن 4 ng/mL گزارش شده است.

 با وجود اینکه تفاوتهایی بین این گروهها وجود دارد اما به لحاظ آماری این تفاوتها معنی دار نیست چون همه افراد در همه گروهها به شدت دارای کمبود ویتامین د بوده اند و ظاهرا عوامل مهمتر و کلی تری در این میان تاثیرگذار بوده و ربط چندانی به باحجاب و بی حجاب نداشته است. در ضمن باحجابهای دارای تغذیه مناسب ارقامی شبیه به بی حجابها داشته اند (7 در برابر 8.5) و این مقدار جزیی اختلاف با توجه به سایز کوچک جامعه نمونه که 87 نفر است تفاوت معنی داری تلقی نمی شود یا در سطح اطمینان خوبی نمی شود به آن استناد کرد.

 نکته جالب اینکه حداقل حد مجاز غلظت این متغیر در خون 20 ng/mL است در حالی که بی حجاب ها مقدار 8.5 را دارا بوده اند که بسیار پایین است.

جالب است که مولفین این مقاله هیچگونه نتیجه ای در مورد حجاب و نقش معنی دار آن در کمبود ویتامین د در زنان نگرفتند. آنها در نتیجه گیری نهایی گفتند سلامت کل جامعه مورد مطالعه (همه 87 نفر) از نظر کمبود ویتامین د در خطر است و هشدار دادند، اما نگفتند که حجاب باعث کمبود ویتامین د می شود. آنها حتی گفتند که زنان کم سواد و کم تجربه ویتامین د کمتری داشته اند و رابطه معناداری بین این دومتغیر یافته اند اما باز اینجا هم اشاره ای به حجاب نشد.

ناهید خانم طبق این رفرنس اظهار کرده بود "میزان ابتلا به ام اس در باحجابها بیشتر از بقیه زنان امریکایی است. زنان با حجاب بدترین میزان ویتامین D و زنان بی حجاب بهترین میزان ویتامین D را داشتند" (18)

در صورتی که در مقاله اثری از ام اس نبود (عنوان مقاله گویاست و در متن مقاله هم اشاره ای به آن نبود). همچنین این طرز نگارش به خواننده القا می کند که میزان ویتامین د در بی حجابها بر خلاف باحجابها در سطح خوبی می باشد، در صورتی که طبق مقاله، بی حجابها هم میزان ویتامین د بسیار پایینی داشته اند (از نصف حد مجاز هم کمتر) و اساسا حجاب عامل معنی داری در این باره نبود. در واقع خواسته یا ناخواسته دست به تحریف مقاله یازیده شده و ادعایی خارج از متن مقاله اظهار شده بود که از لحاظ علمی پسندیده نیست.

 

نگاه بی غرضانه به رفرنسهای معتبر نشان دهنده چیست؟

 در حین مناظرات عده ای واقعا سردرگم شده بودند و نمی دانستند واقعیت چیست. از این رو برای اثبات حقیقت به ارائه منابع معتبر علمی نیاز بود تا واقعیت به همه اثبات شود. قبل از آن به این مطلب توجه کنید:

 رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور: کمبود ویتامین D موجب بروز بیماری‌های خودایمنی می‌شود خبرگزاری فارس؛ ۱۷ دی 90

  رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور گفت: در این مطالعه حداقل 80 درصد کودکان ایرانی به درجات شدید به کمبود ویتامین D مبتلا هستند و بیش از 90 درصد از آنها به درجات متفاوتی دچار کمبود ویتامینهستند البته امیدوار هستیم که شیرهای یارانه‌ای که در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین D  و کلسیم باشد که نیاز دانش‌آموزان تأمین شود.

 حاجی‌فرجی اضافه کرد: قشر قابل توجه جامعه ایرانی به کمبود مواد مغذی مبتلا هستند.

