Blogs
Jak být lepší v bulletu a blitzu

Jak být lepší v bulletu a blitzu

Kamilotka
|
18

Zdravím všechny!

@martinpekarek111 se by se rád dozvěděl, kde jsem sebrala 1700 ELO v blitzu a 1600 v bulletu. Nechci vám dávat nějaké rady, pouze vám dopodrobna popíši, jak jsem se k takovému ratingu dopracovala.

18. května roku 2018 jsem si založila účet na Chess.com. V blitzu i v bulletu jsem měla automaticky ELO 1200. Povedlo se mi tenhle přijatelný rating snížit na 800. Rok mi trvalo, než jsem se přehoupla přes hranici 1200. Tehdy jsem si myslela, že blitz i bullet jsou styl hry, kde záleží pouze na času. Mýlila jsem se. Musíte přemýšlet. Musíte si všeho všímat. Čas hraje sice velkou roli, avšak k čemu vám je výhra na čas? Ano, vítězství vždy potěší, vím to z vlastních zkušeností, ovšem nic se nenaučíte. Kdo myslíte, že je lepší? Šachista, jenž má 1300 ELO, prohrává kvůli času, ale své partie vždy pečlivě zanalyzuje, nebo hráč, který si nahrál 1700 ELO, většinou svého soupeře shodí na čas a žádnou partii si neprozkoumá? První varianta zní lépe. Jak už jsem několikrát zmínila, ELO je jen číslo. Neukazuje naši pravou výkonnost. V blitzkách i v bulletu jsem si ELO vydřela. To, co mě dostalo až na tenhle rating, byla motivace. Pokud si např. snížím ELO v blitzu ze 1730 na 1680, nemohu se soustředit na nic jiného a jdu za jediným cílem. Vrátit své ELO zpět. Nedalo by mi to spát. Nedoporučovala bych se však tímto řídit. Může se vám klidně stát, že odehrajete 60 partií za jediný den.happy.pngBlitzky a bullety beru spíše jako zábavu. Vážné partie se mi zamlouvají více.

A kde tedy spočívá ten zádrhel, že se nemůžete dostat na svůj vysněný rating? Musíte odehrát co nejvíce partií. Hrajte rychle, ale obezřetně. Několikrát se mi stalo, že jsem nedávala pozor a dostala mat v 7 tazích. Od třetího tahu se vám může něco stát. První takový zlom, kdy půjdete s ELEM nahoru, se stane tak po 500 odehraných partií. Pokud jste talentovaní jako David Navara, váš rating výrazně povyskočí třeba už po 60 odehraných partií. Záleží také na talentu. Nezoufejte, když si snížíte ELO. Stane se vám to nespočetněkrát. Nevzdávejte prohranou partii. Vždy je šance, že se vám naskytne příležitost partii zremizovat či vyhrát. Nevzdávejte se v úplně prohrané pozici, pořád ještě můžete zbaběle vyhrát na čas.happy.png Jestliže budete prohrávat partii za partií, na chvíli si odpočiňte. Mozek potřebuje občas vypnout.

Děkuji za přečtení článku. Doufám, že vám trochu pomůže.happy.png

Máte další nápady na články, nebo chcete rozebrat partii? Napište mi do soukromých zpráv či do komentářů!grin.png