ادب کردن مامور امر به معروف توسط زن بدحجاب


سمانه شمس، دختر 30 ساله‌ای است که یکشنبه 23 تیرماه امسال در پی امر به معروف و نهی از منکر به یک زن بدحجاب، مورد حمله وی قرار گرفت. این اتفاق در ماه مبارک رمضان در میدان پونک تهران رخ داد.

خانم شمس با ارسال گلایه نامه ای به شرح اتفاق مذکور پرداخته است که متن ارسالی

در ادامه می آید:

" حضور زنان و دختران بدحجاب در تابستان و در مسیر تردد من (میدان صادقیه و میدان پونک) هر روز وضعیت بدتر و غیر قابل تحمل تری پیدا میکند . متاسفانه هر روز ناچار از دیدن صحنه های اسف باری از وضعیت حجاب و پوشش زنان و دختران در ملا عام و بدون هیچ ممانعتی از طرف نهادهای ذیربط هستم

به حکم وظیفه شرعی، به برخی که پوشش خیلی نامناسبی! دارند تذکر میدهم. و تا بحال هم سعی کرده ام که مودبانه و محترمانه نهی از منکر کنم.

حدود ساعت ۵ بعد ازظهر روز یک شنبه، طبق معمول روزهای گذشته از محل کار به منزل بر می گشتم. هنوز چند قدمی از میدان دور نشده بودم. سر کوچه ی منتهی به منزل، دختر فوق العاده بدحجابی از روبرو می آمد، حجاب بسیار نامناسب و آرایش غلیظ دختر صحنه ی بسیار بدی ایجاد کرده بود... به نزدیکم که رسید گفتم: "خانم لطفا حجابتونو رعایت کنید." هنوز به آخر جمله نرسیده بودم که زن برگشت و در کمال ناباوری گلویم را گرفت و چند بار به صورتم چنگ زد.

و همینطور که به سر و صورتم میزد و گلویم را فشار میداد شروع به فحاشی کرد که تو به چه حقی به من گفتی حجابتو...آدمت میکنم، درستت میکنم که دیگه "جرات نکنی" به کسی بگی حجابشو رعایت کنه ... سعی کردم خودم را از دستش بیرون بکشم. رها که شدم گفتم چرا اینطوری میکنی؟ من ازت خواستم حجابتو درست کنی...دوباره چند تایی فحش حواله ام کرد و ادامه داد... به شماها هیچ مربوط نیست که .... تو خیلی ... که گفتی و دوباره به سمتم هجوم آورد... باز خودمو از دستش بیرون کشیدم و گفتم خب حالا که اینطوره پس بیا بریم اون سمت خیابون شما از من شکایت کن و من هم بخاطر اینکه منو کتک زدی از تو شکایت .... در حین گفتن این صحبت باز به سمتم پرید و اینبار از پشت سر چادر و روسری من رو گرفت و کشید و سعی داشت چادرو از سرم برداره... همینطور که چادرم دستش بود و میکشید، فریاد میزد: تویی که باید حجابتو برداری... خودم چادر از سرت بر میدارم...خودم روسریتو برمیدارم.. شماها باید ازاینجا برید....شماها همه چیزو خراب کردید...شما چند نفر بیشتر نیستید..."ما" نمیذاریم "شماها" اینجا زندگی کنید.خودم چادر از سرت میکشم..

همه توانمو گذاشتم که چادر از سرم برداشته نشه و بحمدلله موفق به کشف حجاب کامل نشد وبا فریادهایم بالاخره آقایی اومد و منو از دستش نجات داد. در این فاصله حدود بیست سی نفری هم جمع شده بودن و تماشا میکردند یا چیزی میگفتن اما خبری از نیروی انتظامی که محل استقرارش دقیقا آن سمت خیابان بود نشد که نشد .با اصرار مردانی که اونجا بودن به سمت خانه برگشتم در حالی که اون زن همچنان فریاد میزد اگه یک بار دیگه ببینمت میکشمت...مگه بار دیگه نبینمت،اگه ببینمت زنده نمیذارمت ...