 به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس، مجید حاجی‌فرجی امروز (17 دی 90) در نشست خبری ارائه نتایج مطالعات غنی‌سازی دوغ با ویتامین D که در انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور برگزار شد، اظهار داشت: مطالعات مکرر طی سال‌های اخیر در انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی انجام گرفته است که یکی از این مطالعات غنی‌سازی دوغ با ویتامین D بوده است. وی افزود: سیاست‌گذاری طرح غنی‌سازی دوغ با ویتامین D را داشتیم؛ یکی از اهداف اصلی ما این است که در سال‌های گذشته غنی‌سازی مواد غذایی با ریزمغذی‌هایی مانند ید نیز صورت گیرد که طرح بسیار خوبی بود و موجب کاهش بسیاری از مشکلات شده بود. (به نقل از خبرگزاری فارس)

 

خب وقتی 80-90 درصد کودکان ایرانی کمبود ویتامین د دارند چه ارتباطی به حجاب دارد؟کمبود ویتامین د در ایران از کودکی رخ می دهد پس ارتباطی به حجاب ندارد.

 در نهایت پایان دهنده همه بحث ها یک مقاله معتبر امریکایی بود که با مشاهده آن بحثها خاتمه یافت. نگاهی بیندازیم به این مقاله که در وبسایت انستیتو سلامت ملی ایالات متحده:

(US National Library of Medicine, National Institutes of Health )

ارائه شده و در آن نتیجه تحقیقات پوکی استخوان در جامعه امریکا را بیان کرده اند.

 این خلاصه مقاله است:

 Prevalence and correlates of vitamin D deficiency in US adults.

The National Health and Nutrition Examination Survey 2005 to 2006 data were analyzed for vitamin D levels in adult participants (N = 4495). Vitamin D deficiency was defined as a serum 25-hydroxyvitamin D concentrations ≤20 ng/mL (50 nmol/L). The overall prevalence rate of vitamin D deficiency was 41.6%, with the highest rate seen in blacks (82.1%), followed by Hispanics (69.2%). Vitamin D deficiency was significantly more common among those who had no college education, were obese, with a poor health status, hypertension, low high-density lipoprotein cholesterol level, or not consuming milk daily (all P < .001). Multivariate analyses showed that being from a non-white race, not college educated, obese, having low high-density lipoprotein cholesterol, poor health, and no daily milk consumption were all significantly, independently associated with vitamin D deficiency (all P < .05). In summary, vitamin D deficiency was common in the US population, especially among blacks and Hispanics. 

در این تحقیق بزرگ  تعداد نفرات مورد آزمایش 4495 نفر بوده. نتایج بسیار جالب بود: کمبود ویتامین د به طور معناداری مرتبط است به:

 کم سوادی

 چاقی

 شرایط بهداشتی ضعیف

 فشار خون

 سطح پایین لیپوپروتئین

 مصرف نکردن روزانه شیر

 همگی در سطح اطمینان (P < .001) و این یعنی به لحاظ آماری احتمال اشتباه یک دهم درصد است.

می بینیم که مقاله به هیچ عنوان حجاب را به عنوان یک عامل تاثیرگذار مطرح نمی کند و سیاهپوستان و امریکای لاتینی ها که عموما بی حجابند به ترتیب  بیش از 82 درصد و حدود 70 درصد مبتلا به کمبود ویتامین د بوده اند که درصد بسیار بالایی است. وقتی بی حجابها هم به شدت از این بیماری رنج می برند نشاندهنده این است که مشکل کمبود ویتامین د ربطی به حجاب ندارد. ضمن اینکه یک فرد محجبه صورت و دستهایش باز و در معرض نور خورشید هست. نداشتن روسری و تابش نور به موی سر باعث جذب ویتامین د بیشتر نخواهد شد چون ویتامین د از طریق تابش نور به پوست جذب می شود نه مو و اساسا مقالات و رفرنسهای بی شماری موجودند که نشان می دهند:

 

پدیده  کمبود ویتامین د یک مشکل جهانی است و ربطی به حجاب اسلامی ندارد.

 

این مقاله در ژورنال Nutrition Research که یکی از ژورنالهای معتبر Elsevier است چاپ شده و این آدرس مقاله است:
Nutrition Research Vol. 31, Issue 1, Pages 48-54

 برای خواندن چکیده مقاله ابتدا سایت ژورنال را از اینجا باز کنید. سپس سال 2011 و از لیست زیر آن vol 31 no 1 را انتخاب کنید. مقاله یکی مانده به آخر را تیک بزنید و view abstract را از بالای لیست مقالات برگزینید.

