Aktualności
Jeden set dzieli Carlsena od wygrania Champions Chess Tour po raz trzeci
Carlsen jest o krok od zdobycia tytułu mistrza CCT. Zdjęcie: Thomas Tischio/Chess.com.

AnthonyLevin
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

GM Magnus Carlsen jest o krok od wygrania swojego trzeciego tytułu mistrza CCT i 200 tys. dolarów. W pierwszym dniu Finałów Champions Chess Tour 2023. W trzeciej partii seta Norweg pokonał czarnymi GM-a Wesleya So w końcówce wieżowej, która przez dłuższy czas była wyrównana.

Analizę wygranej przez Carlsena partii przygotował IM Dawid Czerw.

W sobotę zawodnicy rozegrają drugi set, który So musi wygrać, jeśli chce przedłużyć swoje szanse na wygranie turnieju. Jeśli drugi set zakończy się jednak zwycięstwem Carlsena, który w piątek grał z dokładnością 98,1%, to on zostanie mistrzem CCT.

Drugi i ewentualnie trzeci, dogrywkowy set zostaną rozegrane w sobotę, 16 grudnia. Początek o godz. 18:00 czasu polskiego (CET).

Podobnie jak półfinały, finałowy maraton składa się z trzech setów rozgrywanych w ciągu dwóch dni, a każdy set składa się z czterech partii oraz ewentualnej dogrywki w formie armagedonu.

Fani szachów mogli oglądać finały w Belfast Love Public House w towarzystwie m.in. FM-a Jamesa Canty'ego III, IM-a Levy'ego Rozmana, GM-a Fabiano Caruany, GM-a Maxime Vachier-Lagrave'a, GM-a Erica Hansena, GM-a Amana Hambletona, GM-a Aryana Tariego i innych zaproszonych gości. Atmosferę panującą w tym miejscu można zobaczyć na poniższym nagraniu:

Stawka jest ogromna. Zwycięzca otrzyma 200 tys. dolarów, natomiast wicemistrz odjedzie do domu ze 100 tys. dolarów. So umieścił na platformie X informację, że w puli nagród znajduje się również puszka z tuńczykiem, jednak jest ona przeznaczona dla dwóch najwierniejszych fanów amerykańskiego arcymistrza:

Hansen brał natomiast udział w przedmeczowych przygotowaniach z byłym mistrzem świata, tzn. oglądał na żywo przegrany po dogrywce mecz lokalnej drużyny z Toronto.

Pojedynki z Carlsenem to niezwykle trudne zadanie, choć jedynym zawodnikiem, który pokonał Norwega w trwającym aktualnie turnieju był właśnie So. Mimo to, mistrza globu czekało jedno z najtrudniejszych wyzwań w karierze - większość statystyk przygotowanych przez naszych analityków, m.in. lepszy bilans pojedynków bezpośrednich, przemawiało bowiem na korzyść byłego mistrza świata, którego szansę na zwycięstwo oszacowano na 75%.

Carlsen 2,5-1,5 So: Carlsen wygrywa partię nr 3 czarnymi

Pierwsze dwie partie okazały się ciszą przed burzą - żaden z graczy nie osiągnął znaczącej przewagi białymi. Mecz zaostrzył się w trzeciej partii, która okazała się jedynym rozstrzygającym pojedynkiem, decydującym również o losach pierwszego seta.

Pierwsza niespodzianka pojawiła się na szachownicy już w pierwszym posunięciu pierwszej partii, kiedy to So zagrał białymi 1.b3. Był to ruch, o którym sam Carlsen powiedział poprzedniego dnia, że "nie jest taki zły".

So zdołał zdobyć piona przewagi, ale Carlsen utrzymał remis w ciężkofigurowej końcówce.

Druga partia również zakończyła się remisem i tym razem to Carlsenowi nie udało się osiągnąć żadnej przewagi białymi. Co ciekawe, większość ruchów w partii została już zagrana wcześniej - we wcześniejszym pojedynku właśnie pomiędzy So i Carlsenem!

