My loaf of pumpernickle cost $4.59;)
how much is your bread

was reminded of the scarlet pumpernickel ;-)
US$4.59 is quite a lot. Does it last a week?
This is SG$4.75 in Cold Storage, a more expensive chain.

Yes, it lasts about a week and it is darn expensive, but everything is pretty expensive at the store I go to. Lots of fresh baked, organic, vegetarian stuff. Are you related to bugs bunny?

distant cousin, late births etc ... anyway he kicked me out of his home if u were following huey's thread ... so i don't like to talk about him anymore. guess who messes up his burrowing maps at albuqurque?

Oh wow, I was the one that asked and I missed this!
We get two kinds of bread. The first is the typical long, square-ish loaf that I can usually find for $2.50.
The second kind--and my preferred one--is the broader, shorter, denser loaves. It just feels like more of a meal with that kind, and less of an ingredient holder. We go with Arnold or PEpperidge Farm, and I usually find them on sale for $3, though it retails for $4. My favorite is Oatnut. Apparently Arnold is branded as Brownberry elsewhere in the world?
All prices US Dollars.

my kids & i always pick honey oatmeal when (rarely) we're at subway - only the older one is a fan. i'm sure i could find it in the upmarket stores but i didn't want the kids to develop an expensive taste at home ;-)

More reason to prefer the other stuff. Thanks for pointing that out, though; I'll need to give an honest look to everything in the breads--something I don't do enough.
I did notice something about the article that makes me want to give it a closer look, too--at least to verify the sources and read more about why certain ingredients are bad: "For decades, chlorine has been added to our public drinking water and swimming pools, table salt, and is even found in certain food products (sucralose, for example)."
But yeah, I don't dispute that a lot of the food industry here is kind of horrifying.

my kids & i always pick honey oatmeal when (rarely) we're at subway - only the older one is a fan. i'm sure i could find it in the upmarket stores but i didn't want the kids to develop an expensive taste at home ;-)
Haha! So only one of them likes Subway? I could... probably eat there every day, given the opportunity!
inspired by a question from blargy, and this old thread
https://www.chess.com/forum/view/off-topic/how-much-is-your-beer
so how much is a loaf of bread where you live? what are the choices? which do you buy?
i buy 3 wholemeals (green) per week (for my parents as well) at SG$1.65 each while my younger one prefers the high fibre enriched white (blue) at SG$1.25.
no idea where they source these breads from, but they're cheaper than other brands and taste as good or better (except for gardenia's wholemeal).