بعد از برگشتن به خانه، همراه اعضای خانواده دوباره برگشتم و به همان کلانتری مراجعه کردم که گویا با شرایط موجود، کمکی از آنها نیز ساخته نبود


حوالی مراکز خرید معمولاً شلوغ است و پر رفت و آمد، کسی ناظر این اتفاق نبود که به کمک بیاید؟

شمس: چرا مردم بودند، حتی کانکس کلانتری هم در آنجا بود. اما مردم بیشتر رد می‌شدند و می‌رفتند تا اینکه وقتی زمان کشیده شدن چادر من شد و من صدایم بالا رفت یک آقایی از رهگذران آمد و آن خانم را از من جدا کرد و نجاتم داد. بعد از آن حدود بیست نفر دور ما جمع شده بودند که بیشتر آنها هم آقایان بودند. بعضی‌ها در همان حین، به جای اینکه نسبت به وضع فاجعه بار ظاهر آن خانم، معترض باشند به من یادآوری می‌کردند که دوره امر به معروف گذشته است و نباید به این خانم‌های با این ظاهر حتی نزدیک شد، خانمی به من می‌گفت «به تو چه ربطی داشته، هر کسی را در گور خود می‌خوابانند» آقایی می‌گفت « این زن اوضاعش معلوم است».

با این اوصاف، وضع جسمی شما در حال حاضر چطور است؟

شمس: با اینکه چند روز از ماجرا گذشته اما هنوز آثار کوفتگی آن در سر و گردنم وجود دارد.

گفتی که یک کانکس کلانتری هم آنجا بود یعنی مأموران کلانتری هیچ عکس العملی نسبت به این اتفاق نداشتند؟


شمس: نه، اصلاً! در تعجبم که نیروهای پلیس در آنجا پس چه نقشی دارند، مگر نه اینکه امنیت منطقه را باید تأمین کنند؟

نیروهای پلیس در کانکس حضور داشتند؟ شاید آن زمان در محل، حاضر نبودند؟


شمس: حضور داشتند همیشه یکی از نیروهایشان بیرون کانکس می‌ایستد و کشیک می‌دهد، آن روز پلیس که از موضوع، مطلع نبود اما شلوغی بیست نفری در خیابان را که می‌دید می‌توانست حداقل عکس العملی نشان دهد. این خانم به حدی رفتاری عجیب و غیرطبیعی داشت که حتی اگر یک سوزن در اختیارش بود چشمان من را درمی‌آورد چه برسد به اینکه وسیله دیگری برای حمله داشت معلوم نیست چه اتفاقی می‌افتاد. این خانم حتی زمانی هم که از دستش نجات پیدا کرده بودم فریاد می زد که «اگر یک بار دیگر ببینمت می کشمت، مگر یک بار دیگر نبینمت، زنده نمی‌گذارمت و...»

در موارد قبلی که امر به معروف و نهی از منکر داشتید، برخوردها چطور بود؟

شمس:من همیشه با خودم اقلام تبلیغاتی برای حجاب به همراه دارم سعی می‌کنم به آرامی آنها را تشویق به باحجاب بودن کنم اما تا به حال با چنین صحنه‌ای مواجه نشده بودم و این واکنش برای خودم خیلی عجیب بود.

دیگر گشت ارشاد جمع شده است جلوی دزدی را می‌گیریم

خوب، ماجرا را تا اینجا گفتید که آقایی، شما را از دست این خانم نجات داد بعد از آن چه اتفاقی افتاد سراغ کانکس کلانتری رفتید؟


شمس: نه، تعدادی از مردم برای اینکه خطری دوباره از طرف آن خانم برای من نباشد من را تا منزل همراهی کردند ولی وقتی رسیدم خانه، خانواده به من گفتند که باید به سراغ کلانتری می‌رفتم و شکایت می‌کردم برای همین دوباره با خانواده به سمت محل اتفاق برگشتیم و سراغ کانکس کلانتری رفتم موضوع را توضیح دادم و از اینکه عکس‌العملی نشان نداده بودند گله کردم، آنها به من گفتند که حالا که این خانم رفته از چه کسی می‌خواهم شکایت کنم اما گفتم من شکایتم از مسئولان است نه از این خانم. پرسیدم گشت ارشادی که قبلاً روبروی این مرکز خرید می‌ایستاد کجاست؟ جوابم را این طور دادند که «دیگر گشت ارشاد جمع شده»، البته آن زمان هم که گشت ارشاد بود از هر 10 نفر به یکی تذکر می‌داد ولی به هر حال، کمی نقش بازدارندگی داشت. سربازی که در کانکس بود به من گفت که «ما فقط وظیفه داریم اینجا مراقب باشیم که دزدی انجام نشود»!

