Blogs
Nejlepší šachová kniha

Nejlepší šachová kniha

Kamilotka
|
8

"Je jich kolem nás plno. Vidíme je, jak se sklánějí nad šachovnicí na lavičce v parku, jak se v kavárně pokoušejí najít cestu k matu, jak na plovárně kují pikle proti soupeřovu králi nebo jak za tikotu šachových hodin ve velkém sále před zraky stovek diváků upírají oči na čtyřiašedesát políček. Šachisté. Kavárenští šachisté, šachisté, kteří celý život dělají tytéž chyby a vůbec jim to nevadí, anebo šachoví mistři, velmistři, ti, kteří umějí šachy doopravdy hrát a jejichž jména vyslovuje šachový svět s úctou."

Právě jsem vám ukázala úryvek z šachové knihy "Psychologický průvodce šachovou partií" od Jiřího Veselého. Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem, protože je čtivá a každého šachistu zabaví i pobaví. Mám 15 šachových knížek včetně této. Musím říci, že tato je zdaleka nejlepší. Je tu přesně popsáno, jak se vypořádat s časovou tísní, co nám může náš protihráč za šachovnicí udělat (např. rozptylování u partie, hovor u partie atd.), a jak se v těhle situacích zachovat a ještě mnoho dalších zajímavostí. Tato kniha vás psychicky připraví na jakoukoli šachovou partii a pomůže vám si aspoň trochu věřit.

V této knize jsou však kromě tohoto i partie, u kterých je dopodrobna vysvětlen každý tah a skoro u každé takovéto partie je i nějaký vtipný či poučitelný příběh, který se u dané partie stal.

Upřímně tuto knihu doporučuji, je určena pro děti i pro dospělé. Jiří Veselý psal velmi zajímavé a naučné knihy. Od něj mám třeba ještě "Jak hrát šachy-Knížka pro začátečníky," která je určitě dobrá pro všechny začínající šachisty a šachistky.