W trzeciej partii, w której zobaczyliśmy obronę sycylijską, polała się pierwsza (i jedyna) krew. Pojedynek obfitował w wiele zwrotów akcji w debiucie, przy czym inicjatorem większości niespodzianek był Carlsen, który najpierw zagrał wariant O'Kelly'ego, a następnie po 6...g6 przeszedł do pewnego rodzaju struktury "Dragondorfa".

W specjalnej strefie kibica roiło się od fanów. Zdjęcie: Thomas Tischio/Chess.com.

So poradził sobie ze wszystkimi komplikacjami w grze środkowej, ale kiedy zawodnicy przeszli do końcówki wieżowej, która była zasadniczo równa, do głosu po raz kolejny doszła magia Carlsena.

Aktualny mistrz świata w szachach szybkich powiedział: "Kiedy zaczął grać pasywnie, starałem się zobaczyć, czy mogę kontynuować grę, czy uda mi się stworzyć jakieś szanse. I tak, jestem zadowolony z tego, jak to się potoczyło". A o tym, co wydarzyło się w naszej partii dnia, opowie nam jak zwykle GM Rafael Leitao.

"Nie doceniłem tego jego ...g5" - powiedział So po przegranej partii, przez co w kolejnej musiał wygrać czarnymi na żądanie. Później dodał jeszcze: "To niedopuszczalne, żeby w tak krótkim meczu przegrać partię, grając białymi".

To niedopuszczalne, żeby w tak krótkim meczu przegrać partię, grając białymi.

—Wesley So

Set nr 2 będzie dla So kluczowy. Zdjęcie: Thomas Tischio/Chess.com.

W czwartej partii, przeciwko wyraźnie rozczarowanemu So, były mistrz świata wybrał niezawodną linię obrony sycylijskiej (wariant Alapina), która miała "zapewnić mu remis".

W końcówce So miał co prawda delikatną przewagę, gdyż udało mu się zdobyć parę gońców, jednak nie wystarczyło to do odniesienia zwycięstwa. Carlsenowi udało się przejść do końcówki z różnobarwnymi gońcami i dzięki trzeciemu remisowi wygrał pierwszego seta.

Howell wyjaśnił, że So "być może obrał bezpieczniejszą strategię, kiedy powinien był postawić wszystko na jedną kartę" i przeanalizował moment, w którym mistrz globu mógł naciskać nieco mocniej:

Po partii Carlsen przyznał, że usiadł do szachownicy z bojowym nastawieniem. "Pokonałem go po prostu przez to, że udało mi się go przechytrzyć. Używam przeciwko niemu jego pewnego rodzaju braku agresji".

So, który w sobotę będzie musiał wygrać kolejnego seta, powiedział, że będzie trzymał się z dala od Twittera/X. Zobaczymy, czy dotrzyma słowa i czy mu to pomoże.

Gdzie śledzić turniej?
Transmisje z Finałów Champions Chess Tour 2023 można śledzić na Chess.com/TV, na naszym kanale na Twitchu lub na YouTubie. Wszystkie partie z turnieju można znaleźć na naszej stronie z wydarzeniami.

Transmisję prowadził IM Dawid Czerw.

Finały Champions Chess Tour 2023 (Finały CCT) to turniej kończący tegoroczny cykl Champions Chess Tour – najważniejsze jak dotąd rozgrywki zorganizowane przez Chess.com. Zawodnicy spotkają się na żywo w Toronto, w Kanadzie, żeby stoczyć walkę o tytuł mistrza CCT. Finały, w których łączna pula nagród wynosi pół miliona dolarów, rozpoczną się 9 grudnia o godz. 18:00 czasu polskiego (CET).

Poprzednie artykuły:

NM Anthony Levin

NM Anthony Levin caught the chess bug at the "late" age of 18 and never turned back. He earned his national master title in 2021, actually the night before his first day of work at Chess.com.

Anthony, who also earned his Master's in teaching English in 2018, taught English and chess in New York schools for five years and strives to make chess content accessible and enjoyable for people of all ages. At Chess.com, he writes news articles and manages social media for chess24.

Email:  anthony.levin@chess.com

więcej od NM AnthonyLevin
Fedoseev zwycięzcą Chess960 Championship 2024, Duda odpada w półfinale

Mistrzostwa Świata FIDE w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2024 odbędą się w Nowym Jorku