شما مسئول این اتفاق را چه کسی یا چه دستگاهی می‌دانید؟


شمس: من در کانکس کلانتری هم که بودم گفتم من می‌خواهم از آقای احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی شکایت کنم. بدحجاب‌ها وقیح شده‌اند. آنها به من گفتند که این شکایت را اینجا نباید تنظیم کنی بلکه باید به مراجع بالاتر بروی مثل کمیسیون اصل 90 یا دفتر مقام معظم رهبری. من آنجا شکایتی را ننوشتم.

Comments


 • 3 years ago

  tehrooon

  :)))))

 • 3 years ago

  F14-Tomcat

  آقای رهام حق با شماست ولی فکر نکنم با این روحانی چیز خاصی بشه.در ضمن اینکه فارسی رو با حروف انگلیسی می نویسی ، مخاطب آسفالت که هیچ سنگ فرش میشه. با خلاصه نویسی هم که قهری

 • 3 years ago

  tehrooon

  :))

 • 3 years ago

  Adamak1994

  koorosh jan az bahs natars doroste tedadeton kame vali khoda be hame ejazeye harf zadan dade

    ebraz aghide kon dar mored mozo na din va sahraye karbala

 • 3 years ago

  tehrooon

  like

 • 3 years ago

  VRohAm

  من خیلی کامنت گذاشتم..خستتون کردم..واقعاً منو ببخشید

  با اجازه ی همه ی عزیزام..من ساکتشم

 • 3 years ago

  VRohAm

  tomcat azizam..

  mibini ke man ham 'ahle goftemAnam va az jango setiz bizAr...

  dorost migi..nabAyad kAr be moshAjere va zado khord berese..

  manam mokhAlefam..ammA ru manbar [ ;-) ]..'ellate in hame 'oghde va kinaro goftam.., barkhorde un dokhtar faghat az tazakkore in khAnum nabude..yek kuhe kine az hame chizo hame jA ro yeho khAli karde..

  'ellate kine hAro goftam..nabAyad mishode..shode !

  bA kami AzAdi..eghtesAde behtar..kAr o maskan.. in kine hA khafif mishe..

  hamun tor ke taraf dArAne jonbeshe sabz mokhAlefe nezAm budan..vali Dr.rohAni ke omad..axaran yA ra'y dAdan..yA Arumtar shodan..ke in yejur kenAr omadan bA nezAme !..

  barkhorde in dokhtar ham faghat yejur 'e'terAz bude..shAyad un yek lahze ghabl..az dur ke miomade..chAdore in khAnum ro ke dide..dAshte be rAhpeymAi dar sokut ke bA bAtum va golule javAb dAdan..yA hattA be NEDA.. fekr mikarde.....

  biyAym khodemuno jAye digarAn bezArim..mA hAlo ruze mardom ro nemidunim..

  ye moddat ArAmesh dar keshvar..bedune tahdide dAkhelio khAreji..

  hame chiz Arum mishe..

  dorost mishe...

  fadAt sham..omidvAram !

 • 3 years ago

  VRohAm

  hamatun azize delamiiiiin....

  tehroon..sAlAr..kurosh..habib..ermiyA 1&2..Tomcat..

  fadAye hamatun va hameye irAniAne bA 'eshgh...

 • 3 years ago

  tehrooon

  hads zadi :D nakhandun maro :D

  manam hads mizanam u dokhtari :))

 • 3 years ago

  F14-Tomcat

  تهروووووون حدس زدم

 • 3 years ago

  F14-Tomcat

  پای منبرت بودم.

