مربی ارشد فیده : شطرنج در ایران راکد شده است

Proframason
Proframason
Aug 16, 2014, 2:54 AM |
0

مربی ارشد فیده : شطرنج در ایران راکد شده است

 

تهران-ایرنا-مربی ارشد فدراسیون بین الملی شطرنج (فیده) گفت :کسب رتبه بیستم در المپیاد جهانی نروژ از سوی شطرنجبازان زن ایران قابل تصور بود زیرا متاسفانه شطرنج در ایران راکد شده است.

 

هاملت تومانیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شطرنج در ایران همراه با شور و شوق نیست و مسایلی از جمله نداشتن بودجه و انگیزه در عملکرد شطرنجبازان ایران تاثیر گذاشته است .

وی پیشنهاد کرد برای خروج از رکود شطرنج در ایران ،طرح عمومی ورزش شطرنج در مدارس اجرا شود.

تومانیان افزود : در چهل و یکمین المپیاد جهانی شطرنج در نروژ ، تیم شطرنج زنان ایران بازی خوبی ارایه نکردند و 11 پله تنزل نسبت به دوره قبل داشتند زیرا در مسابقات جهانی دو سال قبل آنها موفق شده بودند رتبه نهم را کسب کنند ولی در المپیاد امسال آنها رتبه بیستم را به دست آوردند.

وی ادامه داد : در مسابقات دو سال قبل تیم زنان شطرنجباز ایران از یک آمادگی نسبتا خوبی برخوردار بود و در واقع کسب رتبه نهم واقعا تاریخی بود . امسال نیز آنها توانستند با کسب رتبه بیستم نسبت به ادوار گذشته بازی قابل قبولی ارایه دهند.

چهل و یکمین دوره المپیاد شطرنج جهانی در روزهای پایانی هفته گذشته در حالی پایان یافت که تیم شطرنج زنان و مردان کشورمان به ترتیب در جایگاه بیستم و چهل و هشتم این رقابت ها قرار گرفتند.

این در حالی است که چهلمین المپیاد جهانی شطرنج درسال 2012که در ترکیه برگزار شد، تیم شطرنج زنان و مردان در جایگاه نهم و شصت ویکم قرار گرفتند.

تومانیان یاداور شد که کسب جایگاه بیستم توسط شطرنجبازان زن ایرانی در المپیاد امسال نباید تنها با دوره گذشته مقایسه شود بلکه باید نتایج دوره های قبل تر را نیز بررسی کرد به عنوان مثال تیم شطرنج زنان در دوره سی و هشتم در روسیه جایگاه سی و نهم و در دوره سی و نهم در آلمان جایگاه نوزدهم را به دست آورد.

به گفته وی شطرنجبازان زن ایران در کل نسبت به ادوار گذشته عملکرد خوبی در این دوره داشتند ولی نسبت به دوره قبل درترکیه وکسب جایگاه نهم ) ضعیف عمل کردند.

استاد فدراسیون بین المللی شطرنج افزود: شطرنجبازان زن کشورمان از توانمند های بالایی برخوردار هستند بنابراین بهتر بود که رقابت های بیشتری در عرصه داخلی برای آنها برگزار می شد و همچنین می توان از از شطرنجبازان خارجی نیز برای حضور در این رقابت ها دعوت کرد.

وی همچنین به ضعف مدیریتی مربی شطرنج زنان در المپیاد نروژ اشاره کرد و گفت: متاسفانه این مربی نتوانست به خوبی تیم را مدیریت کند چه بسا اگر تیم به شیوه قویتری مدیریت می شد ، نتایج بهتری را در این بخش به دست می آوردیم .

وی همچنین در مورد حضور شطرنجبازان مرد ایران در این المپیاد گفت: شطرنجبازان مرد در این دوره خوب بازی کردند و به ویژه الشن مردای بازی خوبی ارایه کرد.

چهل و یکمین المپیادجهانی شطرنج در 11 دور به روش سوییسی از 10 تا 24 مرداد با حضور 177 تیم در بخش مردان و 136تیم در بخش زنان در شهر ترومسو نروژ برگزار شد.

ورزشی **9250 **1581

 

 

انتهای پیام /*