Aktualności
1/32 finału CGC 2022 - młodość wygrywa z doświadczeniem

NM_Vanessa
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

W drugim dniu fazy pucharowej Chess.com Mistrzostw Globu byliśmy świadkami wspaniałych pojedynków pomiędzy młodymi utalentowanymi zawodnikami a legendarnymi graczami będącymi ikonami szachów. Nastoletni arcymistrzowie Nodirbek AbdusattorovRaunak Sadhwani pokonali swoich doświadczonych rywali - GM Borisa Gelfanda oraz GM Veselina Topalova. Dwaj kolejni weterani, GM Viswanathan Anand oraz Michael Adams ulegli po zaciętych meczach zakończonych dogrywką w postaci armagedonu odpowiednio GM Pavlovi Ponkratovowi i GM Davidowi Navarze. Awans wywalczył za to były pretendent do tytułu mistrza świata GM Gata Kamsky, który wygrał swój mecz z GM Vladimirem Fedoseevem

W innym pojedynku GM Anish Giri pokonał obecną mistrzynię świata GM Ju Wenjun, a arcymistrzowie Maxime Vachier-LagraveDmitry Andreikin odnieśli przekonujące zwycięstwa pokonując swoich przeciwników zaledwie w trzech partiach.

Kolejne mecze odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę. Początek o godz. 13:00.

Jak oglądać?
Chess.com Mistrzostwa Globu można śledzić na Chess.com/TV, a także na naszym kanale Twitch, natomiast wszystkie transmisje na żywo można znaleźć na YouTube.com/ChesscomLive. Partie rozgrywane w ramach rozgrywek CGC można również śledzić na naszej stronie z wydarzeniami.
 Transmisje na żywo z czwartkowych meczów z komentarzem GM Roberta Hessa, Daniela Naroditsky'ego, Amana Hambletona oraz IM Levy'ego Rozmana.

W pojedynku świeżej krwi przeciwko starej gwardzie, 17-letni obecny mistrz świata w szachach szybkich Abdusattorov wygrał mecz z Gelfandem nie ponosząc w nim żadnej porażki. W pierwszej zwycięskiej partii z byłym pretendentem do tytułu mistrza świata, młody zawodnik z Azerbejdżanu popisał się bardzo ładnym motywem taktycznym.

(Tłumaczenie: Obecny mistrz świata w szachach szybkich Abdusattorov zadał Borisowi Gelfandowi zabójczy cios w postaci 28.Gc4! pozostawiając pod biciem wieżę na 'd1'!)

W kolejnym pojedynku doświadczenia z młodością, Topalov uległ 16-letniemu Sadhwaniemu, który dał się już wcześniej poznać widzom wykonując ekspresyjne gesty radości ze zwycięstwa. Sadhwani jako pierwszy zdobył 2,5 pkt, a w obydwu zwycięskich partiach udało mu się uwięzić hetmana byłego mistrza świata FIDE.

(Tłumaczenie: Raunak @Sadhwani przejął kontrolę nad linią 'd' i uwięził hetmana Topalova, co dało mu pierwsze zwycięstwo w meczu! Ważna wygrana utalentowanego juniora, który urodził się w roku, w którym Topalov zdobył mistrzostwo świata @FIDE_chess!)

Komentator IM Levy Rozman podzielił się następującym spostrzeżeniem dotyczącym pojedynków młodych zawodników z doświadczonymi weteranami: "W szachach internetowych młodzi zawodnicy wydają się być niezwykle groźni".

W szachach internetowych młodzi zawodnicy wydają się być niezwykle groźni.
—Levy Rozman

Największą niespodzianką czwartkowych meczów było zwycięstwo Ponkratova z Anandem. Były mistrz świata przegrywał już 1-2, jednak zdołał wygrać czwartą partię i doprowadzić do dogrywki w postaci armagedonu, w którym bardzo ambitnie zalicytował czas siedmiu minut za grę czarnymi. To właśnie ta partia z dogrywki została przez nas wybrana "partią dnia".

Biorąc pod uwagę fakt, że Anand słynie z bardzo dobrej gry w szachach szybkich, odpadnięcie byłego mistrza świata już w pierwszej rundzie fazy pucharowej można uznać za pewnego rodzaju niespodziankę. Ponkratov jest jednak bardzo kreatywnym zawodnikiem, który jest w stanie wygrać z każdym. Jego partie nigdy nie są nudne i widać, że bardzo lubi grać na inicjatywę oraz nie boi się chaosu na szachownicy. Z perspektywy czasu wiadomo też, że błędem Ananda było zalicytowanie zbyt małej ilości czasu na grę czarnymi w armagedonie.

Andreikin zakończył swój mecz z GM Aramem Hakobyanem przepiękną kombinacją taktyczną. Czy uda Wam się znaleźć wygrywający ruch?

Vachier-Lagrave wygrał swoją pierwszą partię z GM Eduardo Iturrizagą dzięki niezwykle silnemu atakowi na skrzydle królewskim.

Po dwóch remisach, Giriemu udało się wyjść na prowadzenie po trzeciej partii, w której zagrał bardzo efektowny motyw taktyczny.

W meczu z GM Vladimirem Fedoseevem, Kamsky'emu udało się powrócić do gry (przegrywał już 0,5 - 1,5) dzięki wygranym w dwóch ostatnich partiach. Kamsky przypieczętował swoje zwycięstwo w meczu rozbijając obronę przeciwnika na skrzydle królewskim, a po zakończeniu pojedynku z radością świętował swój sukces unosząc ręce w triumfalnym geście zwycięstwa.

W czwartej partii pojedynku Navary z GM Michaelem Adamsem byliśmy świadkami niesamowitego zwrotu akcji, który pozwolił mającemu cały punkt straty do przeciwnika Czechowi na doprowadzenie do dogrywki. Kiedy wydawało się, że Anglik uratuje remis i awansuje dalej, Navara znalazł bardzo sprytny sposób na wygraną.

(Tłumaczenie: David Navara poświęca jakość i wygrywa, dzięki czemu doprowadza do dogrywki w formie armagedonu!)

Wyniki meczów 1/32 finału

15.09 - wszystkie partie

Chess.com Mistrzostwa Globu 2022 (CGC) to pierwszy cykl ogólnoświatowych mistrzostw, w których mogą wziąć udział wszyscy zweryfikowani użytkownicy Chess.com. Zawodnicy rywalizują w oficjalnych rozgrywkach Chess.com o swój udział w puli nagród wynoszącej 1 100 000 $ oraz o tytuł Mistrza Globu Chess.com.

W rozgrywkach weźmie udział wielu legendarnych zawodników, m.in. GM Viswanathan Anand, GM Vasyl Ivanchuk, GM Vladimir Kramnik oraz GM Veselin Topalov, którzy będą rywalizować z najlepszymi obecnie zawodnikami w szachach online, m.in. GM Hikaru Nakamurą, GM Ding Lirenem, GM Levonem Aronianem, czy też GM Janem-Krzysztofem Dudą.

Poprzednie artykuły

NM_Vanessa
NM Vanessa West

Vanessa West is a National Master, a chess teacher, and a writer for Chess.com. In 2017, they won the Chess Journalist of the Year award.

You can follow them on X: Vanessa__West

więcej od NM NM_Vanessa
Nakamura nie do zatrzymania w meczu z Nihalem, Naroditsky lepszy od Seviana

Sevian pokonuje Firouzję; w drabince wygranych utrzymują się też Nakamura, Nihal i Naroditsky