  این زنه نیمده اون یکی رو (به قول خودش بد حجاب) دستبند بزنه ببره. یه تذکره بش داده. که جوابش دعوا نیست. نهایتش بگه دلم می خواد اینجوری باشم یا اینکه به شما ربطی نداره

  با عرض پوزش از این مثال. یه بچه رو می بینم داره سیگار می کشه. شما رو نمی دونم ولی خودم باشم در حد یک حرف بش می گم سیگار نکش ضرر داره. آیا شما بش حق می دی یه آجر پرت کنه تو صورتم؟

 • 3 years ago

  tehrooon

  man harfi az nezhad zadam tom ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  like roham :X

 • 3 years ago

  VRohAm

  tehroon..fadAye tooo...

  sAlAr..omidvAram un ruzo bebinam..vali bA eslAhAt..na bA koshtAr !..

  F-14 azizam..fekr konam 'ellate sho goftam..pAye manbaram nabudi ?!..

  ermiyA ZRG..mamnun az tarze fekret va in matne jAlebo bahs barangiz...

  عزیزهای دلم..صحبت رو کلی نکنیم..الان در جزئیاتیم و اول هم باید جزئیات حل بشه

  تعصب کوری میاره..بیایم تندرو نباشیم..نه اینور پشت بوم..نه اونور

  بحث قبولی خدا و دینداری نیست..بحث انسانیته

  مشخصاً یه مسلمون قبول داره اگر حضرت علی حاکم بود..این داستانهارو نداشتیم..هیچ چیز زوری نبود

  وگرنه(از دیدگاه تندروها)اگه الان من چادر زنم رو برم پیش یه یهودی گرو بذارم و پول یا غذا بگیرم..حکمم چیه ؟..جز اینکه کافرم..فحشم میدن..اگه نکشنم

  ! ولی حضرت علی با چادر حضرت فاطمه اینکار رو کرده

  ...اون داستان نور و نیمه شب و چادر

  هیچ ستیزی نیست..فقط نظراتمون رو میگیم

  برای رد هر چیزی..اول باید قبولش کرد

  پس بیایم..بیهوده یک دشمن به عقایدمون اضافه نکنیم..

  بدونید!..به حرفتون گوش میدن..فکر میکنن..و شاید تغییر کنن..وقتی

  اینو قبول داشته باشید که.. نظر همه محترمه

  ...فدای همه ی عزیزانم

 • 3 years ago

  F14-Tomcat

  habib_nobakht

  خودت میگی امام جمعه. جمعه ها هم که تعطیله. چه توقی داری؟ توقع داری نظریه کوانتمی از خودش صادر کنه؟


 • 3 years ago

  F14-Tomcat

  ربطی به نژاد ندازه تهرووون. مثلا تو ایران احمدی نژاد داره  از طرفی امیر کبیر هم هست

  تو عربا صدام هم هست از طرفی ابن رشد هم هست

  آلمان هیتلر داشت. کانت هم داشت

  شخصیت رو خود فرد میسازه نه نژاد

  =====================================

  درسته. من به همون به تو ربطی نداره بسنده می کنم. چون گلاویز شدن و شاخ به شاخ شدن جاش تو جنگله  نه تو شهر

  طرفی که میاد به پوشش مردم گیر میده بیشعوره. آیا این دلیل میشه ما هم مثل اون بیشعور باشیم؟

 • 3 years ago

  salar2532

  یک گلوله توی مغز کثیفشون.

 • 3 years ago

  salar2532

  آره این ها فحش نباید بخورن گلوله باید بخورن.

 • 3 years ago

  tehrooon

  Lol

  kare ina az fosh gozashte , ye mosht arab zade o tazi parast

 • 3 years ago

  habib_nobakht

  حالا این یارو امام جمعه ی شهر انار گفته بود:

  هر مردی که زنش با آرایش میره بیرون، دیوث هست.

   

  یکی بهش فحش بده من آروم بشم

 • 3 years ago

  salar2532

  این  دوستمون انگار اگه با ناموسش توی خیابون در حاله قدم زدن باشه اون وقت یکی بیاد به اون خانم گرامی که همراهش هست بگه حجابتو درست کن به یک به تو ربطی نداره بسنده میکنه میره.

Back to Top

Post your reply: