Renovation Zukertort Grave in London

henry55
henry55
Dec 11, 2011, 5:37 AM |
1

APEL KOMISJI HISTORYCZNEJ

DO WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW SZACHÓW

Zuckertort 1884

RENOWACJA GROBU ZUKERTORTA W LONDYNIE

Szanowni Państwo,

The Polish Heritage Society in the United Kingom, organizacja skupiająca Polaków zamieszkałych na Wyspach Brytyjskich (adres internetowy: http://www.polishheritage.co.uk) wystąpiła ostatnio z inicjatywą renowacji grobu Jana Hermana Zukertorta (1842 – 1888), znajdującego się na londyńskim cmentarzu w Brompton. Projekt zakłada podniesienie starej płyty nagrobnej, która z upływem lat osunęła się w głąb gruntu na głębokość około pół metra oraz ufundowanie zupełnie nowego fragmentu pomnika, a mianowicie kamiennej płyty ustawionej pionowo, na której dwujęzyczny napis (po polsku i po angielsku) miałby głosić:


Tu spoczywa Jan Herman Zukertort
Urodzony w 1842 roku w Lublinie (Polska)
Zmarły w 1888 roku w Londynie
Najwybitniejszy polski sportsmen XIX wieku
Uczestnik pierwszego oficjalnego meczu o szachowe mistrzostwo świata
Na zawsze w naszej pamięciJan Herman Zukertort
Postaci J. H. Zukertorta przypominać specjalnie nie trzeba. Urodził się w Lublinie, uczęszczał do gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim, w pruskim wówczas Wrocławiu uzyskał maturę i studiował medycynę na tamtejszym uniwersytecie. Karierę szachową kontynuował w Berlinie i Londynie. Po zwycięskim turnieju w Londynie w 1883 roku był przez wielu uważany za najsilniejszego szachistę świata. Mecz o światowy prymat z Wilhelmem Steinitzem w 1886 roku przegrał mimo początkowego prowadzenia 4:1. Wielokrotnie J. H. Zukertort był patronem klubów oraz rozmaitych imprez szachowych. W jego rodzinnym Lublinie ostatnio organizowano silnie obsadzone turnieje arcymistrzowskie pod nazwą Memoriał Zukertorta. 
Nadarza się niezwykła okazja, by polskie środowisko szachowe, w sposób zauważalny dla reszty świata, dało sygnał, iż pamięta o swoich dawnych mistrzach i chce dla nich coś uczynić nawet po ich śmierci. Nasz rodak – najwybitniejszy polski sportsmen XIX wieku – był reprezentantem właśnie naszej dyscypliny, gry królewskiej szachów. 
Polskie służby dyplomatyczne już zagwarantowały na rzecz projektu znaczną sumę pieniędzy. Jest szansa, że do inicjatywy dołączy się Angielska Federacja Szachowa i szeregowi miłośnicy szachów z całej Wielkiej Brytanii. Ale pierwszy impuls powinien wyjść z Polski. 

Wspomóżcie ten projekt !
Polski Związek Szachowy założył specjalne konto bankowe, na które każdy może wpłacić dowolną sumę z przeznaczeniem na odnowienie grobu J. H. Zukertorta w Brompton. Oto dane: 

Bank: Citi Handlowy
74 1030 0019 0109 8533 0002 0082


Jeśli chociaż tysiąc osób wpłaci po kilka lub kilkanaście złotych, uzbiera się pokaźna suma. A przecież jest nas znacznie więcej. Nie pozwólcie, by płyta nagrobna Arcymistrza z Lublina leżała zagrzebana głęboko po warstwą ziemi. 

Komisja Historyczna
Polskiego Związku Szachowego
Warszawa, 27.09.2011