به امید اینکه در مباحث علمی جانب اعتدال و حق پذیری را نگاه داریم و در ذکر نتایج تحقیقات از رفرنسها رعایت امانتداری را بنماییم و چنانچه مسائل علمی مورد سواستفاده هر کس از جمله "اسلام ستیزان" و غرض ورزان قرار گرفت (و البته با تحریف و جعل واقعیات) در آن صورت خود ما باید آگاهانه و با دیدی باز و علمی به مسائل نگاه کنیم و فریب جنجال آفرینی ها و ادعاهای اثبات نشده را نخوریم.

Comments


 • 3 years ago

  DanaAxel

  ممنون اف 14

  مشکل کمبود ویتامین د و پوکی استخوان در همه جای دنیا شایع هستش و کنفرانس ها و همایش های بین المللی در مورد آنها تشکیل می شه و سازمانهای بین المللی دارن روش کار می کنن

  6th International Conference on Osteoporosis and Bone Research

  international osteoprosis fundation

  Interdisciplinary Symposium on Osteoporosis

  Osteoporosis conference 2014

  International Society for Clinical Densitometry (ISCD) Skeletal Health

  Osteoporosis International: the leading scientific journal for clinical research in osteoporosis and related bone diseases

  .....

 • 3 years ago

  F14-Tomcat

  ببخشید درخواستتون رو الان دیدم. من اینکه در آفریقا هم مشکل پوکی استخوان رو دارن رو از چند تا برنامه تلویزیونی و همچنین تو برخی از مقالات دیدم. رفرنس برای کسی می باشد که در آن زمینه تخصصی داشته باشد. من در زمینه پزشکی اطلاعات خیلی کمی دارم

 • 3 years ago

  kalantar20

  میخواد حموم افتاب بگیره خودت رو ناراحت نکن

 • 3 years ago

  DanaAxel

  اف 14

  ممنون از کامنتت. اگر مقدوره رفرنس بده آمار پوکی استخوان در افریقا چقدره

 • 3 years ago

  F14-Tomcat

  خیلی موارد می تونه تاثیر گزار باشه و نمی توان فقط یک علت رو موثر دونست

  مثلا بار ها دکتر ها گفتند مصرف نوشابه در ایران خیلی بیشتر از استاندار جهانیه یا مصرف شیر در ایران پایین می باشد و خیلی موارد دیگر 

  تو همین آفریقا که دیگه آخر وجود آفتابه باز هم پوکی استخوان وجود داره

 • 3 years ago

  HABIBsh

  شمالطف دارید اقای دانا

 • 3 years ago

  nimaaaa1000

  very good

 • 3 years ago

  DanaAxel

  خوشحالم که یه پزشک اینجا داریم که فکر می کنه این پست نوشته یه پزشک دیگه اس و نشون میده مطالب مورد تاییدتون هست

  اتفاقا چهره تون هم به پزشک می خوره

  ببخشید پا تو کفش شما پزشکان کردیم جسارت نباشد

 • 3 years ago

  HABIBsh

  جناب دانا اکسل باید باتوجه به کلمه اکسل حدس میزدم مهندسید ولی من معلم مجازی هستم درواقع پزشکم.

 • 3 years ago

  DanaAxel

  دقیقا همین طوره آقای شمس

  در اکثر تحقیقات معتبر غربی، حجاب را به عنوان یک متغیر موثر در کمبود ویتامین د به حساب نیاورده اند

   محققان که هدفشان کاهش پوکی استخوان و افزایش سلامت در جامعه است وقتی می بینند که مصرف روزانه شیر و همچنین مصرف آب پرتقال تاثیر بسیار زیادی در رفع کمبود ویتامین د می گذارد و در مقابل حجاب یا تاثیری ندارد یا تاثیر بسیار جزئی دارد هیچگاه زنان را برای جلوگیری از پوکی استخوان توصیه به بی حجابی نمی کنند و به جای آن سعی در افزایش میزان دریافت ویتامین از طریق تغذیه بهتر و پشتیبانی دارند

  بنده مهندسم و فکر نمی کنم ارائه چنین تحقیقی نیاز به پزشک بودن داشته باشد. این یک موضوع ساده و قابل فهم برای عموم می باشد

  شما هم که آقا معلمید دیگه درسته؟

 • 3 years ago

  HABIBsh

  تشکرفراوان ازجناب دانااکسل بخطرزحماتتون.طبق فرموده شما مساله مهم دیگر درامار ناهید خانم اینه که درمقالات فوق حجاب ازمتغیرهای اصلی که هیچ,وابسته هم نیست.درمورد اسلام ستیزی هم خیلیا با اسلام مشکلی ندارند بلکه کارکرد عده ای مسلمان رابه حساب دین می ذارند وضدیتشون بااین افرادرابصورت مخالفت بااسلام بیان می کنند یه عده هم ختم الله علی قلوبهم و... به هرحال ازتحقیقتان استفاده کردیم ,خیلی ممنون,ظاهرا پزشک هستید ,موفق باشید انشائلله

