سوال و جواب با مگنوس کارلسن

shahabtaheri
shahabtaheri
Mar 23, 2014, 8:41 AM |
11

مگنوس کارلسن در reddit

Reddit وبسایت خبری ، سرگرمی و خدمات شبکه اجتماعی است که یکی از ویژگی های این سایت این است که اشخاص مشهور و برجسته در آن حاضر می شوند و کاربران سایت هر سوالی را که بخواهند می توانند بپرسند و آن شخص هم به سوالات پاسخگو خواهد بود و حالا مگنوس کارلسن قهرمان حال حاضر شطرنج جهان در این سایت حاضر شده است و به سوالات مختلف کاربران سایت پاسخ می دهد.

تعداد سوال و جواب ها بسیار زیاد است و من تصمیم گرفتم که بعضی از سوال و جواب های مهم ، جالب و مفید رو به فارسی ترجمه کنم .

توضیح مهم: در زمان های بعدی سوال و جواب های بیشتری در بلاگ قرار داده خواهد شد.بنابراین بعدا این بلاگ را مرور بفرمایید.

 

سلام.من مگنوس کارلسن،قهرمان شطرنج جهان و دارنده بالاترین درجه بین المللی شطرنج در تمامی ادوار میباشم.من هیجان زده هستم برای پاسخگویی به سوالات شما درباره...خب ..درباره هر چیزی!!

س: آیا تا به حال شده است که بصورت ناشناس وارد سایت های شطرنج انلاین مانند سایت chess.com  شده باشی و برای تفریح مردم را در هم کوبیده باشی؟

ج:یک زمانی من از اکانت های بعضی از دوستانم استفاده کردم و چندین بازی رو بردم! شما خیلی از مردم تعجب خواهید کرد اگر بدونید من چندین بازی رو هنگام بازی انلاین واگذار کردم!

س: موقعی که تو استاد بین المللی بودی آیا هیچ وقت این احساس رو داشتی که نمیتونی بهتر از اینی که هستی بشی؟یا اینکه آیا فکر می کردی که یک روز بهترین بازیکن دنیا باشی؟و اگر تو فکر می کردی که نمی تونی بهتر بشی چطوری به اینجا رسیدی؟

ج: زمانی که من تلاش می کردم، همیشه یک طرز فکر بسیار مثبت داشتم.فکر می کردم که در بازی و یا تورنمنت بعد اوضاع دوباره خوب خواهد شد.و در نهایت همین طور می شد.

س: بازی ورد علاقه ات در همه دوران ها کدام است؟

Anand - Kamsky Candidates Match 1994

 به یادماندنی ترین  و مهم ترین پیروزی و شکستی که داشتی کدام بوده است؟

به یاد ماندنی ترین پیروزی ام در مسابقات قهرمانی شطرنج زیر 11 سال نروژ بوده است و  شاید سخت ترین شکستم به ایوانچوک در مسابقات کاندیدا های 2014 بود که خوشبختانه پایان خوشحال کننده ای داشت. (منظور قهرمانی مگنوس در کاندیداها است)

س: اگر بتوانی در مقابل هر شطرنجباز تاریخی در دوران جوانی اش بازی کنی ،چه کسی را انتخاب می کنی؟

ج: گزینه های زیادی وجود دارد اما اولین کسی که به ذهنم می رسد کاسپاروف و فیشر است.شایدم کاپابلانکا!

س:  چقدر ابجو باید بخوری تا یک استاد بتواند تو راشکست دهد؟

ج:جواب مشخصی ندارم...حتی در حالتی هم که بشدت مست باشم باز هم قدرت و دانش شطرنجم در استخوان هایم است.

س: من اخیرا به شطرنج علاقه مند شده ام بطوریکه اکنون هیجان زده ام!

-وقتی تو بازی میکنی چه تعداد از شاخه ها به ذهنت خطور می کند؟معمولا چه تعداد حرکت را در ذهنت تصویرسازی می کنی؟

-بزرگترین اشتباهی که از زمان دستیابی به سطح استادبزرگی تا به حال داشتی چه بوده است؟

-زمانی که تو به صفحه شطرنج نگاه می کنی ایا خانه های خاصی را در نظر می گیری یا کل صفحه را نگاه می کنی؟یعنی آیا مثلا همانند یک نگاه سریع، کل صفحه را در نظر می گیری یا بصورت خانه به خانه نگاه می کنی؟

ج:من معمولا از یک تا 3 حرکت مختلف را در نظر می گیرم و سپس شاخه هایی که میتوانند انجام شوند :گاهی اوقات کوتاه و گاهی اوقات هم در صورتی که لازم باشد15 تا 20 حرکت!

راستش خیلی سخته که بگم من روی وزیر ، رخ ها ، پیاده ها وکیش و مات ها اشتباهی مرتکب شده ام.(یعنی اشتباه بزرگی نداشتم).مراقب انتخاب خودت باش.

من کل صفحه رو می بینم!

س:فکر می کنی چه چیز تو را قویترین مرد جهان ساخته است؟

 ج:کشمش!

س:فکر میکنی که اگر وارد شطرنج نمی شدی چکاره می شدی؟

ج: نمی دانم...من مدت زمان طولانی است که وارد شطرنج شده ام بنابراین هیچگاه فرصت فکر کردن در مورد کار دیگری غیر از شطرنج را نداشتم.

س: تو فکر می کنی که تا چند سال دیگه قادر باشی که از مرز درجه 2900 عبور کنی؟

ج: اگر سطح خودم را بالاببرم و پیشرفت کنم فکر می کنم که شانس خوبی برای  این مهم داشته باشم.البته این به خودی خود یک هدف نیست اما اگر خوب اشم ان اتفاق می افتد.

س: "کنترل زمانی یک مبحث مهم در شطرنج به شمار می رود.اگر دست تو بود آیا کنترل زمانی را به منظور تماشاگرپسندتر کردن و دوست داشتنی تر کردن کاهش می دادی و یا آن را به شکل کنونی حفظ می کردی؟

ج: من فکر می کنم کنترل زمانی موجود برای بازی های کلاسیک مناسب است. آن زمان خوبی را برای تفکر و ارائه ایده های خوب  به شما می دهد و در عین حال هیجان  و شور برای تماشاگران را حفظ می کند.

س:مورد علاقه ترین کتاب شطرنجی؟ مورد علاقه ترین کتاب غیر شطرنجی؟

ج:شطرنجیKramnik: My Life & Games made a strong impression on my as a child

غیر شطرنجی: close race between several Donald Duck comics  

س: بعد از قهمرانی جهان زندگی ات چقدر تغییر کرد؟ایا سخت بود که همچنان با انگیزه باقی بمانی؟

ج: رویکرد من نسبت به مسابقات تغییر زیادی نکرده است.حتی قبل از مسابقات قهرمانی جهان هم من بهترین بودم بنابراین حسم بعد از قهرمانی جهان با قبل از ان یکسان بود. با اطمینان می گویم که من همیشه می توانم خوب عمل کنم.

س: آیا هرگز در مقابل هودینی 3 بازی کردی؟فکر می کنی که میتوانی آن را شکست دهی؟

ج: نه و نه! 

س: غذای مورد علاقه ات چیست و قبل از مسابقات چه چیز می خوری؟

ج:غذای مورد علاقه ای ندارم. و قبل از مسابقات معمولا املت و یا ماست همراه با میوه می خورم.

س:ایا رشته ورزشی دیگری وجود دارد که تو در ان خوب باشی؟

ج: نه.من بطوری اساسی در هر ورزش دیگری گند می زنم.

ادامه دارد...