 • 3 years ago

  Mahdis

  che jaleb mamnoon Smile

 • 3 years ago

  Somayeh_Kh

  من خیلی خوشحالم بالاخره توی این سایت کسی پیدا شد که با منطق و دلیل نظریه ارائه داد نمی دانم چرا همیشه همه نیمه خالی لیوان را می بینند وحاضر هم نیستند دلایل منطقی و موجه دیگران را حتی گوش بدهند چه برسد به اینکه قبول کنند ممنون

 • 3 years ago

  iAMaSOFTWAREengineer

  یارو هیچی نمیدونه ولی برای اینکه یه چیزی علیه دین گفته باشه حاضر صد تا رفرنس الکی بده که مثلا حرف من استناد علمی داره! اصن گیریم ک داشته باشه (ک البته نداره!) ، علم یه چیز سیال و متغیره و هر روز عوض  میشه. یه مدت میگفتن زمین مرکز دنیاس ، بعد گفتن نه خورشیده ، بعد فهمیدن اصن دنیا مرکز حرکت خاصی نداره . البته نمی خوام بگم کلا علم ب درد نمیخوره چون حتی اون زمانی هم ک میگفتن زمین مرکز دنیاس، تونستن با همین علم نجوم غلطشون کلی کارای خفن بکنن مثل مدلسازی حرکت سیاره های دیگه که الان ما تو سال 2013 از دیدن کاراشون انگشت ب دهن موندیم . ولی کلا حرف درست رو اول دین میزنه بعد علمی که اصولی باشه نه یه سری توهمات ساختگی 

  من اناری را می کنم دانه به دل می گویم خوب بود این مردم دانه های دلشان پیدا بود

 • 3 years ago

  DanaAxel

  یک نکته بگم در مورد اسلام ستیزی

  یه موقع هست که یک نفر از سر "کنجکاوی علمی و میل به دانستن بیشتر" حتی مسائل مذهبی رو هم  ببره زیر سوالاتش، این فرد اگر توی بحث جواب "منطق پسند" بگیره و قانع بشه اسلام ستیز نیست

  اما اگر به هر صورت و متعصبانه فقط در پی نفی دین باشه اینم خودش یه نوع افراطیگری و تعصبه و من اسم این فرد رو افراطی اسلام ستیز میزارم

  چون دنبال حقیقت نیست و فکرش رو یه چیز قفل کرده و اون نفی خدا و دینه. در بحث با چنین افرادی هیچوقت پیروز نمی شین چون نمیخوان قبول کنن و بی توجه به طرف مقابل همیشه حرف خودشونو میزنن و معمولا چون اعتقاد به دین و خدا ندارن به طرف مقابل توهین و تحقیر هم می کنن

 • 3 years ago

  robert8867

  mamnoon az Mr. DanaAxel baraye gharar dadane in matlab va reference haye khoobeshoon

 • 3 years ago

  mm19m

  Laughing

 • 3 years ago

  DanaAxel

  علی جان

  البته ناهید خانم هم اینها را از خودشون نگفته بود و با توجه به بعضی منابع این حرفها را زده بود از جمله یک سایت اینترنتی که خودتون هم می دونید مطالب روی اینترنت اصلا ارزش و اعتبار برای استناد کردن ندارند و صحت و سقمشان معلوم نیست. در مورد مسائل علمی کتابها و مقالات چاپ شده آی اس آی مورد اعتماد هستند

 • 3 years ago

  ali__master

  کارت درسته اقا دانا اکسل

  خیلیا برای موجه نشون دادن کاراشون مث بی حجابی دنبال ایرادهای بنی اسرائیلی و به قول خودشون علمی میگردن تا کارهای خودشونو درست جلوه بدن و ادعای روشنفکری میکنن در حالی که توی جهلی مرکب به سر میبرن که خودشونم خبر ندارن

  مرسی از این پست

 • 3 years ago

  DanaAxel

  کاری نکردیم

Back to Top

Post your reply: